Какво е това цвете/растение?

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от botan »

Миша написа:Да уточня -това, което ми донесаха категорично е едно растение, не е смес от растения, леко сивеещо е изсушено , изглежда с широки меки листа, съдя обаче по смачканите парчетии .
Тия смачкани парчетии се наричат растително вещество и в повечето случаи може по тях да се определи растението.
По описание мяза на Mentha longifolia, ако ще е мента.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от МГХ »

alina написа:
Миша написа:Да уточня -това, което ми донесаха категорично е едно растение, не е смес от растения, леко сивеещо е изсушено , изглежда с широки меки листа, съдя обаче по смачканите парчетии .
Пила ли Кримски чай(Sideritis syriaca, S.taurica)?! Прилича на мурсалски, но има разлика..

http://www.kipro-bg.com/alternativni-proizvodstva/" onclick="window.open(this.href);return false;
Понтийските гърци го боготворят..

Стимулира умствената и физическата работоспособност.
Балансирайки кръвното налягане предпазва от атеросклероза, сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт.
Подобрява храносмилането и подсилва имунитета срещу вируси и бактерии.
Много полезен при каменно-бъбречни, чернодробни и белодробни заболявания. Ефикасен при лечение на простатата и тонизиране на половата система при мъжете.
Като антиоксидант намалява риска от ракови заболявания.
В резултат на последователната му употреба благоприятства забавянето на процесите на стареене.
Алина ,това ме заинтригува.Ти имаш ли го ?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Миша »

Тия смачкани парчетии се наричат растително вещество
:oops: :oops: :oops: отивам да уча термини

Като пакетирам изсъхналите мерудии ще пиша вече растително вещество :idea1: :angelche:

Ботане, имам нужда да ми дръпнеш ушите от време на време :tzvetentze: , хич не обичам да говоря точно :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от juliboss »

Мише, мъхести до влакнести са няколко вида менти, силно вариращ белег, но тук става въпрос явно за местен сорт, защото хората си го гледат в градините, за да го употребяват на зелено, демек в свеж вид. Това е един от най-изменчивите родове и затова той дава огромни възможности да се селектират сортове, които да се размножават само вегетативно, за да се поддържат качествата им - аромат и добив стрък. Преди години си бях намерила една локацийка на дива мента някаква на Люлин, която си берях години наред - едно петно край едно поточе, беше с широки листа, силно влакнеста, страхотен аромат на spearmint (пак условно ;) ). Направиха на това място бунище и я загубих :eeeh: още ми е мъка, че не можах да я захвана. На много места у нас си има разнообразни култивари джодженови, които може и да не си приличат никак по аромат.

Мише, да се изучат народните имена е почти невъзможно, защото те са огромно количество, нееднозначни, често с едно име се наричат различни видове, именовани от народа са 10% от растителните видове. Откъде ще ги научиш? Има събрани томове наименования народни, като после са преценили по най-често срещаните какви да бъдат официалните, за да има все пак класификация и българска ботаника. Ако ще учиш български имена от интернет е голям риск да попаднеш на загубени в превода имена, или буквално преведени чужди народни имена, или откровено грешни :D Хиляди пъти по-лесно е да се учат латинските. Освен това професионално е по-сигурно :dovolen: иначе ще има малви и слезове, центрантуси и валериани, офики и рябини и т.н. :lol: :lol: :lol:
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от libra »

Kримския чай го култивират някъде югоизточно из Бг,има информация в нета.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Миша »

Мише, да се изучат народните имена е почти невъзможно,хиляди пъти по-лесно е да се учат латинските
Знам, Джулс, знам латинските имена , нищо, че така си плещя :D , обаче знаеш ли какво е като дойде някой и каже "Искам бабина душица " А сега го разбери какво иска :mrgreen: , до скоро въобще не знаех, че така казват на мащерката :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от juliboss »

alina написа:
Миша написа:Да уточня -това, което ми донесаха категорично е едно растение, не е смес от растения, леко сивеещо е изсушено , изглежда с широки меки листа, съдя обаче по смачканите парчетии .
Пила ли Кримски чай(Sideritis syriaca, S.taurica)?! Прилича на мурсалски, но има разлика..

http://www.kipro-bg.com/alternativni-proizvodstva/" onclick="window.open(this.href);return false;
Понтийските гърци го боготворят..

Стимулира умствената и физическата работоспособност.
Балансирайки кръвното налягане предпазва от атеросклероза, сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт.
Подобрява храносмилането и подсилва имунитета срещу вируси и бактерии.
Много полезен при каменно-бъбречни, чернодробни и белодробни заболявания. Ефикасен при лечение на простатата и тонизиране на половата система при мъжете.
Като антиоксидант намалява риска от ракови заболявания.
В резултат на последователната му употреба благоприятства забавянето на процесите на стареене.
Алина, в случая не става въпрос за тези видове. Sideritis e друг род, друга тема, също толкова обширна колкото и ментите. Разликата в ароматите на двата вида сидеритис, з акоито говориш е незначителна. Кримският чай у нас се нарича Странджански, защото расте само там, а в другите балкански страни се нарича по друг техен си начин. Има и такава ботаническа концепция, която казва, че двата вида - скардика (пирински, мурсалски, ариботушки чай) и сириака (таурика) (странджански, пазлашки чай) са един и същ вид. Навсякъде в момента се фаворизират разни сидеритиси, описват се като пенкилери (тази красива българска дума :lol: ), което не е съвсем грешно, но е все пак маркетингова стратегия. Аз лично не виждам защо не се използва Sideritis montana, който е широкоразпространен и навремето един билкар ме светна колко приятен е неговият аромат - почти идентичен с онези супербилки. :dovolen:
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от juliboss »

Миша написа:
Мише, да се изучат народните имена е почти невъзможно,хиляди пъти по-лесно е да се учат латинските
Знам, Джулс, знам латинските имена , нищо, че така си плещя :D , обаче знаеш ли какво е като дойде някой и каже "Искам бабина душица " А сега го разбери какво иска :mrgreen: , до скоро въобще не знаех, че така казват на мащерката :oops:
така е :D любим момент :daaa: същото е като ти кажат "къдрава мерудия", нали :D или "кадънска кълка", която слагат в ракия :lol: :lol:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от kim »

Sideritis montana. Джулс, как му викат на това по народно, че ме заинтригува. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от botan »

Официално е планински миризлив бурен.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”