Pierre de Ronsard-Eden

Публикувай отговор
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2568
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1232 пъти
Получил благодарност: 1770 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от gevkati »

красиво е, благодаря!
Alienora
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 9, '21, 13:23

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от Alienora »

Здравейте,на всички участници в темата!
Надявам се да приемате нови попълнения.
От известно време се опитвам да науча повече за розите и да им осигуря нужните грижи. Признавам трудничко ми е. Не знам какви видове са в градината ми,но рано или късно ще се справя. Надявам се да получа подкрепа и съвети от Вас!
Преди два дни се сдобих с три корена Eden rose. Отдавна мечтаех за нея. В интернет пространството намирам малко различни мнения за садене, отглеждане....
Ще се радвам ако вие като горди собственици на тази красота ми помогнете с опита ви.
Ето и въпросите ми (за сега):
1. Ще изчакам още малко да се затопли навън преди да ги посадя. Вилата ми е на 40 км. от София. През това време къде да ги съхранявам?Трябва ли да поливам и колко често?
2. Четох,че дупката трябва да е с размер 30на 30 и дълбочина 35 см. Така ли е?
3. Мисля да ги засадя до едната оградата и да пълзят по нея. Проблем ли е,че целодневно е огряна от слънце?
4. Оградата е с дължина от около 10 метра. Колко корена рози са необходими за плътно покриване?
5. На какво разстояние един от друг да посадя корените и на какво отстояние от стената?
6. На едно място четох,че не се тори първата година,на друго че трябва да се тори? Според вас? Ако се тори с каква тор е най-добре?
За това се сещам за момента.😕
Първо благодаря,че изчетохте цялата тази пледоария.🤗
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от libra »

Добре дошла !
От къде взе розите и дали са на гол корен ?
Ако са на гол корен ,могат да бъдат засети в саксии или да се сложат в хладилник за няколко дни . Времето не е най-благоприятно за садене в градина ,но кога то има мерак ,не е невъзможно .Така ,че при първа възможност , ги засади .
Еден може да се хоризонтира по ограда или да е стояща . Ако са хоризонтирани ,може би ще изпълнят дължината .Ако са стоящи ,ще има място и за друго .Поне 2 метра е добре за такава роза .
Дупките към 35-40 .
Аватар
rozi
Дълго кафе
Мнения: 108
Регистриран на: Окт 17, '11, 13:26
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от rozi »

Здравей Alienora,
Преди няколко дни и аз трябваше да засадя една розичка на гол корен, но беше снежно, а после и кално. Напълних една тенекия с пясък, вътре розата, полях и в мазата на къщата
Когато поизсъхна земята я засях и по съвет на libra, затрупах с пръст и обгоряла оборска тор. Мисля, че ще се получи
Относно торенето първата година, аз не торя, но смесвам пръста от дупката с оборска тор, да облагороди моята почва и мисля, че им е достатъчно
Според мен на едена ще му хареса на слънце и то много. Моят е от есента на 2018, сложен тогава пред плътна кирпичена ограда Уж да я разкраси и аз голямата розарка не съм предвидила, че е и под две стари плодни дървета дървета (пролетта като се разлистиха беше :aspm: ). Амии изби само една тънка вейка и едва креташе, а други две рози купени заедно с него пораснаха и цъфтяха.Есента го преместих на южна телена ограда и сега е прекрасен
За разстояние не мога да кажа, опитвам се да го хоризонтирам и съм предвидила достатъчно до съседната роза, но какво ще стане незнам
Желая успех и да се радваш на ограда с едени - сигурно ще е прекрасно :daaa:
Alienora
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 9, '21, 13:23

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от Alienora »

Благодаря за отговорите!
Розите са в саксия ( контейнер май се казва).
Високи около 20 см. и доста дебели разклонения от основата. Има и листенца по тях.
Закупени са от един разсадник наблизо. Дойдоха от Англия. Казаха преди да ги засадя,да мина да взема някаква тор, която да използвам при засаждането.
Дааа,и аз си представям тази стена с Едени. :liubov2:
Дано се получи.
Благодаря отново!
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от libra »

Щом са в контейнер , може на балкона , като за нощта им мятай някое старо яке .Иначе ,през деня ,няма да са минусови температурите .Не трябва да са накиснати с вода .Ако са избили листенца, внимавай да не ги повредиш.
Linxy
Kъсо кафе
Мнения: 83
Регистриран на: Фев 2, '21, 14:25
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от Linxy »

Здравейте!

Разгледах цялата тема, показвате прекрасни рози! Като начинаеща розарка, ще помоля за съвет относно засаждането на роза Pierre de Ronsard - Eden.
В двора ми има редичка наследени рози до ограда, която ми се иска да позапълня. Миналата есен засадих една Gertrude Jekyll. От дясно на нея има една хилава розичка (прилича ми на чаен хибрид), която смятам да преместя. По този начин ми се отваря едно пространство от 2 метра и точно на него смятам да засяда Еден. Молбата ми е за съвет, дали мястото е подходящо, според вашия опит с отглеждането на тази роза? Имам предвид и едно друго място до зидана стена, но то е в задния двор, а ми се иска да я засяда на предната ограда. Ето снимки на избраните места. Отбеляза съм с кръгче.

Изображение

Същото място, близък план (вляво е Гертруде Джекил).

Изображение

Това е стената в задния двор. Храстите ще бъдат преместени.

Изображение

Благодаря!
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5775
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2068 пъти
Получил благодарност: 2483 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от Тутти »

Linxy, мястото за Еден е добре избрано според мен. С тази ограда ще се вижда от двора и от улицата, много добре е да се разпери хоризонтално по оградата. Ако е на вертикална конструкция, няма да е толкова добре, няма да има толкова много място да се разпери като ветрило.
Сега отивам да ти намеря снимки как ще изглежда след две-три години на тази ограда.
Ето една точна снимка със хоризонтиране клони, които приличат на гирлянди.

Изображение

Моя Еден е на високо, но задължително го огъвам под наклон. Ето го моя, също е хубаво, но на ограда е върхът.

Изображение
Linxy
Kъсо кафе
Мнения: 83
Регистриран на: Фев 2, '21, 14:25
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от Linxy »

Страхотна снимка...размечтах се. Благодаря за съвета, Тутти!
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Pierre de Ronsard-Eden

Мнение от Deisy »

А този Еден хоризонтиран в окръжност дали би изглеждал добре :hmmm: Имам в предвид клоните приведени максимално към земята във всички посоки .Моя трябваше да е на обелиск ,после реших ,че имам достатъчно място да го хоризонтирам по земята ,но никъде не намерих подобна снимка . Отдолу е насипано с чакъл ,така че няма да растът треви. Нещо подобно
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”