За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Благодаря много за информацията :) Та понеже от скоро се занимавам с тези красоти и покрай мен все съвети от едно време да се режат до долу да се увиват и тем подобни неща за розите и човек започва да се пита правилно ли е неправилно ли е, но благодарение на прекрасния форум човек научава много неща :) Благодаря отново. !
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 772 пъти
Получил благодарност: 1372 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

patriciq95 написа: Окт 8, '18, 15:36 все съвети от едно време да се увиват и тем подобни неща за розите и
Аз пък се чудя къде си видяла в България увита роза през зимата. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от nadin »

Аз да си кажа моята болка. При мен корените на розите не мръзнат освен ако не са наводнени през зимата в най-големите студове.
Мръзнат високите клони на катерачите и то когато често се сменя силно слънце през дена с минусови температури през нощта. При такива условия , тези които цъфтят на стара клонка като Римозата, не дават цвят почти през цялата година. Аз мисля тази година да завия клоните на тази роза, колкото мога, за да видя някакъв цвят най-накрая.
В по-топлите райони на България този проблем много рядко се случва, така че зависи къде ти е градината и точно къде ти е розата ( на завет, на течение, на слънце, на сянка и т.н.)
Тоест ако не направиш никакво зазимяване или укриване на розите, почти сигурно растението ще оцелее, най-много по-капризните да пропуснат цъфтежа.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mileni »

Ех Дал,липсва ми :liubov:

Надин,не помня кой,се оплакваше,от подобно мръзнене,дали не беше Бел.
Сподели,че мисли да ги сваля на земята,като рускините .Така снега ще ги покрие и напролет са кукуряк.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 772 пъти
Получил благодарност: 1372 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

На миналогодишни клонки цъфтят рамблерите, а Римозата не е рамблер. Тази роза е любима, много разпространена в Австралия, освен във Франция, тъй че може би не е за твоя суров климат. Аз бих ти предложила Супер Екселса, рамблер , който повтаря цъфтежа. Имам Екселса, цъфти около месец и половина обилно, никак не е капризна, режа клони , че се зашуми терасата, аз режа 2-3 клона, тя пуска 5-6 нови шиша. Мога и да ти изпратя резници, вкоренява се лесно. :dovolen: Това със завиването... хмм, като си погледна катерачите, ми се вижда мисия невъзможна. :hmmm:
А ти Eden нямаш ли? 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

greeneyed написа: Окт 8, '18, 15:42
patriciq95 написа: Окт 8, '18, 15:36 все съвети от едно време да се увиват и тем подобни неща за розите и
Аз пък се чудя къде си видяла в България увита роза през зимата. :hmmm:
Аз съм от Северната част на България и по селата и градовете съм виждала някои хора да го правят това, а и моята баба на есен когато застудее редом с външните чешми увива клоните на розите с чувал и малко слама. Подрязва ги и им придава прибран вид за да може да ги привърже. Съседите също го правят. Мисълта ми беше, че може да има някои по-неустойчиви и махнати сортове рози които изискват някакво предпазване зимата понеже на моите рози това ще им е първа година и се притеснявам. Като начинаеща в мен изникват много въпроси понякога доста глупави но то това е от притеснението и за това, че ме е грижа за растанията ми :)
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 772 пъти
Получил благодарност: 1372 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

На dal розите - може и да бяха стотици, не съм виждала да ги увива, в Плевен са. Има много севернячки във форума, те да казват калорифери включват ли им. :hmmm: Но ако виждаш в твоя регион така да зазимяват розите, сигурно имат основание хората.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от nadin »

greeneyed написа: Окт 8, '18, 20:31 На миналогодишни клонки цъфтят рамблерите, а Римозата не е рамблер. Тази роза е любима, много разпространена в Австралия, освен във Франция, тъй че може би не е за твоя суров климат. Аз бих ти предложила Супер Екселса, рамблер , който повтаря цъфтежа. Имам Екселса, цъфти около месец и половина обилно, никак не е капризна, режа клони , че се зашуми терасата, аз режа 2-3 клона, тя пуска 5-6 нови шиша. Мога и да ти изпратя резници, вкоренява се лесно. :dovolen: Това със завиването... хмм, като си погледна катерачите, ми се вижда мисия невъзможна. :hmmm:
А ти Eden нямаш ли? 8-)
И едена ми мръзне и римозата мръзне. едена все пак цъфти малко и на новите клони Римозата не. Има рози които без проблем си цъфтят на новите клони, които пускат след като изрежа измръзналото, но Римозата никога. Не знам каква е и честно не ме интересува. Рамблери не ща. Въобще още мисля какво да правя с розите, че някои много ме дразнят. Имам и няколко, които са безпроблемни и много им се радвам, но повечето са големи капричиози и за мойте вкусове и условия просто не си заслужават усилията. Аз рози гледам главно заради майка ми, която много ги харесва. Иначе знаете мойте интереси са другаде. Може и затова да не виреят при мен :).
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от utro77 »

Аз съм от Добрич. Не съм виждала да се увиват розите. Но пък ако човек има желание, време, сили и т.н., нищо не му пречи да си експериментира. Специално моите рози само първата зима като ги засадя на гол корен, ги затрупвам хубаво с пръст. Бутилки не съм им слагала на новите на гол корен. Всички други си карат зимата без проблем.

п.с. Дворчето ми е извън Добрич. На закътано място в хълмиста местност. Може би и това има значение.
Рая

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Рая »

И аз съм от Северна България, помня зимите там, от много години живея в Източна и виждам разликата в климата. Казаното от patriciq95 е много полезно за запазване от измръзване не само клоните на розите, но и за опазване от измръзване на млади дръвчета. Подобно укритие мислех да направя за фиданката райска ябълка, която и край морето мръзне.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”