Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от denitsavm »

desiyoto написа:Благодаля Бел,при мен има четири на една 2,5 метрова конструкция за лозница-Еден,Белия Еден,Крейзи и Цезар.Крейзито не се брои защото е по скоро огромен храст и там ще върви това,което си показала,но Едена е вече 3 годишен,има три вече вдървенели усукани около 15 см тръба,от тях тръгват вторични клони които цъфтят,след първия цъфтеж ти режа до първо листо и пак цъфти,но въпроса сега е до кога ще продължава това,трябва ли вдървенелите да ги отрежа из основа и да оставя само новите :hmmm:

Деси, да :nod: , трябва да режеш силно вдървесинените клони. Тези, които веднъж са превити и са цъфтяли по цялата си дължина - също. Аз много гледах точно такива рози как са рязани, заради двете големи рози, които имам - розариума и пепеляшката. Знаеш, че експериментирам с тоя розариум ;) , оставих такъв клон, превиван и много цъфтял - на следващата година точно там се появяват болестите и пуска много хилави разклонения, по-голямата част от които не цъфтят. Тия на арката обаче, които не са цъфтяли по дължина, а само правят височините - тях режем до последното цъфтяло разклонение горе, ако са много и са стари - оставяме няколко водещи, младите, режем най-старите, превиваме, което може ...
denitsavm

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от denitsavm »

desiyoto написа:Благодаля Бел,при мен има четири на една 2,5 метрова конструкция за лозница-Еден,Белия Еден,Крейзи и Цезар.Крейзито не се брои защото е по скоро огромен храст и там ще върви това,което си показала,но Едена е вече 3 годишен,има три вече вдървенели усукани около 15 см тръба,от тях тръгват вторични клони които цъфтят,след първия цъфтеж ти режа до първо листо и пак цъфти,но въпроса сега е до кога ще продължава това,трябва ли вдървенелите да ги отрежа из основа и да оставя само новите :hmmm:

Деси, да :nod: , трябва да режеш силно вдървесинените клони. Тези, които веднъж са превити и са цъфтяли по цялата си дължина - също. Аз много гледах точно такива рози как са рязани, заради двете големи рози, които имам - розариума и пепеляшката. Знаеш, че експериментирам с тоя розариум ;) , оставих такъв клон, превиван и много цъфтял - на следващата година точно там се появяват болестите и пуска много хилави разклонения, по-голямата част от които не цъфтят. Тия на арката обаче, които не са цъфтяли по дължина, а само правят височините - тях режем до последното цъфтяло разклонение горе, ако са много и са стари - оставяме няколко водещи, младите, режем най-старите, превиваме, което може ...
bell

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от bell »

Ясно, че когато розата се държи на 2-3 метра височина може да се реже всяка година по някой от старите клони, за да се подновява храста. Но, когато задачата е розата да облича стени или да се стеле по конструкции как ще го постигне, ако се рестартират периодично големите и стари клони от основата?
Ще ви помоля да намерим обяснение как се постига това чудо
Изображение
Изображение
Този Еден и Уестерланд в Унгария често сме го качвали из темите. Та, Еден не е рамблер, за да дава толкова огромен прираст на година, дори за две или три. Почвам да се замислям, че има катерачи, които имат добра репродуктивност с цъфтежа на стари клони. И според мен не е нужно да се прочистват на всеки 2-3 години вдървенелите. Няма как да се получи това чудо.
Вероятно старите клони се оставят по-дълго време и се премахват чак когато имат заместител. Затова бях запазила и снимката в основата на розата да се види. :hmmm:
Някакви други идеи :tzvetoman:
denitsavm

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от denitsavm »

bell написа: Вероятно старите клони се оставят по-дълго време и се премахват чак когато имат заместител. З

И аз така мисля :nod: Но това са клони, които са водещи, а не хоризонтирани. Техните разклонения, предполагам, не са на всяка спяща пъпка, а нормално разпределени. По тази причина предполагам, че и не всички разклонения се режат редовно, а пак по веднъж на 2-3 години, когато имат заместител :nod: Т.е. режем пестеливо тези клони, които дават височината и по-драстично другите, които дават ширината, надявам се да ме разбирате какво ми е в главата :angelche:

Да речем Едена - когато го засадим той е с 2 пръчки. Първата година пуска от тези 2 пръчки 3 - 4 шиша, които стигат до метър /да речем/ височина. Тези нищо не ги правим, оставяме ги да растат нагоре /защото очакваме розата да се покатери на нещото. Те цъфтят /евентуално/ по върховете, а и да не цъфнат, зимата връхчетата им измръзват и ги режем до здраво/под прецъфтялото. На втората пролет тези шишове пускат разклонения от първа /отгоре надолу/ здрава спяша пъпка. Пускат и по-малки, често цъфтежни филизи отстрани. Горните оставяме да правят височина, страничните превиваме за по-обилен цъфтеж. На третата пролет въпросните горни пак си режем, така че да си правят височина, или пък превиваме вече по арката. Страничните, превити в тази година ще дадат обилен цъфтеж, но наесен или на следващата пролет именно тях режем драстично /режем ги до здрава пъпка, откъдето не е излизало цъфтежно клонче/. През въпросната трета година розата вече е изкарала и още нови здрави клони, грешка е да запазваме абсолютно всички здрави клони само защото са здрави. Ей в този момент идва "майсторския клас" - отговорът на въпроса "Кое да оставим и кое да режем?" Няма да кажа моя отговор на този въпрос, защото мисля, че няма конкретно точна схема за всички рози. Необходимо е да ги наблюдаваме и да знаем кое как расте и на какви клонки цъфти, а също и да вземем предвид очакванията ни за розата и нашите планове за развитието и :nod:, а това е твърде индивидуално вече, за да влезе в рамка
garden
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 16, '13, 18:01

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от garden »

Много сложно става. Аз се чудя къде да отрежа.Искам да попитам пашмината колко висока да я оставя?
denitsavm

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от denitsavm »

garden написа:Много сложно става. Аз се чудя къде да отрежа.Искам да попитам пашмината колко висока да я оставя?
Ами тази тема е за сложните неща :nod: Има си тема "резитба на рози" , където може да си зададеш въпроса :dovolen: , както и да прочетеш на първите страници простата, обикновена резитба на рози :nod:
dal

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от dal »

Гарден , пашмината надали е по възрастна от 1-2 лета- режеш наполовина като чаша , примерно

Малко се изморявам , темата е пусната от Блу преди 4 години не за майстори , а за усилията да се постигне пищен цъфтеж при резитба
Ние не можем да говорим за пищен цъфтеж при растения на година две , или рестартирани с местене рози всеки сезон
Тези растения просто не са се установили и вкоренили достатъчно , че да се работи вече и за короната нагоре
Докато розите са малки ние се радваме на квото е порастнало , пищим на квото е цъфнало по нея и режем както ни се е сторило че трябва.

Ако мога да поправя заглавието бих , но не мога.
За едена , вчера си намерих еденката на снимка украсила статии за грижа за розата , къде ли не. Знаменателна роза , но това изобщо не е най типичния катерач , че по него да изведем формула за останалите. Твърде своенравна ,с родителската и форма Хендел нямат почти нищо общо на външен вид.
На унгарската къща екземпляра вероятно се кастри със стълби когато останат големи черни клони , а те със сигурност се случват.
Не мисля че някой маха прецъфтялото и така нещата си вървят на самотек , но надали има такъв цъфтеж извън основния пролетен.
Третата снимка е също на коренище на еден , можете да го познаете по кривите завои на клоните още от основата , сивеенето в зеленеенето на стъблата , листата , както и по това как вдървява по дължините на клоните все едно е болно растение . Пък не е. С тази роза всеки който я има трябва сам да си загуби времето и да я усети няколко сезона. За мен тя харесва повече слънце отколкото и подсигуряваме и тогава избиват буйни клони.
Ако има и някой улук да бие в краката и- този ефект спокойно може са се постигне за 5-6 години
Хоризонтираните от тежестта клони обаче са с най пищен цъфтеж! Виждам някакви въжета , та дали е някаква опора по фасадата , някоя стара изсушена глициния или просто всървесени клони- нямам идея. Еден цъфти най пищно хоризонтиран. И повтаря най пищно кастрен като грандифлора след първия цъфтеж

До нея уестърленда си е типичната гледка , зелени краци клонаци и гюл по върховете , не станахме приятели с тази роза.
Моята е еднометрова чаша в зеленчуковия двор с клони колкото китката ми и толкова

На тази снимка искам да покажа по яркото цервено дето не цикламее толкова
Изображение
Изображение
Това е хоризонтиран клон на климбинг етоал де холанд , една гигантска огромна роза , искаща фасади и тежки конструкции.
Всяко лято хоризонтираният цъфти по няколко пъти , а вертикалните / отново мои грешки в резитбите / - те правят китки втори път късна есен
Розовата наподобяваща чх е хоризонтиран клон на алоха , най в дясно едни китки с пъпки са основните прътове на алоха които не са хоризонтирани - там те ще цъфтят по късно , най първо са цъфтели полегатите клони.
жълтите са върховете на носещите клони на гр томас. Таз година може и от него да хоризонтирам по оградата !

На тази снимка - стърчащ нагоре клон на абрахам дарби и милиарди клони на пърпъл скайлайнера.
Изображение
Никой тва не може да го прореди , просто е неуправляемо.
Аз изпуснах фронта тук и розите си наместиха сами позициите , всичките са много големи и буйни и моето бегло участие е стълбата трионите и ножиците за храсти рано пролет. Т.е.- не стрижа а прореждам и махам половината , което е много голямо го връзвам за железата , едно към друго и отивам да ближа рани горе. И нищо кой знае какво не мога да направя .Мястото и розите се взаимно разбраха , аз само кимнах :lol:


С две думи , катерачите ви искат опора- заради хоризонтирането и укрепването защото правят огромна маса
как ще режете няма никакво значение след третата година
Моите измръзнаха 2012 до височина 30 см всичките и две години по късно по нищо не личи.

Голямата ми тревога е храстовите и останалите , там все още нещата могат да се поправят
Бел грешките ми почват от резитби на 35-40 см , и ..за това така ниско смятам да режа лентите покрай пътеките
garden
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 16, '13, 18:01

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от garden »

Ооох,всичко съм изчела,ама ще ни траете,какво да се прави.Вече ми е неудобно да питам.Наредих се и аз до майсторите :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от calico »

Бел, тук съм, имам да чета много. :angelche:
Подхванах ги и моите, че вече тръгват, а форзицията не е и чула. :hmmm:

Права си според мен за рязането на малко дивашките рози. Миналата година с рязане по правилата просто опропастих сезона на Хайд Хол, тази машина за цвят. И тази година не е наваксала, може би още година ще и трябва да си докара положението както си беше. Това е роза за граница, хеджиране, тя извътре става като гъст храсталак и такава и е целта, не биваше да го прореждам това нещо. Вече ще я режа само на височина, нищо извътре.
За съжаление пак орязах по правилата Харлоу Кар, както всяка година досега. Еми не върви и това е.

За тези, които не съм рязала, мисля да приложа метода "Наполовина равно". Никакаво прореждане освен болното и черното. Отгоре равно като жив плет. Така ще орежа например Греъм Томас
Обаче нямам много такива рози за целта, повечето рязани и лятото по правилата и са рехавички. Но тази година ще режа след цъфтеж само по този начин. Да видим какво и що.
а с катерачите работата на доста места е изтървана, както казва Дал. Ще ги оставя без рязане тази година

най-голям дерт са ми двете Маргарити :ufff:

и Дал, орязах наесен много, ама много Зефиринка. :ufff: :ufff: сега ме е яд щото на нищо не прилича
Последно промяна от calico на Фев 16, '15, 20:40, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
незабравка

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от незабравка »

Моите англичанки нали преди две години татко ми ги беше подрязал на 2-3 пъпки,като лозички-по-ниски останаха сравнение с друга година,никаква друга разлика не забелязах-като цъфтеж ,гъстота на короната и т.н. :dovolen:Само Маргарета,въпреки драстичното орязване си достигна нормалната височина и се сгъсти още повече.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”