Копривка, Колеус (Coleus)

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

botan написа:...и да се приберат в дома преди температурите да са паднали под 10 градуса.
Сега вече като съм по-навътре с нещата виждам все повече, че четенето в нета не е достатъчно и си опира да опит. Вчера забравих един от колеусите ми с най-атрактивни листа в сандъците, бях го оставил да се пече на слънчице и да хубавее, и сега като погледнах температурата в 6 часа е била 3 оС а той си е жив и здрав (слава богу), така че съм склонен да мисля че колеусите замръзват при 1-0 градуса.
И малко ретроспекция:
botan написа: Светлозеления май е 'Brilliancy'
Изображение
Това се превърна в:
Изображение
А единия от КОНГ дребосъците в:
Изображение

ПП: Няма лъжа, няма измама! :mrgreen:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Конговете са по-миризливи от другите колеуси, като им се разтъркат листата миришат на есенция някаква, нещо средно между ром и ванилия ама не баш, специфична е.
И една снимчица от сутринта на един от моите фаворити:
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Така изглеждаше кревата ми, като разопаковах поредната пратка от Полша съдържаща 38 различни сорта колеуси. 8-)
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3119 пъти

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от Мария Николова »

botan написа:Така изглеждаше кревата ми, като разопаковах поредната пратка от Полша съдържаща 38 различни сорта колеуси. 8-)
Изображение
Леле мале, Ботанчо! Всичката тази копривка на леглото ти, ако жилеше... :twisted:
Биба, бива, ама 38 дибидюс нови сорта - шашнах се! :shock: Наистина са хубави, ваджишките! :slove: Честита радост! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Ето някои от новите в по-близък план. Един отдавна мечтан колеус Kiwi fern
Изображение
Coleus Ashblond и другия жълтакав долу са от тази пратка също
Изображение
vili60
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Май 28, '10, 00:59

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от vili60 »

Ботанчо честито.Представям си колко е голяма радостта ти.Искам да те питам имаш ли от този видИзображениеаз миналата година го имах и не можах за го опазя.Ако имаш продай ми моля те резник.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Такъв нямам за жалост. :(
Като каза, че ти е умрял се замислих, повечето хора си мислят, че колеусите много бързо растат и много лесно се гледат, което е абсолютен мит. Да има и такива, които много лесно се гледат, ама има и такива гадове... (например този по-горе със силно нарязаните листа) :twisted:
vili60
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Май 28, '10, 00:59

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от vili60 »

Тъмночервения с нарязаните листа ,който се вижда в дъното на последната снимка също го имах миналата година ,но не преживя зимата.Проблемът е ,че зимата ми умират.Как ги гледаш през зимата ,че ти оцеляват.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Колеусите издържат кратки спадове в температурата до 2-3 градуса, иначе оцеляват без много повреди до 6-8 градуса, така че ако си ги гледала в стая дори и неотоплявана не мисля че проблемът е в зимата. В какъв субстрат си ги гледала?
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”