Нашите градини 2023

Заключено
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5145
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 349 пъти
Получил благодарност: 1636 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

трепетлика написа: Ное 16, '23, 13:35
Lilly написа: Ное 15, '23, 18:28 малко цвят в градината - в очакване на първия снежец
Лили , на последната снимка кое растение си показала ?
вариегатен ПИТОСПОРУМ /не зная точния сорт , прилича ми на Pittosporum heterophyllus 'Variegata'/ - прибирам го зимата заедно с олеандрите , пише , че е 7-ма зона , т.е. на юг в БГ съвсем спокойно ще си расте навън
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5145
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 349 пъти
Получил благодарност: 1636 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

Di_Va написа: Ное 16, '23, 13:05
Lilly написа: Ное 15, '23, 18:28 малко цвят в градината - в очакване на първия снежец
...
при мен - пълен провал :ufff: ! Аз ли не успявам да се справя (предполагам, че това е основната причина), климатът ли е неблагоприятен... ама никак не ми се получава да ги отгледам като вас.
Изобщо не се тръшкай :tzeluvka:
Това ни е хоби , важното е да ни радва . И не приемай проблемите с китките като поражение.
Факторите , от които зависи развитието на градините, са много. Има теория и правила някакви, но само опитът може да покаже какво ще расте при теб.
И тия макроси, дето ги качваме с Борислава , изобщо не са показателни дали е хубава градината. Снимките горе са на растения в саксии, в една мааааалка градинка от 100 кв м , от която човек получава мигренозно главоболие през пролетта , когато всичко цъфти и расте шеметно .
Тук няма градина , има колекция от растения , които много харесвам. Много , много растения на малко място. И като цяло не е красиво.
В горската градина се старая да има замисъл и дизайн, как се справям е друг въпрос , но там съвсем малко растения се развиват добре, условията са тежки, постоянно вадя и садя в саксии , за да реанимирам умиращите . Но тях не ги снимам :lol: Затова от там са панорамните снимки и има малко макроси.
Ето още малко цвят от днес ...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
За съжаление , този път есенния разкош ще продължи няколко дни - много горещо през есента и докато захладнее , за да се оцветят листата, ще паднат Т до -5/-6 след 2-3 дни и красотата ще измръзне . Но да не се оплаквам , че има години , в които изобщо не се минава през етапа на красивите есенни шарки.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4918
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 394 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Di_Va »

Lilly написа: Ное 16, '23, 18:35 ...
Изобщо не се тръшкай :tzeluvka:
Това ни е хоби , важното е да ни радва . И не приемай проблемите с китките като поражение.
Факторите , от които зависи развитието на градините, са много. Има теория и правила някакви, но само опитът може да покаже какво ще расте при теб...
Така е, Лили! С напредването на годините и аз поумнявам ;) и започвам да гледам философски на нещата, пък и с нещо като не се получи, ще пробваме с друго и така и градината и ние ще се променяме, пък и научаваме все повече за растенията и за нуждите им (понякога по трудния нячин).
Аз съвсем откровено ти се чудя и възхищавам на ентусиазма да обгрижваш две градини, на познанията ти и на способността да откриваш чудесни растения, кога редки екзотики, кога съвсем "обикновени", но при теб да изглеждат блестящи!
Аз имам лошия навик, като ми хареса някоя китка, да я искам преди да помисля къде ще я садя. Често се оказвам с няколко растения за засаждане без абсолютно никакво време и без мисъл за добро позициониране. Прехвърлям в саксии, докато открия точното място, но някои не успяват да дочакат. Сега пак съм в подобна ситуация :lol: :lol: :lol: , съдба ;) ...
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1191
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 865 пъти
Получил благодарност: 1055 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

Di_Va, трябва първо да си отговориш на въпроса пейзажна градина или колекция от растения искаш. Колко време можеш реално да отделиш за поддръжка? После съвсем отговорно да проучиш твоя двор какви местообитания предлага - слънце/сянка, почва - вид, тип, влажност- задържа ли влага, отцежда ли? Факторът, който най - често се пропуска е, че ние купуваме млади растения. За една хоста да достигне пълния си размер по характеристика и трябват 5 години. За дървета и храсти най-минималния срок е 10 години, да заемат мястото си. И да снимам пейзажно ще изглежда ниска растителност на голяма площ. Всеки ще каже ле - леее колко място има. А то трябва време и търпение. След като си отговориш на горните въпроси и си харесаш растение - сложи го в един списък и започни да добавяш информация за него - потърси какви условия обича, какъв размер достига, какви грижи му трябват- ежедневни, седмични, месечни, веднъж в сезона? Като отвориш 10тина различни сайта в нета за него, ще намериш отговорите. Излез в градината,обиколи, опитай се да отговариш честно на въпросите. Ако ги удовлетворяваш го купи. Признавам, че неуспехите ми са за 5 градини. Последните 5 години, започнах да размишлявам по този ред. Така загубите и финансови и емоционални са минимални. Лили е права, това е хоби и трябва да носи радост и положителна емоция. Не - усещане за несправяне, напрежение и бързане, умора и накрая угнетеност. Стана дълго, но е от сърце. Градината сама подсказва кои растения са за нея. Погледни сигурна съм, че имаш прекасно развиващи се такива, нека те ти бъдат ориентир в морето от разнообразие. Пък и това е жива екосистема, там все нещо се случва. При мен умряха 2 ябълки над 60 годишна възраст. Брези и круша, встъпиха в 5-тата си година и под тях стана прекалено сенчесто. Тази есен прекроих из основи над 200кв.м градини, засадени преди 4 до 5 години. Аз в това виждам нови хоризонти. :liubov2:
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1191
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 865 пъти
Получил благодарност: 1055 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

Има неща много хубаво в изминалото време - Градината расте и все повече прилича на себе си. Снимки от 10.10 - 22.10.2023

Кът, в който растенията са на възраст между 4 и 8 години. Разположени са в периферията на короните на 80-годишен орех, над 50-годишна попска круша и 100-годишна черница. Слънцето е от обяд до залез.
Изображение

Изображение

Изображение

Тук започваме своята 5-та година.
Изображение

Тук са между 2 и 3- годишни растения, в сянката на 20-годишен орех.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4918
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 394 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Di_Va »

Боби, аз искам красив двор, в последно време го искам и да е лесен за обгрижване, освен това има неизвестни участъци, които ще търпят коренна промяна, надявам се и стискам палци за това :stiskam: !
Дворът е голям, а аз не притежавам въображение и умения (и нужните средства) за планиране на подобни площи. Иначе повече от десет години се забавлявам в опитите да постигна нещо и тези ми опити ще продължат, с надявам се по-добър успех.
Верно е, че градината иска време, търпение, проучвания и ако може да се обуздае цветарската лакомия, сигурно ще е по-добре и по-лесно... :lol:
Радвам се и съм благодарна на много хора от този форум, защото научих много, получих ценни съвети, видях прекрасни растения и градини!
И наистина градината, без значение дали се получава такава, каквато я искаме, трябва да ни носи радост и удовлетворение и всеки извървява своя път до това по различен начин. Май всички минаваме през подобни грешки на растежа - губим растения, местим други, трети просто махаме и т.н. :lol: , важно е че продължаваме!
При теб е приказно!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от ljuboznatelna »

Di_Va, ти просто си много критична към себе си :) Това, което видях преди години, беше един обширен двор, пълен с растения, и единствената грешка беше, че са насадени твърде близо едно до друго. По-близо и от моите 😁
Помня дългата редица от лавандули и рози, толкова красиво! 🧡 Може би на растенията не им стига водата? Може би искат повече тор? Малко оформяне?

Вчера два часа навързвах клони на катерачи, пред къщата. Преди това половин час и повече рязах асмалъка, за да влезе слънце в дневната, няма да окапват скоро тия листа!!! Днес се борих дълго с един катерач на оградата, като се муших между храсти, къде бодливи, къде не, скубах бръшлян, дърпах текома.... И все едно нищо не съм правила!

Огледах добре брезите, кои клони ще се режат, пауловнията и тя е огромна, и червенолистната слива трябва драстично да се намали... Май няма да купуваме дърва тази година, караме с останалото от миналогодишните, и отрязаните клони 🤣
Напълних компостера, ще се прави нов. Че те листата не са започнали сериозно да капят! Имам болезнена нужда от дробилка, чакам ММ да намери стругар да ѝ направи болта.

Имам си и фрезовано поле към 80-90 квадрата, още толкова насято с трева, набити колове за малинената конструкция, в един нов, много грозен мъжки двор , и един много доволен мъж 🤣

Изображение

Имам си и ново коте, Зоро. Появи се изневиделица, после разбрах от съседка, че майката ги разпределяла по комшийски дворове, на нея ѝ докарала четири 🤣

Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2578
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1264 пъти
Получил благодарност: 1830 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от gevkati »

Цветничко, ноемврийско…

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4918
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 394 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Di_Va »

ljuboznatelna написа: Ное 17, '23, 00:05 Di_Va, ти просто си много критична към себе си :) Това, което видях преди години, беше един обширен двор, пълен с растения, и единствената грешка беше, че са насадени твърде близо едно до друго. По-близо и от моите 😁
...
Така е, Люб много са набутани едно в друго растенията при нас, ама пусто незнание, и не че място няма, нямало го е познанието тогава, да разбера какво да очаквам от това, което купувам и садя. Доста загинаха по тази или друга причина.
Честито за новата земя и пожелавам богата зеленчукова реколта! Вие сте добър тандем и ви се получават всички неща, знам, че и там ще е така!
А днешният вятър е на път да свали всички листа! Ние имаме да режем много дървета, които надминаха очакванията :lol: , имам да засаждам няколко растения, но тези задачи остават за утре, че не е човешко времето днес
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от greeneyed »

Отминава една много тежка за градината година с късна зима, продължителна пролет и мнооооооого горещо лято. Загинаха сибирският бор, туя, юниперус и цуга.На хамекипарис Булевард изсъхнаха почти всички иглички, тъжна гледка. На розите нищо им няма, просто повторен цъфтеж нямаше, даже сега не са си хвърлили листата. Бях планувала да купувам папрати, сега давам назад- не е за папрати при такива лета.

Изображение

Изображение

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Заключено

Обратно към “Градини и дизайн”