Традиционни широколистни храсти

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от denitsavm »

И аз съм правила /защото не разбирах нищо/, оживяхме, но майка ми ми се скара, че от него не се прави :hmmm:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 1378 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от greeneyed »

Дени, аз също го правя от две години, плодчетата са от тревистия бъз; преди години фирми изкупуваха точно тях за лекарства, много хора беряха и предаваха, указанията на фирмите бяха категорично за тревистия бъз.

http://media.framar.bg/%D0%BB%D1%8E%D0% ... 0%BE%D0%B2
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
незабравка

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от незабравка »

denitsavm написа:
незабравка написа:Зелените плодове са леко токсични,но когато са добре узрели се правят сиропи,виждала съм и в аптеката сироп от черен бъз за подсилване.В нета сигурно ще има рецепти как се прави и кака се използва. :dovolen:

Сиропа от бъз се прави от цветовете на храстовидния бъз. Това, което в аптеките продават за сироп от черен бъз /сушени плодове също продават/ се прави от плодовете на тревистия бъз /или бъзак, както го наричат/.

Моят въпрос беше дали от бъза с черни листа мога да правя сиропи от цветовете? Мисля, че Муроф ме е разбрал правилно и ми е отговорил :tzvetentze: , ще пробвам явно, като се сдобих с бъза без да искам :angel2:
Тука нещо се обърках,Black Lace нали е sambucus nigra,храстовидния бъз,ние му викаме бъзак го дават в Укипедия като Sambucus edulis.И на двата вида листата ги дават токсични,за плодовете и на двата вида пише,че се правят лекарства.
ВНИМАНИЕ-В ПО ГОЛЕМИ КОЛИЧЕСТВА ПЛОДОВЕТЕ И НА ДВАТА ВИДА БЪЗ СА ТОКСИЧНИ.ДА СЕ ПРИЕМАТ САМО ПО ЛЕКАРСКО ПРЕДПИСАНИЕ.
Така,че спокойно можем да си правим лимонада от цветовете на дървовидния бъз,но не и да си експериментираме със плодовете-тях само по предписание и най-добре от аптеката.
Последно промяна от незабравка на Юли 2, '14, 15:52, променено общо 1 път.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Asarina »

greeneyed написа:Дени, аз също го правя от две години, плодчетата са от тревистия бъз; преди години фирми изкупуваха точно тях за лекарства, много хора беряха и предаваха, указанията на фирмите бяха категорично за тревистия бъз.

http://media.framar.bg/%D0%BB%D1%8E%D0% ... 0%BE%D0%B2
Прочетох рецептата и понеже от години правя сироп от бъзак - тревистия бъз, искам да внеса няколко уточнения:

Септември - октомври с ножица отрязвам клончетата с узрелите черни плодове и ги бера в кофа. Плодовете се измиват добре, премахват се зелените зрънца, а узрелите се изронват с вилица и найлонови ръкавици, защото много цапат и се редят в буркани от 1.5 л - ред плод, ред захар, най-отгоре захарта е повече. Бурканите се оставят 40 дни на прозореца, докато се разтопи захарта, като са покрити с марля, а не се затварят с капачки. След това се прецеждат през марля, по-добре тензух. Аз даже два пъти ги прецеждам, защото ако останат семенца може да прокисне. Прецеденият сироп се насипва в бурканчета, затваря се и СЕ ДЪРЖИ В ХЛАДИЛНИК ИЛИ НА СТУДЕНО. В противен случай прокисва. Сутрин по една лъжица на гладно, поне 10 минути преди ядене, ако има нужда и по три пъти на ден. Пие се три месеца, един месец почивка, след това се пие още два месеца. В къщи ние го взимаме до средата на април, без почивка.

След като една зима започвах деня с по една лъжица сироп от бъзак, моят дългогодишен тежък фарингит изчезна. Отдавам го на бъзака. :D :hmmm:
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Ники Стоянов »

Шо си създавате толко проблеми ви се чудя.

От край време по-полезна билка от шипката няма - за каквото се сетите помага.
Береш, сушиш и айде в чайника. :nod:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Asarina »

Влязох в темата за съвет, но като видях, че пишете за бъзака се отнесох :dovolen:

Та до оградата в долния край има голям орех. Какво може да посадя под него по оградата, че да не гледам съседите и те мен? Да расте сравнително бързо. :hmmm:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Noel »

Asarina написа:Влязох в темата за съвет, но като видях, че пишете за бъзака се отнесох :dovolen:

Та до оградата в долния край има голям орех. Какво може да посадя под него по оградата, че да не гледам съседите и те мен? Да расте сравнително бързо. :hmmm:
Дива лоза :hmmm: бръшлян(ама за какво ще се захваща-отпада )
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Asarina »

Noel написа:
Asarina написа:Влязох в темата за съвет, но като видях, че пишете за бъзака се отнесох :dovolen:

Та до оградата в долния край има голям орех. Какво може да посадя под него по оградата, че да не гледам съседите и те мен? Да расте сравнително бързо. :hmmm:
Дива лоза :hmmm: бръшлян(ама за какво ще се захваща-отпада )
Дивата лоза вирее ли на дълбока сянка?
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1602
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от tsvetina »

Да, вирее :daaa: При мен е точно под орех и за две години стана зелена стена - при мен се увива по мрежа.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Asarina »

tsvetina написа:Да, вирее :daaa: При мен е точно под орех и за две години стана зелена стена - при мен се увива по мрежа.
И при мен е мрежа, ще я пусна по нея. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”