Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

2014
Този път реших да не ровя в Гугъл снимки, а да си вляза в блога. Там така или иначе са нещата, които са ме вълнували най-много. И как няма! Строихме къща! :dovolen:

Започваме със зимата. Тази има сняг ;) Така зимуват големите кортадерии!

Изображение

Бяла и розова, купени от баумакс. Розова е силно казано, такава е само фотошопирана. Цъфнаха на третата година. Вече ги няма. Тъкмо пораснаха порядъчно, настана един студ, и те, понеже са прекалено големи, бяха си направили нещо като компост от сухата маса във вътрешността. Там кортадерията беше пуснала корени, които измръзнаха. Избеха само най-крайните издърки, и ние решихме, че няма да я чакаме повече.

Изображение

Шаро почина, и си взехме Караман. От дете съм си представяла, че моето куче ще се казва точно така!
Изображение

Редих паветата на алеята.

Изображение

Започнахме къщата. Имаше си чертежи, но аз ги направих по-разбираеми за бригадата :D Те пак оплескаха това-онова, но няма непоправими неща :)

Изображение

За вътре имаше едно много важно изискване за дневната - ММ като си легнел на диванчето, да вижда едновременно камината, двора и аквариумите! А аквариумите трябва да са три, големи! Една стена! Беше голямо мислене, но го измислих. И всичко останало се завъртя покрай това.

Разпределението си е едно, обаче външния вид си е нещо съвсем друго! По някое време дори си мислех да минем с един етаж, но преработката на проекта беше проблем. Всичко наново. Иначе изпълнението - все тая :lol: Измислих и разни други лесни и не толкова лесни варианта.И най-накрая евентуалния окончателен.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Другата чуденка ми беше дали да е жълта средиземноморски тип, със зелени капаци на прозорците, или наша си, традиционна. Нашето ми е по-познато, а и антиките ни за декорация - такива.
Купихме си и врата за дневната. Естествено, втора ръка ;) Нищо, че къща още няма :lol:

Изображение

А другата я украсих с върбови клонки:
Изображение

Всъщност основите се наляха 2013г, на паметната дата 10 ноември. Основната алея беше заета с кола и печка. Печката е действаща, правих консерви и лютеница на нея. :lol: Колата не е действаща, затова изкарването ѝ беше много трудно. По тази причина багерчето мина през триумфалната арка, онази с розите!

Изображение

Изображение

Изображение

Багериста беше мнооого добър! Всички растения си останаха на мястото.

Изображение

А за картопа пък какво да кажа! Даже после го изместихме :D Работата е там, че изместиха малко къщата, иначе той си беше на мястото!

Изображение

Зимата открихме по обява дъбови греди. Въргаляха се в кал, чернииии. Обаче евтини. ММ намери един камион, и точно като започна да фугира банята (онази опакованата с билбордове), шофьорът се обади, че ще тръгват. И се наложи аз да фугирам банята. Не беше много трудно. :)
После се оказа, че гредите веднъж са платени, и трябвало да отпътуват за корсика. Обаче това по някаква причина се провалило, и затова се въргаляли сега в калта. А черното било отвара от кукуряк, против инсекти ;) Направо златно находище!

Изображение

Много хубави греди си станаха.
Изображение

А ние си купихме прозорци. Някъде отдалеч.

Изображение Изображение

И паркет си купихме, от някакво продадено училище в едно кърджалийско село. Трябваше ММ да направи няколко курса.

Изображение

А това е , когато ММ отиде за каменно корито за чешма. :lol: :lol: :lol:

Изображение

Това е когато се осмелих за първи път да се кача на втория етаж, и да ходя по гредите:

Изображение

Измислих как окончателно ще изглежда къщата. Това, защото имаше и още един курс до Варненско, за прозорците на хола. Те пък нови, но свалени в мазето.

Изображение

Албицията. И ябълките. Вече ги няма. Тя умря, а те бяха изсечени. :(

Изображение

Ето така изглежда конструкцията отвътре:

Изображение

И входна врата купихме. Хората сложили алуминиева. А ние обираме боклука! :lol: :lol: :lol:

Изображение Изображение

После открихме и 200 годишни греди от една панагюрска къща. Много треперих, докато сменяха дъбовата колона, която трябваше да ходи в корсика, с панагюрска! Но нищо ен падна! :lol: Измислих и как да направим покрива така, че старите греди да останат видими.

Изображение

А после изглеждаха така:

Изображение

Градината си живее своя живот.

Изображение Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

2015 - 2016

Разбира се, че най-много са снимани розите! :)
Младежът тества докъде има Wi Fi

Изображение

Така като гледам, наредила съм си плочите на патиото. Те си стояха така близо две години, докато не си навехнах крака, и куцах два месеца, и после ММ гузно побърза да им запълни фугите. Ама и вратата не съм си боядисала. И тя втора ръка, човекът си сложи пак дървена дограма, но дъб. А тази е дъб, но боядисана. Тази боя не зная каква е, но не успя да се изшкури напълно. Пък и дограмата от дъб, не е от дъб. Има две тънки плоскости дъб, и помежду - чам. :D Не става да се шкури усилено.
Използвахме само три прозореца и тази врата. Имаше още много, но направихме бартер с момчето, което шпаклова къщата за тях. :D

Изображение

А това нещастно коминче успешно ни отопляваше , докато камината влезе в дневната. Само че като вдигнахме къщата, спря да дърпа, и затова сме му сложили лопатата. Мобилна е! Върти се според вятъра! :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е ъгълът, на двете улици, на които е къщата- Ех, вече не изглежда така, за съжаление.

Изображение

Вътре е почистен и нареден паркета. И омаслен. Реди го един фалирал шеф на фирма за редене на паркет, срещу кола за сватбата. бартер. Разбрахме и защо е фалирал. :lol: :lol: :lol: От тук нататък ММ стана паркетаджия, при това е по-добър! Този тъничкия е бил в учителската стая.

Ето така изглежда, лепен е бил с битум. Чистя битума с нож. И всички ръбове.

Изображение

Процесът. Прясно залепения паркет се затиска с всичко тежко, което може да ес намери.

Изображение

И ето го готов. С фуги е, защото няма как да се напаснат стари паркетини. Но в това му е чара ;)

Изображение

Това е кухнята. Вместо тухли, ми се искаше тук да има един извит шкаф, обаче точно като ми трябваше, вече го нямаше. Това ми е вдъхновението.

Изображение

После нямаше пари за плочки, и реших вместо вата в стените, да има тухли. Иначе какви мечти и въжделения имаааххх! Ехееее! :lol:
Триъгълникът се получи заради гредата.

Изображение

Тази дървената врата имах намерение да я боядисвам зелена, като осветените водни растения в аквариума. Да се върже някак кухнята с останалото. Защото дневната част е повече Ин, а кухнята ми е Ян. И с ММ сме така. Отидох до склада до нас, където бъркат бои, но този цвят точно го нямаше. И се връщам и съобщавам, че в три часа ще ида да си взема боята. И показвам. ААА, не, сакън! Така да не боядисвам. А аз толкова дни го мислих и решавах! така ли, отивам тогава и си купувам любимия цвят. И като я боядисах, застанахме двамата пред нея и я гледаме. Адски нелепо стоеше! :lol:

Изображение

Сковахме си шкафове, боядисахме ги. Ползвахме и стари вратички, от тези на лятната кухня , поръчахме и още. Обаче този, на който ги поръчахме, не е дърворезбар, а занаятчия. За парите - биваше. На пръв поглед не личи, че са различни от оригиналите. Като поукрасихме малко, вратата се превърна в притегателен център.

Изображение

Изображение

Снимката е от Първи март, денят, в който официално влязохме да живеем в ...хола :lol: Даже си поканихме гости.
Вече ММ като си легне на диванчето, може да си гледа лаптопа, аквариумите, градината и камината :D А, забравих, и телевизора!

Изображение Изображение

Изображение

Само камината не успяхме да направим, и на първо време карахме така. Тя е за друга година. А масата, столовете и бюфета си ги пазехме в кашони още от апартамента, тогава ги купихме. Мерак! Не подхождат много, но няма как.

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

И малко шаренийки от 2016г

Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Завършихме 2016г с ново коте. Досущ като майка си, която обаче е с неясен произход, и обикаля дворовете в с. Скутаре. Баща неизвестен уличен. Откупено за 1лв :) Порасна едра като котарак, и с всички характеристики на Турска ангора, особено характера. Скача и на кучета :lol:

Изображение [/img]

Завършихме и със захарна къщичка, доакато я пекох, беше ароматна и вкусна, обаче след празниците щях да си счупя зъбите с нея! :D

Изображение

Валял и някакъв сняг, достатъчно да направя снежни човеци. Обаче не съм си обрала листата от поляната, и се получиха много интересни!

Изображение

Изображение Изображение

Пропуснала съм да покажа предишните снежни човеци. Първият ни:

Изображение

После 2014

Изображение

Януари, 2016

Изображение

Валял е и някакъв по-сериозен сняг. Спомням си, че тогава ходих на зъболекар в съседния квартал, с блоковете. Там снегът беше изринат от улиците, и ужасно мръсен, си стоеше струпан отстрани. по дърветата бързо се беше разтопил. И като се прибрах, ми се стори приказно красиво, като сравнение.

Изображение Изображение

Изображение

А ледът на езерото се разбива така, за да влиза кислород за рибите. :)

Изображение

И много красива, най-вече заради размера - върбата.

Изображение

Намерих така наречения гараж, затворен със всевъзможни кърпежи. Всъщност съм снимала младия паун за продан :lol:

Изображение

И сега:

Изображение

Пауни май досега не съм показвала.
Това е белият демон, агресивен е, скача и рита. Само да клекна (по-малка съм) , и ме издебва в гръб, и скача. Понякога , като върша нещо клекнала, се въртя като пумпал, за да съм с лице към него :D Като му се ядосам много, го издебвам аз, хващам го за опашката, и го прибирам. Като му паднат перата през август - септември, вече няма как да го хвана, тогава просто бягам :D

Изображение

Градината си беше както обикновено, само малко по-голяма като обем.

Изображение Изображение

Изрисувах каруцата. Прекопирах орнаментите, доколкото се виждаше още нещо от тях, боите са като това, което беше останало.Нещо не ги подбрах, защото са каквито имаше. Ако я пребоядисвам някой ден, ще съм по-прецизна. Обаче пък с Краси Кубарелова обсъждах какво смятам да правя, и тя предположи, че каруцата е гагаузка. Те имат такива ярки шарени каручки. Нищо, че я купихме от сливенски цигани. Пристигна натоварена в бус.

Най-ценното по нея е кованото желязо. Била е пееща, но сега е толкова гнила, че ако я подкараме, ще се разпадне. Затова беше пренесена до мястото си на ръце.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Така и така набрах инерция, нарисувах и една стара трудовашка количка:

Изображение

Една година я подкара и снежния човек :)

Изображение

Къщата вече може да се брои почти завършена отвън:

Изображение

А есента е както винаги впечатляваща.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

И повечето снимки, както винаги - лоши! :D :D :D
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2615
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 784 пъти
Получил благодарност: 793 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Lalel4e »

ljuboznatelna написа: Апр 21, '23, 12:59 И повечето снимки, както винаги - лоши!
:chchaa:
Ш ма утрепеш!!
* * *
Хубаво, хубаво, харесва ми как се развива новата тема! Тъкмо щях да ръчкам за снежните човеци :D
А кратунковия петел не си показала още, нали? :hmmm: Следя и за него, да знайш!

Много увлекателно, исках да коментирам много реплики, ама съм изтощена и време нямам, минавам само да надникна, а то ме увлича и чета, чета, гледам... все едно имаме ново другарче във форума :liubov2:

Казано тка накуп - колко мноооого работа свършена!! Адмирации! Чудеса сте постигнали!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Наредих я! Направо си е разхищение на място, но там освен за боклуци, за друго не ставаше. Отсега нататък, ако ги събираме там (ММ каза - никога повече, обаче не му вярвам), поне ще ги редим, че е срамота :D Мисля да хвърля малко семе във фугите, да не чакам само да се затревява ;)

Изображение

Чудя се дали да не опитам там с някакви пълзящи - машерка, арабис...Няма какво да ги полива, може пък да им хареса, ако не им е много сянка. Обаче ако вземем кокошки, може там да им е дворчето, и ще ги изкълват. Не е много добра идея да имат дворче с плочи :hmmm:
Манголдът ми тръгнал да цъфти. Вижте какви са красавци!

Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13751
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 464 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от zeleno »

Ще се връщам пак да разглеждам , че много инфо и все интересно !

И веднага се лепнах на тази снимка , кое е иглолистното в най-долният край ? Стелещо се изглежда :hmmm:
Изображение

А за плочките и мащерката - аз си засадих коренчета горска мащерка , като подпъхвах коренчетата под камък / бетонна пътека в моят случай /
Камъкът запазва влагата и държи повече на засушаване / 40 градуса , Тракия
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

За съжаление вече го нямам. :( Вид пълзящ смърч. мисля Picea pungens 'Glauca Prostrata'. Понеже там ми умря и една пицея оморика, питахме на много места каква може да е причината. Мисля, че най-точно е обяснението на Стефан, от Зелена пролет. Все пак иглолистните са му специалност.
Там е насип. И където новата почва ляга върху старата, се получава нещо като мембрана, и корените на новите растения стигат до там. Там се задържа повече вода, от което те загниват, и растението умира. Ако успеят да я преодолеят безпроблемно, вече се прекъсва тази бариера, и за тях, и за съседните им растения.
Затова и в началото споменах, че насипът не е хубаво нещо за растенията. Тогава още нямах достатъчно знания, сега бих опитала да го спася с някакъв фунгицид. Не съм го виждала повече по градинските центрове, но ако го намерим, ще заеме пак там мястото си.
Имам ела от този тип, но изглежда малко по-различно, разбира се. Няма го и този наситен син цвят, нейния е тъмно синьо-зелен.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13751
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 464 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от zeleno »

Ооооо , колко жалко , Люб :snif:
Много , много красиво ...
Есента взехме от Шмит Picea pungens 'Glauca Procumbens' , идеята ми е да докара същата фаца :stiskam:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1604 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Не зная какъв телефон съм имала през 2018, но снимките са отвратителни! Едва подбрах фокусирани.

Изображение

Това горе е вътрешното дворче, много уединено и уютно. Сега видях, че съм нарисувала стената още през 2016г.

Правих си шаблони.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Най-същественото беше, че направихме път. Дотогава газехме кал около 150 метра, дъщеря ми си нахлузваше торбички, докато стигне до асфалта, когато отиваше в института или другаде. Събрахме пари от наличните съседи, дойдоха 10 самосвала пръст, булдозер и валяк. ММ беше технически, затова пред вратата пътя се получи най-добре. Колко пъти връща валяка.... :D

Изображение Изображение

Познайте на кого е джунглата вдясно? :lol:

Пропуснах камината. Нея я довършихме през 2017г. Бай Митьо имаше няколко дни отпуск и дойде да я направи. Сигурно звучи странно, обаче той работеше в с.Врата, и зидаше къщи на някакъв комплекс, на руски олигарх. Спеше там в един фургон, зимата от селото няма как да се слезе долу.
Ние набавихме камъни от едно поле (с разрешение, частно беше полето, камъните...сигурно и те от строежа на МОЛ-а :D )
ММ дал едни указания, аз други, пък бай Митьо срещнал някои затруднения, и я направил както решил. Това е най-несиметричната камина, която съм виждала! То е да не ѝ е уруки пу пу.

Изображение Изображение

След зидарията действахме ние двамата. Е, аз само помагах :) Камината е с въздуховоди, този начин ММ трябва да си го патентова ;)

Изображение Изображение

Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”