Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7412
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 863 пъти
Получил благодарност: 1663 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от ljuboznatelna »

renimoss написа: Виждала съм какви ли не коренови системи, но такова чудо не съм! Корени преплетени като брада на 1 см под почвата до 2 м от ствола на растението. Не можеш да вкараш мотика или др. по-малък инструмент.
Аааа, и други има, и други :D Просто не ти се е налагало да копаеш :dovolen:
Аз имам 4 годишна върба (тази ще й е пета), ти от туи се плашиш :lol:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

:o толкова ли са й агресивни корените на върбата? Виждала съм тръби, запушени от навлезли в тях върбови корени, но не знаех, че и на повърхността е толкова зле. Добре че се отказах от върбалак. Кленовете са по-благородни и благовъзпитани дървета :dovolen:
stardust
Дълго кафе
Мнения: 133
Регистриран на: Юли 6, '14, 19:37
Местоположение: Dobrich

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от stardust »

Да спомена само какви са корените на бамбука- инвазивните видове разпукват бетон. :shock: Мисля за в бъдеще когато садя да го сложа в корито без дупки и да го закопая.Има стъбла които не се прерязват с лозарска ножица,(Phyllostachys имам предвид) само с трион, много много здрави.

Иначе по темата- Рени, ще стане прекрасна градина.Много красиво е проектирана и тези рози ще станат разкошни.И благодаря още веднъж за роза ругоза-та.:)
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Phyllostachys-ът е от умерено инвазивните бамбуци и бавно се разпространява. Аз си мислех с него да отделя "японското" кътче, защото е в стила, а и прави много красива ефирна стена. Обаче ме смущава това, че в условията на Софийското поле и околностите наблюдавам, че зимата грозно му пожълтяват листата и стои много опърпан. Явно от вятъра и студа, иначе не мръзне. Ще продължа да го следя как се държи.
Много да те радва моята любима ругоза! Тази роза има дълга история. Тя произлиза от една градинка в Швеция, която реконструираха и бяха изкопали много ругози. Помолих за един корен, те ми дадоха 5-6. После в куфара, в самолета, треперене да не я хванат на митницата (още не бяхме в ЕС) и т.н. Скъп спомен, от който се радвам да раздавам!
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Ама и аз пиша на парче :D
stardust, ти имаш ли Phyllostachys? Как се държи при теб?
stardust
Дълго кафе
Мнения: 133
Регистриран на: Юли 6, '14, 19:37
Местоположение: Dobrich

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от stardust »

Сега нямам Phyllostachys- имах преди години преди няколко премествания.Наложи се да изоставя много растения зад себе си, най-много съжалявам за две гардении 1,5 м. конусовидно оформени и една роза “Валенсия“- ванилено жълта и оттогава не съм попадала на нея.
Phyllostachys през дупките в саксията се беше хванал за съседни саксии и в почвата отдолу. Големи усилия ми коства да го изрежа и изкореня.Иначе не бих го пуснала свободен в градина. Сега ще търся да си купя Fargesia nitida -май не е толкова инвазивен и стои на снопове.Но ще трябва да оцелява в корито без дупки.Стъблата са по-тънки и не толкова красиви според мен спрямо черния бамбук.
Сега от три месеца съм с нова къща с градина, красив изглед към запад и западен вятър като при теб.
Иначе не съм голям фен на розите, но Остинките са големи красавици.Наследих Rosa alba- към 3 метра висока в средата на асмата :potekoha: и разни неизвестни хибриди.Ще следя с интерес твоята градина.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Благодаря за инфото за Phyllostachis-а от първа ръка. Ще го мисля бамбука много вниматлно.
Ето сега поредното изпланирано ъгълче. Това ще е единствената иглолистна група. Нещо не са ми по душа иглолистните, но все пак да има нещичко за биобезобразие. Идеята е плачещото да е вертикален акцент (без зимата), останаолто е пълнеж, подчертаващ акцента, но дали успявам да го постигна, освен на думи :hmmm:
Не гледайте под дърветата (кленове и Liriodendron), там още не съм го напълнила.
Изображение
Плачещото е Larix kaempferi ’stiff weeper’. Присадката е на 1.70 м. Мисля като поотрасне и укрепне да вдигна някой клон да направи втори етаж. Купих го импулсивно преди 2 години, сега се опитвам да го впиша в пейзажа (нещо като копчето на балтона :D ). В момента втора зима преживява успешно на балкона :D
В дясно от него ще е Pice daisy's white (или беше друга с шарен прираст, забравих какво купих :oops: , на картинката не е тя, но формата е тази)
В дъното топчестото е тис, зелен, ще се оформяме като му дойде времето да не става твърде голям.
Червеното е простоцветна роза, мисля да е Zoic, ако не е загинала, че е черна до присадката :snif: или Clair de Plume (тя изглежда по-жива за сега)
Имам две питанки:
1) според вас тревата добре ли е там, това е Calamagrostis acutiflora - 3 бр. Средата/края на лятото изкарва класовете. Моля, предложете някакви подходящи алтернативи - треви или нещо цъфтящо, ама какъв цвят до ярко червеното :hmmm: Искам да е с по-изправена форма, стърчащи нагоре листа, или фонтановидни, да не прави топчеста туфа, за контраст на формите.
2) дайте идея за пълзящото иглолистно на преден план - да е ниско, да не се разраства много. И дали е подходящо да е сребристо, май ненужно шарено става, или да е жълтеещо, а :hmmm: Но пък лиственицата има съвсем леко синеещи иглици.
stardust
Дълго кафе
Мнения: 133
Регистриран на: Юли 6, '14, 19:37
Местоположение: Dobrich

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от stardust »

Относно 1 ако ще е трева - изправени са Miscanthus sinensis-зелен/Zebrinus или Little Zebra; Penninsetum(едногодишен) ако те устройва бордо до червена роза.
За 2 сигурно имаш предвид Juniperus squamata/horizontalis. Блу карпет изглежда добре.Може би ще стане и с Cotoneaster horizontalis, има плодчета за цвят през студеното време.
Извинявай, че толкова се намесвам да си давам мнението като пенкилер. Просто аз също планирам градина и то с известно сходство с твоята, като изключим розите и широколистните.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

:tzeluvka: всяко мнение е добре дошло.
Мискантусът като листа не е ли твърде голям за там? Площта е към 1.20х1.20, но височината не трябва да е повече от 1 м+ малко. Мислех си за трева с не особено висока листна маса, която в някакъв момент да вдигне класовете по-нависоко.
Не бях се сетила за котонеастер. Обичам ги!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

Каламагростиса е добро решение,мискантуса е голям за там,пък и три броя...
Сивите иглолистни на картинка не ми стоят добре,но на живо със сигурност ще е различно
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”