Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от tonimimi »

моите семеначета излязоха чисто бели без всякаква друга окраска.
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от katia »

И на мен Ботан прати сега и е тръгнало да се развива. Много ми е любопитно какво ще е :hmmm:
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от tonimimi »

И двете които имам от кръстоската от миналата година се събудиха.Семеначето е със по светлозелени листа от грудките.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4965
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: в североизтока
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 81 пъти

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от къщичка »

И аз се нареждам в тази тема. Имам от ботан грудчица, поникнали листенца вече 5 мм.
:ieeee:
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от Krasiyana »

Много вълнуващо преживяване! :ieeee: Записвам се да следя и аз развитието на тази кръстоска! :daaa:
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от botan »

Сега тепърва предстои вълнуващата част. От всичките доминантни черни да се изнамерят рецесивните. Аз намерих 6 със сребристи листа и една, която уж беше черна, а после като ги приспивах цъфтя много странно и фантастично...буквално и преносно.
Изображение
Изображение
Трябва да кача снимки на всички.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от botan »

Качих снимки на семенаците, които цъфтяха миналата година при мен. Цифтара обозначава отделен индивид, буквата отделно цветче. Ф значи, че е със сврткавица.
http://botan.snimka.bg/flowers/siningiy ... 4658.all.1" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Ей това семеначе имаше наченки на нещо тигринесто, но не го запазих, може да е отишло при вас. :)
Имаше и едно друго тигринесто, ама на него венчето му се завиваше назад та и него не запазих.
Изображение
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от цеци »

Привет!
Със съжаление трябва да кажа, че тази кръстоска не е успешна. Явно Виолацея е добра майка в правенето на семенца, но много силно доминира в унаследяването на цвета.Може би ще е по-добре, ако ситец е майчиното растение.От тези, които си снимал май само 14fa е малко по-интересна,а другите са просто Виолацея.
Ботан, ти дали не си мислиш, че си най-големия късметлия и да ти се падне от първия път нещо невиждано? :D Продължавай момче ....
П.П. Има една много тъмна, пробвай да я кръстосаш със себе си и чакай нещо без нито една точка :stiskam:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
Сарацения
Кана кафе
Мнения: 509
Регистриран на: Яну 2, '12, 10:45
Местоположение: Добрич

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от Сарацения »

Цеци,след дългото ти отсъствие във форума,много се зарадвах като видях,че днес си писала.Надявам се,че си се справила с проблема,който имаше с глоксиниите и с нетърпение очаквам да ни ги показваш.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Каменно цвете Violaceae Х Червен ситец

Мнение от botan »

цеци написа:Със съжаление трябва да кажа, че тази кръстоска не е успешна. Явно Виолацея е добра майка в правенето на семенца, но много силно доминира в унаследяването на цвета.Може би ще е по-добре, ако ситец е майчиното растение. От тези, които си снимал май само 14fa е малко по-интересна,а другите са просто Виолацея.
Много се радвам на аналитични мнения като твоето, но за жалост мога да се съглася с него изцяло.
Наистина не изскачат чудесии както от семената на Charles Lawn, но това беше съвсем предвидимо. За тази кръстоска си използвала чисти линии, което значи, че потенциала за вариации в новите растения е много нисък. Със сигурност обаче не бих определил кръстоската като неуспешна. Неуспешна би била ако накрая нищо не остане, а аз съм запазил 6-7 растения от нея. Освен това заради чистотата на линиите дава ясна информация за унаследяването на чертите, което не бива да се пренебрегва. Друг огромен плюс е, че открехва вратичка към листно-декоративни сортове и точно натам започвам да дълбая. ;)
И Виолацея и Ситеца са добри майчини растения. Всъщност всички промишлени сортове са отлични майчини растения за семепроизводство тъй като това е една от чертите, по които са селектирани. Ако беше избрала обратния вариант като родители, щеше да се получи същия резултат в цветовете, но тогава можеше да съществува вероятност сребристолистните да ги няма.
Относно другите, те не са просто Виолацея, те са показали още повече доминантни черти от нея. :lol:
Сарацения написа:Надявам се,че си се справила с проблема,който имаше с глоксиниите и с нетърпение очаквам да ни ги показваш.
Синингии са това. Глоксиниите са други растения. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”