Бегония

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1154 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: бегония - висяща

Мнение от Мария Николова »

dal написа:вие на кое му викате тубероза? то не беше ли друго цвете , тубероза полиантес? :hmmm:
Дал, още не съм открила превода на самостоятелната дума Tuberosa.
Ето грудковата бегония тубероза.

Изображение

Ето и Asclepias tuberosa. Коренищно.

Изображение

Беснеех, като гледах в разните цветарски вестничета препечатвана една и съща снимка на асклепиевото цвете над препечатвано антрефиренце за тубероза полиантис :spuke: :svekurva: :svekurva: :svekurva:

Ето и Tuberosa Poliantis. Грудка с луковици по нея.

Изображение

Още не мога да открия :ufff: :ufff: :ufff: кой е общия белег между трите вида цветя, който да приема като значение на това понятие "много...." (poli...)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: бегония - висяща

Мнение от Satori »

s_t_m написа:
Още не мога да открия :ufff: :ufff: :ufff: кой е общия белег между трите вида цветя, който да приема като значение на това понятие "много...." (poli...)
Ето:

Tuber

-anthous - който има цветя. Полиантус (Polyanthes tuberosa например) - с много цветя. http://www.yourdictionary.com/anthous-suffix
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1154 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: бегония - висяща

Мнение от Мария Николова »

Satori написа:
s_t_m написа:
Още не мога да открия :ufff: :ufff: :ufff: кой е общия белег между трите вида цветя, който да приема като значение на това понятие "много...." (poli...)
Ето:

Tuber

-anthous - който има цветя. Полиантус (Polyanthes tuberosa например) - с много цветя. http://www.yourdictionary.com/anthous-suffix
За сетен път се убеждавам - умното си е умно! То и в нужника да падне, гладно няма да остане - с извинение :oops: за точния цитат.

Естествено, че именно "tuberosa" присъства в имената на трите китки! Естествено, че търсех общ белег, който да свържа именно с общата дума. И още по естествено е при младежката ми разсеяност, че вместо нея, съм се прехвърлила на "poliantis". :ufff:

Благодаря ти, Сатори, че въпреки обърквацията, си потърсила действителната насока на размишленията ми. :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Общото между бегония тубероза и тубероза полиантис, е че са грудкови и с по няколко пОника (очички). Различното е причината, поради която в единия случай "tuber" e второ име, а в другия - първо. Бегониите са много и различни (в т.ч. и без грудка, коренищни). Името на китката е бегония. А при втория случай е единствен представител и единствен сорт. Единствено тази китка има първо име Tuberosa и името й е тубероза. За разлика от другите tuber-и, има цветонос с множество цветчета. Това вторично качество е пояснено с второто име poliantis.

Остава да се чудя защо, като е коренищно, а не "клубеново", т.е. не е tuber, един от сортовете asclepias има добавено tuberosa. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: бегония - висяща

Мнение от denitsavm »

Ами, Миша, може ли да кажеш листото рязано ли го слагаш или цялото както е отчупено от дръжката? И колко от дръжчицата на листото е в почвата/торфа/?
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: бегония - висяща

Мнение от Satori »

s_t_m написа:
Остава да се чудя защо, като е коренищно, а не "клубеново", т.е. не е tuber, един от сортовете asclepias има добавено tuberosa. :mrgreen:
А, хич не ми благодари :oops: - много обичам, като нещо ми стане интересно и имам време, да поровя :dovolen:

На тоя въпрос - доколкото четох статията за тубер на англ. /тя е доста по-подробна от руската/, има различни видове клубени, в това число на коренищата или нещо такова. Абе останах с впечатление, че са различни видове тия тубери. Но в ботаниката хич ме няма, така че може и да е неточно това, което пресъздавам.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: бегония - висяща

Мнение от Миша »

Еееееееееееех............
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: бегония - висяща

Мнение от Cando »

Eeeeeeeх приказни са просто. А за последната снимка... нямам думи.

Чудя се само каква ли яка конструкция трябва да е за да издържи всичкото това нещо. Аз миналата година имах 2 в една голяма! саксия и тя се уби да се преобръща, привързвах я 100 пъти за парапета на верандата и пак намери начин да се преобърне, та повлече и масичката и всички останали бегонии по нея.
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: бегония - висяща

Мнение от naa »

Моите висящи бегонии са в метални кошници, захванати за горната плоча с дюбели.
Оранжево - червените бегонии като че ли цъфтят малко по-обилно от жълтите бегонии.

Във всяка кошница има по три грудки.

Изображение

Изображение
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: бегония - висяща

Мнение от ravik »

Леле, Миша, от къде ги намери тези снимки. :shock:
naa, много са ти красиви бегониите. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: бегония - висяща

Мнение от Миша »

Това е оранжерия в Япония,парк Нагашима ,Градината на багониите .Останах без дъх :potekoha: За повече разходки в темата за парковете по някое време :angelche:

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”