Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10093
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 1265 пъти

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от greeneyed »

В началото , като дойдеше време да режа розите, изпадах в потрес въпреки много четене. Сега хммм съм по-спокойна , като взема ножицата. 8-)
-сняг при нас пада късно- около Коледа, затова скъсявам през декември всички рози /без катерачите/ наполовина.
-през март започвам основното рязане. Имам рози на 4-5 години със вдървесинени стъбла, непродуктивни, тях ги чака триона, с ножица не става.Те имат нови стъбла поне 1-2, ще пуснат още.
На Solitaire са помръзнали всики стъбла, черни са, ще ги режа, смятам , че ще избият нови от спящи пъпки в основата.
Имам ЧХ , които са само с един зелен клон, другите са измръзнали - Jubilee celebration, Д.Массад, жълта неизвестна ; Катрин Мак Греди- изядена от пробивача

Остинките- почиствам центъра, слабите клонки, основните клони оставям на 5-6 пъпки, изрязвам старите стъбла.

Рамблерът Екселса е рязан след прецъфтяване , само цветовете. Миналата година премахнах доста стари клони, оставям по 5 / две рози са на арката/. Сега почнах да го уважавам - не е почернял, нямаше ЧП през лятото, въпреки многото влага, много лесно се хоризонтират клоните, гладки и гъвкави са.

Другите катерещи рози, които всъщност цъфтят на тазгодишна дървесина, подвеждам по рамка, изрязвам клоните които стърчат напред или назад, на всеки подведен клон съкращавам неговите клонки на 2-3 пъпки. Най-лесно се справям с Айсберга. Симпатията също съм подвела успешно по ограда, всяка година и режа по 1 стар клон. Вестърленд я местих и още се съвзема милата от операцията :snif: . Еден е чудо невиждано- клонаци на всички страни,; като и дойде времето , ще снимам преди и след рязането, че и тя е старичка вече.
Ако се сетя за нещо съществено, пак ще пиша. Другата седмица ще снимам как са сега розите преди резитбата.
Последно промяна от greeneyed на Фев 15, '15, 17:50, променено общо 1 път.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от Виола »

Skio, пиши моля те на кирилица. :tzvetentze: Измъчих се да те чета така.

Моите катерачи ги режа така - оставям основните шишове и режа страничните клонки по тях на 2-3 пъпки, не повече! Скъсявам основните толкова, колкото да не пречат на другите рози, защото при мен мястото е малко и случайно един от тях се оказа в средата на градината, тъй като ми го продадоха за ЧХ. Като застареят основните шишове, това става след 3 години - ги режа до долу с трион. Това е.
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от rumivarna »

Виола написа:Skio, пиши моля те на кирилица. :tzvetentze: Измъчих се да те чета така.
Тъкмо щях и аз това да пи
ша ;)
Тази есен нищо не рязах, ни сантиметър даже :hihihi: За първи път правя този експеримент, а и зима нямахме...... Мисля си да започна пролетната резитба следващата неделя. Ще ми отнеме поне два дни, а може и три.
По същество - режя по общоприетите схеми, но тъй като доста от розите са вече по на 4-5-7-8години махам и по някое друго стаааро клонище и то из основи. Прочиствам вътре храстите, така че новите клони да не се пресичат и засенчват. От 2-3 години не устоях и се сдобих с 3-4 катерача и тяхната резитба ми е все още енигма, но я карам по картинка и най-вече по усет. За сега са добре и цъфтят обилно. :D Другата сериозна чуденка са ми големите храсти, като Кампейшъна, ДиДи-то, Белведере, Христофор Колумб.......Как да ги режа тези чудеса? Не искам цветовете да отиват в небесата.... :mrgreen:
Флорибундите са най-най-лесни! Режеш от 1/3 до 1/2 от височината, обира се излишното от вътрешността, счупено, болно и всичко което ти пречи на идеята как точно го искаш :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 902
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 290 пъти

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от Skio »

V neizgodna posizia sym momicheta ,niamam kiriliza i da sglobiava bukva po bukav gylta mnogo vreme.
a kak toku sto pisah zialo ese i izvednaj vsichko izchezna ,napravo mi se place!

Viola si reje rozite tochno po narychnik i tia moje da vi potvyrdi ,che tolkova strashno ne e .

Samo s nadejdata da vi e ot pomost ,napynete se i tova da prochetete v strashni myki zaradi latinizata :dovolen:
>>>katerachite ,koito sa po visoki ot 2,5 mt bivat schitani za rastenia sys "chuvstvo za ravnovesie".Imat nujda ot
pone 50-55 cm shirina za katerene ,konstrukzii solidni i bez silni vibrazii i po na chesto i zdravo privyrzvane.
Ako takava rosa niama nujnata stabilnost ,to tia neprekysnato se opitva i edinstveno uspiava sama da kompensira
chrez proizvodstvo imenno na "sublateral shoots">>tova ne e toplata voda,svetyt go znae ot vekove ,vie moje samo
da prezenite efikasnostta na vashite arki ,strukturi i da priemete anomalnoto povedenie na niakoia vasha roza ,ako
i da ne vi haresva.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от vasileva »

Skio написа:V neizgodna posizia sym momicheta ,niamam kiriliza i da sglobiava bukva po bukav gylta mnogo vreme.
a kak toku sto pisah zialo ese i izvednaj vsichko izchezna ,napravo mi se place!

Viola si reje rozite tochno po narychnik i tia moje da vi potvyrdi ,che tolkova strashno ne e .

Samo s nadejdata da vi e ot pomost ,napynete se i tova da prochetete v strashni myki zaradi latinizata :dovolen:
>>>katerachite ,koito sa po visoki ot 2,5 mt bivat schitani za rastenia sys "chuvstvo za ravnovesie".Imat nujda ot
pone 50-55 cm shirina za katerene ,konstrukzii solidni i bez silni vibrazii i po na chesto i zdravo privyrzvane.
Ako takava rosa niama nujnata stabilnost ,to tia neprekysnato se opitva i edinstveno uspiava sama da kompensira
chrez proizvodstvo imenno na "sublateral shoots">>tova ne e toplata voda,svetyt go znae ot vekove ,vie moje samo
da prezenite efikasnostta na vashite arki ,strukturi i da priemete anomalnoto povedenie na niakoia vasha roza ,ako
i da ne vi haresva.
пробвай с някои от тези линкове -
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php" onclick="window.open(this.href);return false;
http://translator-bg.com/content/view/67/63/lang,bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://2cyr.com/?7" onclick="window.open(this.href);return false;
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
bell

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от bell »

dal написа:
Остинките ще заминат на 30 -35 см , като смятам да им оставя максимум по 4-6 основни клона с формата на чаша
:shock: Дал, та това са няма и две педи от земята? Защо? Днес и аз ги обикалях, много кафяво и сухо, и черно и каквото. Само в основата е зелено, но все пак си мися, че няма да се наложи толкова ниско рязане. Ти ще ги режеш така, защото мислиш, че са измръзнали или си люта и искаш да ги рестартираш? Та, това си е рязне, за чаени рози :eeeh:
dal написа:Иска ми се да не онагледи правилен и полезен опит
да се споделят впечатления и опити , съвети и практика
ако може и със сортовете където има специфика
Фърчащи реплики си ги носете в раздел "разни"
:daaa: и аз така, гледа ми се и ми се чете конкретно. Теорията я има в другата тема за рязане на розите.

Та, малко от лични наблюдения от изминалата година. Не казвам, че е правилно, но аз ще го пробвам по друг начин.
За някои от храстовите рози, които имат нещо диво в гените си или стават за хеджитиране. Миналата пролет ги рязах по еднакъв начин по теорията. Правилото обаче за мен вече не важи за рози, като Гертуд, Харлоу кар, Мери роуз, Катералата /махнах я, но за мен тя има тази структура също/, Боника, ругози всякакви, Шведската кралица, Крокус, Мулинекс, Мунсед и т.н.т. Там, повече няма да правя сериозно прочистване, като това
Изображение
Качвала съм я снимката миналата година, но нагледно показва колко съм я обрулила. Тези рози изобщо не се нуждаят от сериозно прочистване, а само санитарно. Да се държат във височини, които иска човек, но да не пипа много вътре малките и по-ситни напречни клончета и клонки, които аз съм изрязала и оставила само основните, а тук там странични на една, две пъпки.
Тези които прочистих сериозно не цъфтяха така обилно и нямаха гъста структура и се оголиха в основата. :daaa: Едната Мери роуз я разах, като на снимката, другата не ми е на удобно място и нямам достъп от всичките страни и затова не я обрулих. Тя си цъфтя и разви компактен храст.
Хубаво е да ги опишем подробно, кнок на Мейланд също, Мутабилис и за нея трябва по-пестеливо /нямам я/.
Спомням си, че с Калико си бяхме говорили, че и тя не е бе доволна от прочистването на Хайди хол:hmmm:
Каликоооо къде си :liubov:

Пак Дал ще се замисля дали да оставя 4-6 клона на роза. Естествено това зависи от мястото. Но при тези, които имат няма да ги чистя. Ще махам само сухите и старите, останалите да си седят. Олд хола е най-точен пример за такава роза. Той произвежда много клони от основата и не виждам причина да ги махам. Та, той има поне 12-15 клона :hmmm: при това неговите са здрави. Защо да го ошмуля така, само защото го има на теория при това твърде обща, като класове рози :hmmm: Дал, ти за всички рози ли ще го прилагаш?
Всичките изправени храсти ще ги свалям на 40-50 см., ако се окаже че не са измръзнали, но май ще е второто, та ще се наложи повечко.
За катерачи и т.н.т. ще пиша, и ще снимам, като стигна до тях, защото там е пъстро.
И на мен ще ми е интересно да видя южните ни девойки и младежи, какви ги вършат с ножицата :daaa:
Грийни, учудва ме че и при теб има толкова поражения :snif: мислех, че ще е само при нас в северната част.
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от desiyoto »

Да, това е ясно ,точно така подрязвам Симпатията,коята се опитвам да разперя по фасадата на къщата,но мен ме интересува как да подрязвам увити около колци катерливи рози :tzvetentze:
bell

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от bell »

Абе, като чета "майсторски клас" и малко ме срязва... ама да си пишем.
Деси, виж това ако ти е полезно. Като гледам ги е подрязал на нива, за да постигне цъфтеж по дължините.
При теб кои са на колци?
Изображение
Изображение
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от desiyoto »

Благодаля Бел,при мен има четири на една 2,5 метрова конструкция за лозница-Еден,Белия Еден,Крейзи и Цезар.Крейзито не се брои защото е по скоро огромен храст и там ще върви това,което си показала,но Едена е вече 3 годишен,има три вече вдървенели усукани около 15 см тръба,от тях тръгват вторични клони които цъфтят,след първия цъфтеж ти режа до първо листо и пак цъфти,но въпроса сега е до кога ще продължава това,трябва ли вдървенелите да ги отрежа из основа и да оставя само новите :hmmm:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Резитба и поддръжка на рози - майсторски клас

Мнение от Роза1924 »

Прочетено от интернет:
Оказва се, че има рози, които не трябва да се режат / само сухи и болни клонки/ - Friesia, Blue for you, Tess of the D'Urbervilles.
Носталгията се реже на 3-5 пъпки.
За катерачите - оставят се 5-6 главни клона. Вторичните клонки се режат на 4 пъпки.
С резитбата се махат листата, ако не са опадали и веднага след това се пръска.
Моите ги започнах вече, защото са тръгнали да се развиват. Измръзнало няма, че до момента зима сериозна не сме видяли във Варна.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”