Kолерия (Kohleria)

Публикувай отговор
ferri
Двойно кафе
Мнения: 165
Регистриран на: Яну 14, '13, 21:18
Местоположение: Варна

Re: колерия

Мнение от ferri »

botane,аз от тебе се уча,ама много си ми далече,па не моа та истигна ,на светлинни години съм от теб,това на снимката се казва късмета на начинаещия :tzvetentze:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от botan »

А, само така ти се струва. ;) Колериите са много благодарни цветенца, особено пък ако ги напича слънчице.
Ето и тези за които ставаше дума в горния ми пост да не съм голословен
Изображение
ferri
Двойно кафе
Мнения: 165
Регистриран на: Яну 14, '13, 21:18
Местоположение: Варна

Re: колерия

Мнение от ferri »

Хвана ме,миналата година беше по навътре,направи пъпки но не цъфна,паднаха като круши.И затуй таз година между теменужките на прозореца да стърчи ама да цъфне,че една година се изчаках.
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от simplyred »

botan e най-големият шпионин на колерии :ieeemyzh: , нека да помогне и за разконспирирането на моите. :tzeluvka:

Първите три снимки би трябвало да са на разпознатата от него колерия Bibbi:
Изображение

Изображение

Изображение

А тази ми е подарък от Меги :tzeluvka: , прилича ми на Съншайн, и ако е така, голям кеф, точно нея нямах. :ieeee:

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от botan »

Може да е Биби, ама може и да не е. Аз много така смело си ги ръся, ама после намерих, че има една много много близка до нея.
Тя Лила ми даде "същата" както наредих по бърза преценка, но се оказа, като я сложих до твоята, че е съвсем различно растение. На горната снимка можеш да видиш, твоята е зад авокадовото листо, на Лила е пред нея .
http://frauflora.ru/viewtopic.php?f=224&t=6652" onclick="window.open(this.href);return false;
Втората прилича на Съншайна. :nod:
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от simplyred »

Ти съвсем ме затрудни с първата. :lol: По цветовете й снимани отзад прилича на Пушистые Огоньки, има и жълтичко по горните две. Ще гледам на светло да ги снимам и да сложа снимки. Но не съм сигурна за косъмчетата по листата отдолу дали са червени. Това също по светло ще проверя.
Така че ако моята е различна от на Лила, спокойно я кръщавай Пушистые Огоньки, стига утре да се покажат всички доказателства.
За Съншайн съм много доволна. :ieeee:
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от simplyred »

Снимах цветчетата от обратната страна, горните две венчелистчета имат жълтичко и прилича на Пушистые Огоньки. За косъмчетата по долната страна на листенцата не съм сигурна, но май розовеят. :hmmm: Поне по косъмчетата на пъпката се вижда нещо подобно.
Кръщавам си я Пушистые Огоньки (Савёлова) и толкова. :twisted: :lol: Благодаря ти, че ме светна. :gush:

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от botan »

Не бих бил толкова сигурен. Първо трябва да се види руския сорт коя година е бил селектиран, ако не точно, то поне горе-долу. Ако е нов, то тогава няма как да го имаме. За Биби знам, че е много стара с неизвестен селекционер, така че не е невъзможно да е в колекциите ни.
Ако трябва да сравнявам между двете от руския форум, въпреки че може преспокойно да е някой друг сорт, по-скоро бих заложил на Биби, тъй като червеното петно има триъгълна форма, докато при Пушистые Огоньки е отсечено.
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от simplyred »

Голям си гадняр, как ми пресече ентусиазма. :lol:
Не знам дали е вярно, но това е единственото, което намерих на руски за годината на селекция, или въобще някаква година:
Колерия Пушистые Огоньки (Савёлова 2004, цветок длиной 5см, разворот лепестков 4см, ярко-

красная трубка цветка снаружи покрыта белым опушением, длина волосков 0,5см,

разворот лепестков: на светло-бежевом, местами зеленоватом фоне, красные толстые не

сливающиеся точки, внутри каждой точки малиновый центр). Заказ, цена договорная
Ето тук го взех, но преди него има сто метра текст: http://rudocs.exdat.com/docs/index-312665.html?page=18
Има ли нужда да превеждам.

Колерия Пухкави Огънчета (Савьолова 2004, дължина на цветчето 5 см, разтворени венчелистчетата са 4 см, ярко-
червена тръбичка на цветчето покрита отвън с бяло окосмяване (мъх), дължина на косъмчетата 0,5 см,
при разтваряне на венчелистчетата: на светло-бежов, а на места зеленикав фон, червени едри
несливащи се точки, във вътрешността на всяка точка има малинов център)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: колерия

Мнение от botan »

И аз нещо такова прочетох, но не бях сигурен. Якост значи има два престари сорта почти еднакви, трябва да се потърси евентуално име на втория. :nod:

Edit: Бързия сърч даде Kohleria 'Ingrid' и Кohleria bogotensis x warszewiczii да са с подобна окраска. :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”