Китки за сянка

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Китки за сянка

Мнение от denitsavm »

Изображение - Hakonechloa macra - частична сянка
Изображение - Iris cristata - частична или пълна сянка
Изображение - Ranunculus repens - частична или пълна сянка
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Китки за сянка

Мнение от DarinaN »

Дени, това Ajuga reptans / дано съм уцелила точното растение / това с шарените листа в близък план/ външно ли е ?
мерси
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Китки за сянка

Мнение от calico »

Ajuga reptans имам, пълно е с нея под дърветата, но не е с вариегатни листа, а с тъмно зеленикаво-лилави.

Дени, какъв е този ирис, колко е висок, много хубав, кога цъфти
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Китки за сянка

Мнение от naa »

Английската роза /Д. Остин/ "The Ing. Mr. Fairchild" е за сянка, на полуслънце цветовете и клюмват надолу и не се чувства добре.

Rockii peony/божурите, за които тече поръчка в момента/, също искат сянка.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
denitsavm

Re: Китки за сянка

Мнение от denitsavm »

Всичко, което съм постнала е външно, става за нашата климатична зона и се водят почвопокривни :dovolen: Нямам кой знае колко познания, бяха в една статия и, за да ги споделя и да не ми се налага да пиша и преписвам, направо тук ги сложих :nod:

Калико, ириса го гледах в някоя поръчка, но не помня коя... Там ги дават до 40 см. , но общо взето не повече от 20-30 :nod: Има и един друг за сянка - Iris Graminea Изображение , купих си такъв от Зелена пролет, ириса е нисък, но листата му са над 50 см. и ако не са много цветовете, не се виждат :lol: Изображение, но пък са много впечатляващи :dovolen: , Таралежчето го беше снимала някъде по хълмовете, т.е. расте си из БГ :nod:
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Китки за сянка

Мнение от meduza »

Сайт само за растения, подходящи за сянка
http://www.plantsforshade.co.uk/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

а това е сайт за многогодишни с богата енциклопедия с картинки и указания за изискванията на растенията
http://www.perennialresource.com/encycl ... category=1" onclick="window.open(this.href);return false;
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2067
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от sofy »

Кои храсти растат добре на сянка,по-специално орехова сянка?За сега съм посадила само котонеастър.Иска ми се да пробвам с пираканта,керия,може би вайгела.При нас под ореха има люляк,бръшлян-растат без проблем.Не искам храстите да цъфтят,ако цъфнат добре,не искам растенията ми да умират.Втора година събирам ореховите листа,това достатъчно ли е?
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2067
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от sofy »

Може би чемширът или пъстролистният евонимус ще растат добре?Всеки личен опит би ми бил много полезен.Става въпрос за двор на кооперация,храстите трябва да не са капризни или скъпи.Дворът е заграден.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Китки за сянка

Мнение от calico »

sofy написа:Кои храсти растат добре на сянка,по-специално орехова сянка?За сега съм посадила само котонеастър.Иска ми се да пробвам с пираканта,керия,може би вайгела.При нас под ореха има люляк,бръшлян-растат без проблем.Не искам храстите да цъфтят,ако цъфнат добре,не искам растенията ми да умират.Втора година събирам ореховите листа,това достатъчно ли е?
достатъчно е, важно е добре да ги обираш.

всички тези ще ти виреят под ореха. но чимшира е мнооого бавнорастящ, а и доста скъп ако го купуваш
аз имам божур под ореха, цъфти си. някои клематиси също ще виреят.
също и юка имам, и тя е добре
хости, хойхери, астилбета също имам, и разни иглолистни сабина, юниперус и пр.

както и много пролетни луковични, слагай каквито пролетни луци се сетиш, те орехите късно се разлистват
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2067
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от sofy »

Благодаря,Calico :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”