Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 723 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Не е лоша идеята Зеленко,а под тях слагаш ли нещо?
Това като помисля е доста икономичен вариант,остава да навия ММ един ден да идем да събираме шишарки.
Нещо натрошаваш ли ги или направо така ги слагаш :hmmm:
Верно ли не ти се налага да плевиш треволяк :shock:
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Цветарка »

За мулчиране с вестници - пичатарските мастила съдържат половината Менделеева таблица. Плюс куп токсични съединения.
Препомнете си дискусиите преди Великден доколко са безопасни боите за яйца. При това са такива, които уж са безопасни за хранителни цели.
Отделно всяко производство на хартия използва много токсични химикали.
Не съм сигурна и в съдържанието на картоните - те май се произвеждат основно от рециклирана хартия, но не е ясно кяква химия е добавена.
Точно това ли искате в градината си, особено в зеленчуковата, където се опитвате да отгледате чисти зеленчуци за ядене?
При мене мулчирането с трева, коприва и бурени (всичко това преди да е завързало семена), върши идеална работа в зеленчуковата ми градинка. При това увеличава хумуса и тори безплатно.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 723 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Да,точно това ме притесни и мен,затова се отказах от вестниците и картона,но после се замислих,
след като имам проблеми със кръста,добре ще е да мисля някакво решение,опасявам се,че ще ми стане невъзможно във бъдеще или поне ще ми е мъчение да се боря със плевелите и тъй като не говоря за зеленчукова леха,там не бих си позволола пък съвсем изобщо такива химикали,даже и не пръскам растенията,та щом е за цветната градинка,може би мога да включа някакъв вид улеснение за себе си.
За това и се заоглеждах не само за екологично ,а и за красиво решение на проблема си. :hmmm:
Цветната градинка е отпред и се вижда при влизане,сега съм нахвърляла треволяк отгоре,ми грозно е,даже не искам и да снимам,изобщо не ми харесва,направо ме дразни,не е това което трябва да бъде,поне за мен си :ufff:
От две години някъде минах на такова мързеливо градинарство,преди всяка пролет се прекопаваше, и си беше добре.
Сега вече съм ни напред ,ни назад :lol:
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Цветарка »

Shami, ако проблемът е в навеждането, май има друго разрешение - плоскорезите на Фокин, но с достатъчно дълга дръжка. Аз се сдобих с тях, но половинката не намери достатъчно дълги дръжки (или аз не бях достатъчно настоятелна). Имам ги от няма месец, и съм влюбена в тях (малък и голям са). Определено трябва да им сложим достатъчно дълги дръжки, но и навикът е гадно нещо - улавям се, че дори и сегашната дължина на дръжката не използвам - нали е мотикоподобно, значи трябва да съм се навела, за да работя.... А и при мене болежките са много.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 723 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Знам ли вече ,може би този инструмент да ми помогне,но едва ли,движа се като някакво дърво.Но бих пробвала и това :daaa:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от нина »

Гласувам с две ръце за плоскорезите! Ние им направихме саповете правоъгълни. Страшно са удобни, всичко правя с тях, особено с малкия! Използвам го като мотика, лопата, търмък. Все пак, за разбиване на много сбита пръст,по-бързо става с мотика или аз още не съм му хванала чалъма! А за окопаване и разрохкване на цветята, доматите, лука е незаменим! И още нещо, трябва да са добре наточени, за да ти е по-лесно да работиш! С две думи, заслужават си цената!
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Dewina »

Дайте линкове откъде да се купят плоскорезите, от които сте доволни, моля
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Цветарка »

Dewina написа: Май 28, '19, 07:13 Дайте линкове откъде да се купят плоскорезите, от които сте доволни, моля
https://neolab.bg/cat/земеделски-инструменти/
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13774
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 244 пъти
Получил благодарност: 495 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от zeleno »

шишарките ги събирам и просто изсипвам в желания участък
не троша , не трамбовам , ходя си по тях , ако се наложи
трева не плевя , наистина няма , но трябва преди това да е разчистено , разбира се , да няма троскот и прочие

Изображение

пп много съм си разчистила папките със снимки , не мога да намеря нито една дето съм мулчирала цялата градинка , но е нещо такова в по-голям мащаб
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 723 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Благодаря Зеленко,разгледах и снимки във нета и добих представа. :daaa:
Ще атакувам от всички страни,поръчах си и няколко растения,твърде малко са де, но много се охарчих тази година,отдавна съм на червено във
цветния сектор,всичко заделено замина,та ако се прихванат мащерката и лизимахията ще купя другата година вече повече растения.
Замислям и да отмъкна малко от баластрата за строежа :lol: ,но не знам дали ще стане :lol: ,честно казано сива е и не ми харесва особено,ще влача камъняци ,шишарки и каквото намеря.Успях да уморя седума и саксифрагата,явно им е сенчесто при мен,даже си замина и още нещо,уж инвазивно било,ама дръжки няма го никакво .Рожеца също замина,два пъти го пробвах,неще и неще :ufff: ,уж се прихваща и после не върви грам.Сега ще видя тези растения как ще тръгнат.Първо да ги получа де.Щом не мога на един път,ще карам на сектори,еди сектор със един вид,друг със друг и така.Честно казано нямам идея какво ще се получи,но ще опитам всичко което ми допадне,поне да знам ,че съм пробвала ,доста ще ми е трудничко,терена е станал доста тежък и където и да копна излиза по нещо засадено,ама така е като съм садила безпаметно и навсякъде. :ufff:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”