Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8600
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 990 пъти
Получил благодарност: 787 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Shami »

Аз огледах моя.Има пъпки само по една ,която е на по една педя височина.Утре пак ще огледам.Направо съвсем се обърках.
Отрязах листата до пъпките,но те са на педя височина.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10136
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 800 пъти
Получил благодарност: 1423 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от greeneyed »

сюзан написа: Окт 31, '20, 08:54 Много ви моля някой спец по божурите да ме просветли, трябва ли да изрежа листата на моя божур Барцела? Днес видях, че на някои стъбла, в пазвите на листата са се образували пъпки и вече са около 1, 1.5 см. Това ме хвърли в недоумение трябва ли да ги изрязвам.
Грижи за ITOH peony

ПРОЛЕТ: Премахнете цветовете, след като прецъфтят.

ЛЯТО: Проверявайте редовно, особено първата година, дали вашето растение има достатъчно вода през горещите летни дни. Поливайте обилно веднъж или два пъти седмично, вместо в малки количества ежедневно.

КЪСНА ЕСЕН: Изрежете клоните на 10 см над земята. Възможно е няколко пъпки да са се образували вече по стъблата през есента, но за да се получи хубав и твърд куполообразен храст, е най-добре да отрежете стъблата на 10 см над земята. Растението ще поникне отново от нивото на почвата през пролетта.

Давайте на божура си веднъж годишно редовна доза тор с бавно освобождаване.


И тъй, много е рано да се режат стъблата, нека да мине поне ноември, късна есен да е, сега всичко е зелено и свежо при мен- стъблата са здрави, листата стоят по тях, защо да ги режа ? ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

То си зависи от географското положение. При мен паднаха няколко слани вече. Листата на рокитата опадаха, а другите са попарени. Може и на пролет да се реже, аз така правя с тревиситите оставям старите листа да пазят завет на разни кекави лози и рози. Но пъпки, които няма да цъфтят на пролет като високите пъпки на итохите, които при мен винаги мръзнат, трябва да се махнат сега.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Shami написа: Ное 1, '20, 20:29 Аз огледах моя.Има пъпки само по една ,която е на по една педя височина.Утре пак ще огледам.Направо съвсем се обърках.
Отрязах листата до пъпките,но те са на педя височина.
Ако искаш остави ги за тест. Ако зимата е топла и твойто място е заветно и зимата нямаш изтъпления с по -20 и надолу то тези пъпки може да оцелеят и да цъфнат. Ще го разбереш на пролет. Аз за мойто поле отдавна съм установила, че при итохите не оцелява пъпка, която да е над 3 см над земята. Ако искаш със сигурност да ги запазиш трябва да натрупаш шума или друг мулч който да ги закрива и на пролет да го махнеш изцяло.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8600
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 990 пъти
Получил благодарност: 787 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Shami »

Надин,ходих пак да го огледам.Има пъпки и в основата на клонките ,има и по -нависоко една педя втори пъпки.Изрязах до вторите пъпки всичко.Даже ми се стори,че може и трета пъпка да проима някъде :hmmm: Сега така ли да го оставя за проба или да режа до основните пъпки,тоест тези дето са в основата близко до земята?
Ще взема така да го оставя за проба и ще видим по натам как ще е. :hmmm:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 350 пъти
Получил благодарност: 1653 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Lilly »

Shami написа: Ное 3, '20, 18:48 Надин,ходих пак да го огледам.Има пъпки и в основата на клонките ,има и по -нависоко една педя втори пъпки.Изрязах до вторите пъпки ===
Ще взема така да го оставя за проба и ще видим по натам как ще е. :hmmm:
Shami , ти сериозно ли не вярваш , че тия от peonyshop не знаят как се гледат божури ...
сложих линк
ето ти втори голям производител какво казва - Много е важно през есента да премахнете всички остатъци от листа и стъбла от полето. При отстраняване се пръска с Collis срещу Botrytis
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Murof »

Lilly написа: Ное 3, '20, 19:13
Shami написа: Ное 3, '20, 18:48 Надин,ходих пак да го огледам.Има пъпки и в основата на клонките ,има и по -нависоко една педя втори пъпки.Изрязах до вторите пъпки ===
Ще взема така да го оставя за проба и ще видим по натам как ще е. :hmmm:
Shami , ти сериозно ли не вярваш , че тия от peonyshop не знаят как се гледат божури ...
сложих линк
ето ти втори голям производител какво казва - Много е важно през есента да премахнете всички остатъци от листа и стъбла от полето. При отстраняване се пръска с Collis срещу Botrytis
Изрязват се само тревистите божури, дървовидните не се пипат. Да се намеся в разговора, който не съм прочел:)
Нито една градина не е идеална.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7845
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2882 пъти
Получил благодарност: 1652 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от pepelqshka71 »

Lilly написа: Ное 3, '20, 19:13 ...При отстраняване се пръска с Collis срещу Botrytis
Лили, благодаря за полезната информация. Снощи изрязах божурите до долу. Ще заменя Collis със Топсин и ще напръскам гнездата на божурите. Не знам дали ще помогне за нещо, но със сигурност няма да навреди.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8600
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 990 пъти
Получил благодарност: 787 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Shami »

Лили,незнам,тоест знам или по точно предполагам :lol: , че тия от peonyshop знаят много добре как се гледат божури :daaa: Но все пак нещо ме притесни и аз не мога да го обясна точно.Затова и питах Надин какво се прави.
Ето сега и Murof каза нещо по въпроса.Точно и аз като него бях чувала нещо такова ,чела ли ,не мога да кажа точно,но точно това ми се въртеше във главата и това ме притесни всъщност ,когато заговориха за изрязване на пъпки и прочие.
Аз мисля да го оставя така.Според мене,тези от пеонито ги режат за да ги държат малки на ръст с цел продажба.
А иначе би трябвало да се остави храстчето да стане голямо.Нали все пак това са друг вид божури.Разбира се ,може и глупости да говоря,но по пътя на логиката :lol:
Ох,откакто взех да си размърдвам мозъчните клетки в оная тема ,взех много логически да мисля :hihihi:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Murof написа: Ное 3, '20, 19:28
Lilly написа: Ное 3, '20, 19:13
Shami написа: Ное 3, '20, 18:48 Надин,ходих пак да го огледам.Има пъпки и в основата на клонките ,има и по -нависоко една педя втори пъпки.Изрязах до вторите пъпки ===
Ще взема така да го оставя за проба и ще видим по натам как ще е. :hmmm:
Shami , ти сериозно ли не вярваш , че тия от peonyshop не знаят как се гледат божури ...
сложих линк
ето ти втори голям производител какво казва - Много е важно през есента да премахнете всички остатъци от листа и стъбла от полето. При отстраняване се пръска с Collis срещу Botrytis
Изрязват се само тревистите божури, дървовидните не се пипат. Да се намеся в разговора, който не съм прочел:)
То питането беше за Итохите. Те понеже са междувидов хибрид правят цветни пъпки и по дължинатат на стеблото подобно на дървовидните. Проблемът е че в студени зими тези пъпки и стебла мръзнат като при тревистите и няма смисъл да се губят ресурси на растението за тези пъпки.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”