Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1601 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Благодаря за хубавите думи, момичета!
Ема, ти си моят пример за стил! 💚

2011г. Все пак мисля, че Гугъл ме обърква с датите, в блога някои от датите на снимките са с година напред. Не че е от голямо значение. Затова добавям и 2012 година.
Вече сме измислили какво ще има на новия терен. Купили сме растения от Зелена пролет, сред които много треви. ММ прекара кабели и тръби. Имаме си и ограда, и отпред, и отзад. Септември покупките вече впечатляват.

Изображение
Изображение

Купили сме кокошчици ,няколко вида, фазани, пауни. до тях реших да правя кръгла задигната площадка. Щеше ми се да е по-задигната, пръстта стигна за толкова. докарани са 12 кубика павета. Ще ги редя до кокошките.

Изображение Изображение

Бай Митьо е иззидал стената на гаража. Там ММ е решил да държи ръждивите трошки, които по някое време заприличват на ретро автомобили. Повечето още не са заприличали.

Изображение

Вдигната е перголата. В Пловдив много обичат да развалят тютюневи складове. Или ги подпалват клошари. Хубаво е да познаваш бригадир на хора, които се занимават със събаряне. Тези греди са на повече от 100 години. От тютюнев склад.

Изображение

И тухлите за оградата са от бригадата. Скоро се наложи да избиваме отвор. Метър и петдесет стари тухли, нагоре нови. Със старите беше много трудно, а новите са като вафлени. Ето защо след земетресението в Турция някои сгради оцеляха, а други - не.

Наредих паветата. Вече можеше да се купонясва :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

ММ подготвя бърлогата. Навесът се превръща в място за живеене. :)

Изображение

Изображение

Тук съм описала подробно за кокошчиците и птичето царство :) Вече бях забравила някои неща. https://ljuboznatelna.blog.bg/hobi/2012 ... ik.914233 Същата зима, мисля 2011г, наваля дебел сняг, и температурите паднаха дори до минус 24 градуса. Знаете, животните не могат да се оставят и ден без грижа. Пауните бяха млади, и заради тях поставихме радиатор във волиерата, на втория етаж :lol: А ММ всеки ден паркираше колата някъде до асфалта, и отиваше пеш до двора.

Изображение

на 21 декември 2012г беше обявен края на света :D Още на 20 декември ние отидохме в новата си бърлога, имаше една недонаправена спалня, надухме дюшеци, и решихме да стоим там до след Нова година. Апартамента си ни чакаше на 7км, така че винаги можеше да се върнем. Щяхме да останем там за пръв път. бяхме си съвсем подготвени за Край на света, както и всеки, който живее на село. Има дърва, има газ, и консерви има :D

Изображение

Изображение

След Коледа ММ каза, че той няма да сес връща в апартамента, и ние с децата какво да правим, останахме. Доста беше тясно и имаше куп неудобства, но с времето всичко се оправи, и няма за какво да съжалявам. Друго си е да живееш в рая ;)
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2614
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 782 пъти
Получил благодарност: 787 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Lalel4e »

Еее, то много яко да имаш хубаво четиво като са събудиш! Това, последното ми прозвуча като край на историята, ама после се сетих, че има още 10 години разказ ;)

Виж пък, аз края на света съм го пропуснала! :lol: :lol: :lol:
Сигурно не ни е работел телевизора като са го обявявали :lol:

Обаче с тия греди и камъни нещо не ви ли стана много, м! Де ги намирате таквиз съседи?! От гранити искали да са отърват, от гнайс искали да са отърват… Дай и на нас малко съседи!
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5032
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 900 пъти
Получил благодарност: 1635 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от мечтица »

Лелее,божке,тук става все по красиво и интересно :liubov2:
Навън вали не спира,добре че има този увлекателен расказ. :dovolen:
Изглежда и аз съм пропуснала една от поредните теории за края на света,но пак днес това прочетох в новини :lol:
''Теории за края на света винаги е имало. Според TikTok обаче това може да се случи тази неделя, 23 април, заради слънчева буря.''
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10133
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 382 пъти
Получил благодарност: 1103 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от МГХ »

В края на света тъкмо се бях развихрила с поръчките в този форум. Нов ми беше и не забелязах края. Ама то ние в Русе на летището нали и извънземни щяхме да посрещаме. Чакаха ги доста хора и не знам какво стана. Може и сред нас да са.
Иначе съм фен на Люб още от бг.мама :)
Тя твори чудеса.
Чета я с удоволствие. Никога не успях да направя/ намеря като нейната розова мулембергия. Страхотна трева в невероятна градина.
Очаквам с нетърпение още за четене.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15936
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 926 пъти
Получил благодарност: 1814 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

Люб, силно се надявам да не ми се разсърдиш, че слагам мои снимки в твоята тема, но тъй като наближаваш 2013г., рекох, че може да я видиш и през чужди очи :sblush: . Нали знаеш, че стопанина често не е много обективен, а гостенина ще види нещата под друг ъгъл :nod:

Ето ТОВА за мен означава ландшафтна градина - и дървета, и храсти, и треви, само тук-там цветя! Такова съвършенство може да направи само роден художник. Във форума има много и красиви градини, но само две са направени от художници - твоята и тази на Иса :sbow: :sheart: !

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1601 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Ще си позволя да не се съглася с теб. Я виж градината на Моне! ;)
Всички сме художници, и влагаме своето усещане за естетика и комфорт. лошото е, че трудно се променя картината, ако не ни хареса :lol: И винаги зависи от безброй външни фактори.
Разбира се, че нямам против да слагаш снимки. Ето тази магнолия живя най-дълго, 4-5 години. Не им харесва при мен на магнолиите. :( И на клематисите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15936
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 926 пъти
Получил благодарност: 1814 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Апр 19, '23, 14:59 Ще си позволя да не се съглася с теб. Я виж градината на Моне! ;)
... Ама Моне във форума ли е :sooo: ?!?

:swink:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1601 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Така е, мани го Моне! Аз в стаите му, ако са като оригинала, мога да откача! :lol:
Изображение

Хич не им е малко цвета в пейзажните градини, просто не е постоянно. Само иглолистните ми не цъфтят, но пък ги има в различни цветове и оттенъци ;) И една пауловния дава цвят колкото за цялата ми декоративна площ :lol: Много ми харесва това, че има постоянна смяна на пейзажа! Но си обичам спокойствието на този тип градини, голямото струпване на шаренко постоянно, не е за мен.
Като започнеш - всички широколистни храсти край оградата цъфтят!
Първи са зимния жасмин и калината:
Изображение
(качих я в споделен албум, но ми даде такъв дълъг адрес, че мисля, че не се вижда.Казвайте ако НЕ се)

После иглики, минзухари, нарциси. Форзициите са голямо жълто петно. Изображение

Следват първите овошки на тротоара - бадемите. После червенолистната слива и кайсията. Заедно с черешите цъфтят лалета, мускари, керия, бербериси, прецъфтява вече махонията. Люляците ги следват или застъпват. Избухва вистерията. Майския сняг е след тях. През това време шибой, иберис, кандилки. Аюгата отдавна цъфти и е много красив син килим. Забравих кукуряците, те са започнали още от декември, и още са с цвят. Вече ги покрива вайгелата, и тя скоро ще отвори цветове. Розата Лутея. Клематис Монтана. Тамарикс, церцис, маргаритки (в огромно количество ги имам). След тях здравеца, другия вид люляк, дивия божур. Пожсле започват една по една розите, дожйцията е заедно с тях. Ирисите пък са преди тях. Винката забравих.

Няма смисъл да изброявам, ще забравя нещо,постоянно има нещо цъфнало. След розите са хемерокалисите. после са набрали скорост рудбекии, гайлардии, кореопсис, вербена, ехинацея и монарда. В жегите, когато и розите почти спират, е царството на лагерстремиите. Есента ми липсват хризантеми, но ги загубих, и вече нямам място за тях. После едно последно избухване на есенни цветове, и следва спокойствието на иглолистните. И то не е само зелено. Част от тях сменят цветовете. Стават сиви или лилави, махониите - червеникави. Падат листата на каликарпата, и остават лилавите ѝ топчета.
Но един моментен поглед оставя впечатлението, че аха да прецъфти нещо, и край, вече е зелено. Всъщност и зелено не е толкова, пълно е с нюанси на червеното, синкаво, пъстролистно....

Най-пъстрите години са от 2013 до 2016. Има достатъчно огряване, и големите растения още не са толкова обемни, че да си пречат, и да си крадат водата и хранителните вещества. Освен това съм правила снимките с Олимпуса, но той се развали. И като започнах с телефоните....не е същото.

Тук наченките на "пилето". ММ насади три лоницери пилеата (ето, за пиле е била!) една до друга, и понеже ме дразнеха така, по някое време реших да превърна дефекта в ефект.

Изображение

Тук не му личи човката от този ъгъл, но не намирам друга скорошна снимка.

Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение Изображение

Това е от 2013-14 година. Виждам много растения, които вече ги няма. :snif:

2013 направихме и лятната кухня. С ММ ковахме, боядисвах вратички, купени от продавалника. От ламперия и дюшеме направихме гръб и плот.

Изображение Изображение
Изображение

Направихме и чешмата, а вратата изрисувах с коричка от сапун. Добре е да е от скъпите.

Изображение

В края на годината малко творчество:

Изображение Изображение

А преди това плаших гаргите с плашило :D

Изображение
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5032
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 900 пъти
Получил благодарност: 1635 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от мечтица »

Люб, не виждам зимния жасмин и калината.
Аххх, тези рози покрай ограда,бях омаяна от тях преди 10години,тогава бях влязала във форума.:liubov2:
И плашилото ти харесах,дори правих подобно :lol:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7385
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1601 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Калината е много интересно...дърво. Viburnum bodnantense dawn Може би е голям храст?Постоянно вади нови клони отдолу, а цветовете са на двугодишни клонки. Подобно на картопа. Нали и той е калина :) Някога залага пъпките още декември. Ако е много студено, тези измръзват, и после цъфти по-късно. Но в градината е първото цъфнало дърво. И ухае прекрасно! Цъфти продължително.


Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”