Isa Bel за кратко наричана Руми

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5794
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2163 пъти
Получил благодарност: 2534 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Тутти »

Много лесни за изпълнение идеи.И аз храня птички,без хранилки,но това ми хареса.А за бягството от някои хора те разбирам добре.Така е правилното дистанциране,те няма да станат по-добри.А тук във форума и аз срещнах прекрасни хора, които вече познавам. Повярвай,добре ще се чувстваш сред нас.Още повече, че ние те разпознаваме,че си сродна.
libra
Наркоман
Мнения: 11647
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от libra »

Да,ще покажа.Ние сега им хвърляме накиснат хляб и се събират предимно врабчета.Иначе,има няколко вида птички,а при съседите и грабливи,сови ,май.Синигерчетата са по-малко.
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

Тутти, аз заложих хранилките за да са нависоко, че котаците "точат зъбки" и дебнат в засада... А така също мога и да ги снимам като идват ... през лятото правих и хранилка за пеперуди и успях да привлека за снимки ... ама така хубаво ги привлякох че ми изядоха зелето :ufff: - ама какво да се прави не може без жертви :lol:

ето за теб - тъкмо си хапва:
Изображение

Изображение

търсих да намеря снимки на хранилките но не можах - може да съм ги затрила ... другата година като направя пак ще снимам и ще показвам
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1103
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от ln_none »

Здравей Isa Bel, чудна градинка имаш - толкова е зелена и спретната, че сякаш тумба малки работни джудженца я обгрижват :daaa: Всичко е толкова свежо, не като при нас жега и суша.

Идеята ти с капаците е супер! Нито плевиш, нито копаеш, а и поливането се съкращава. С охлювите нямаш ли грижи? При мен под дъските винаги се събират.
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

Такива невероятни местенца виждам тук - наслада за окото ... :sclap:
Хубаво е че хората се връщат към природата ...
Благородно завиждам на всички от вас които си имат къщички и могат спокойно да си аранжират идеите.... надявам се някой ден и ние да си имаме / и дано не е далече /... До тогава ще се радвам на малкото местенце, което мога да ползвам - за мен то е поле за натрупани знания. Убедена съм, че един ден ще са от полза...

Ще споделя още една нестандартна идея - а именно отглеждането на разсадите :sflower: - тъй като сама си отглеждам всичко /и зеленчуците и цветята/ ... В редки случаи съм купвала цветя, които са ми стопляли душата от пръв поглед на някоя витрина...
В апартамента няма начин да се гледат разсади ... а на мястото имаме само една малка стаичка за багажа - тоест отново няма как... Много исках да отглеждам аз разсадите за да наблюдавам процеса от малката семчица до голямото растение. Всъщност признавам си в момента на мен това ми е интересно - да наблюдавам природата, а не колко повече продукция ще изкарам... :oops:

И така ето моят "Разсадник - каравана" :ieeee:

Изображение

Вместо да се излежават котаците в караваната реших да я превърна в парник /да ме прощават котаците ама не може толкова да лежат - трябва да излязат и да помагат в градината!!! :lol: /
Тази година всичко което съм посяла излезе от караваната но в началото имах само ел. възглавница - ето така:

Изображение

над възглавницата ползвах калъф от олекотени завивки - като мини парник ... термометъра отчиташе около 25 С до 30 С - което е супер температура за поникване ... всичко което слагах вътре поникваше за 3 до 5 дни ... след което се вадеше навън в друг вид парник без ел. възглавница... там температурите бяха вече около 15 С а в слънчевите дни стигаха до 20 С ...тоест отново добра среда за израстване ... печката не стои включена за да топли караваната - ползвах я само когато съм там да се стопля аз ...

Изображение

Изображение

това малко парниче се късаше по шевовете после - опитах се да натъпча всичко, което поникна ... :ssmiah:

след като порастваха и можеха да издържат на "открито" в караваната ги нареждах на плот до прозореца
Изображение

Изображение

Изображение

и след като се напълни цялата маса и няма повече накъде - отиваха директно в градината ... а мястото им заемаха следващите - тоест всичко съм гледала поетапно от липса на място ... :sblush:

за 2016 разсадите започнах февруари ... докато сега за 2017 съм ги започнала още от декември - хем за проба през студените месеци /отново експеримент - стискайте палци да е успешно всичко :stiskam: /
Разликата е че сега "разширих производството" както се бъзика с мен ММ - казва че скоро може и втора каравана да се налага да ми вземе или автобус - кой знае :ieeee: :ssmiah: ... или да си построим парник / ехааааааа / ... но мястото не е наше и не ми се иска да го занимавам човека да строи а утре да ни кажат /вие бяхте до тук/ ... така, че колкото толкова - за сега ще се задоволя с парника-каравана ... важни са идеите и желанието :sangel:

та ето какво имам в момента в "парника"

Изображение

купих ел. одеало и така имам по голяма площ за отопляне... на ел. възглавница пониквам нещата за 3-5 дни и от там отиват на "2-ра база" ел. одеалото... и тъй като температурите през ноща в караваната падат и под 0 С си е доста студенко вътре ... даже пръскачката с която ги поливам се спука от това че замръзна ... затова завивам всичко с Агривело /специално текстилно платно, което се използва за предпазване от слани навън /... много съм доволна от Агривелото растенията дишат през него, не текат води както при найлона - всичко е чисто и топло, защото запазва топлината под завивката, изключително леко е и завивам директно върху разсадите - не ги смачква... В момента го ползвам като експеримент и в градината навън :

Изображение

Изображение

изненадана съм че при -12С растенията запазиха свежи листата си под завивката :

Изображение

миналата година оставих червеното цвекло в градината и още при първите студове листата му заминаха - а сега няма никакви поражения дори и когато имаше навят сняг и скреж - нищо не измръзна под текстила /а е толкова тъничко - да се чуди човек/ ... така че в момента в градината имам червено цвекло, целина, моркови, магданоз - пресни и без наличието на парник или найлонови тунелчета - само с Агривелото при -12С през нощите...

и тъй като температурите в караваната също падат под нулата завивам всичко и там с Агривело:

Изображение

през деня температурите вътре са около 8-10 С а под завивките на ел. възглавница са около 25С, под завивките на ел. одеалото са около 16С

Изображение

марулки, спанак, праз, лук, чесън, репички - всичко от това не мръзне навън но така и така е включено одеалото ... а и за проба как са температурите и как се държи одеалото - ще са на топло докато се напълни и няма място - тогава ще ги насея навън отново под агривелото

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

от всички кутийки, тавички, чашки и т.н неща които ползвам за покълване най-много ми допадат хартиените ми кутийки

Изображение

много лесно се правят, лесно попиват водата когато се поливат, хартията държи по-дълго влагата и накрая само грабвам кутийката и я заравям в земята цялата - така коренчетата остават защитени докато свикнат в земята навън... хартията се разпада във времето ...

пак се "олях" с обяснението - но това е за последно - само да ви въведа в моята "лудост" :eeeh:
от тук нататък предстоят новите експерименти ... имам вече около 20тина доматчета поникнали, които са преместени вече на одеалото и да видим до къде ще я докараме... :stiskam:
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

ln_none да ти кажа честно на мен пък ми харесва твоето диво местенце - дълго време имахме караваната на брега на близък язовир и много ни харесваше там - спокойно, диво и красиво ... зад нас гората пред нас водата /но я закарахме на мястото за да стане "парник" ...
за охлювите - това ми беше едно от притесненията като наслагах капаците ... за голямо наше учудване това не се случи ... не мога да кажа че не е имало голи охлюви - но те бяха малко ... незнам дали защото капаците са доста тежки и не им харесва под тях - нямам идея ... доста съм ръсила с дървесна пепел - може и това да не им е харесало ... даже като се замисля и колорадските бръмбари ни подминаха - но яко сипех пепел по картофите ...
много се радвам че си тук и че може да обменяме идеи - опитвам се всичко да е чисто и естествено ... използвам само тор от калифорнийските червеи, пепел, коприва ... гледам да сведа до минимум работата в градината и да намеря начин да задържа влагата - през 2017 ще комбинирам капаците със слама ... ще видя как ще е ...
libra
Наркоман
Мнения: 11647
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от libra »

Tи си пълна с идеи,чак започнах да се оглеждам от къде при нас може да влезе каравана.Шегувам се ,но тъкмо мислех да пускам тема за съвет къде да си разположа разсадите. Имам голяма къща и двор,но няма място за разсади.
Хартиените чашки как ги правиш?
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 781
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от maranta »

libra написа:Tи си пълна с идеи,чак започнах да се оглеждам от къде при нас може да влезе каравана.Шегувам се ,но тъкмо мислех да пускам тема за съвет къде да си разположа разсадите. Имам голяма къща и двор,но няма място за разсади.
Хартиените чашки как ги правиш?
Либра, може да се използват картончетата от рулата тоал. хартия :stiskam:
Добре дошла, Руми :)
Връщам се да гледам по-подробно, много е интересно при теб, браво!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от calico »

Здравей Иса Бел, добре си дошла :tzvetentze:
много ме спечели още в началото с Толе, и с котаците :daaa:
После ме доспечели със зеленуковата си градина. Радвам се че си тук, разполагай се удобно и пиши за всичко което се сетиш. :liubov:
Тук пием кафе всяка сутрин http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... start=7605

тук са албумите с градините на почти всички с градини, надяваме се и ти да си откриеш тема там http://forum.hobbykafe.com/viewforum.php?f=49

тук са ни всички срещи и празници, рожденни дни на форума, общи срещи, снимки как сме се веселили и излагали и пр.,http://forum.hobbykafe.com/viewforum.php?f=12

тук готвим всеки ден http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... tart=10275

а тази тема не подминавай като светне горе - тук всеки пита за всичко и може точно ти да знаеш отговора http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=16&t=1373

тук пък всеки качва снимки на другите, които са му харесали най-много и които са хем красота и цветя, хем и майсторски погледи http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=6447. Твоите пилета и котета са направо за пренасяне в тази тема.

ти нищо не каза за розите, но все пак това е една от най-големите ни секции във форума, всичко за розите и клематисите http://forum.hobbykafe.com/viewforum.php?f=25

а това е плодово-зеленчуковия сектор http://forum.hobbykafe.com/viewforum.php?f=57

Разбира се, има още много и много интересни секции и раздели, стига да имаш време, може да потънеш където и да е и все да ти е интересно :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5068
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 968 пъти
Получил благодарност: 1862 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от мечтица »

Добре дошла Isa Bel ! :gush:
Много ми хареса твоята градина,а пак колко хубави идеи откраднах в папката за''направи си сам''
Страхотно е това за разсадите :ieeee:
Отивам да чета по-подробно,че много бързо прегледах. :dovolen:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”