Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от didak »

Тук се заражда голяма красота :stiskam:
Сериозно премислено и пресметнато в детайли, на нас остава удоволствието да се чувстваме съпричастни към изграждането на една прекрасна градина. Успех!
Спомена за ацерите, които ще са южно от пътеката - така, както го описваш, разбирам че не разчиташ на тях за акцент, а по-скоро за визуална преграда? Мисля си за кафеения кът - според мен е добре да има дърво пазещо сянка откъм запад, а от изток сутрин слънцето да може да гостува безпроблемно, да разтрива рамената, докато си се радваш на розите...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Didak, благодаря за хубавите думи. Нямам търпение да се оградим и да приключим с изкопните дейности, та да мога да действам по градината.
Ацерите в долното кьоше са 2 - Acer griseum и A. capillipes. Те са сравнително големи дървета. Между тях ще има Liriodendron, а после следва група от 3 брези. На тези 2 групи разчитам за рехава сянка. Не ми се ще да закривам много запада, защото натам ми е гледката към планината и полето. Лошото е, че там вятърът е преобладаващо западен, но си искам гледката :D
Скоро ще пусна по-подробен план за това ъгълче и ще го нищим кое къде.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7412
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 863 пъти
Получил благодарност: 1663 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от ljuboznatelna »

Как съм изтървала тази тема! Виждам, че още нищо не съм изпуснала обаче :D Мнооого обичам когато чета съвсем ясни предначертани планове, придружени със солидни знания и чертежче :dovolen: Направо ни показвай перспективата, тази програма я имам и знам какво можеш да покажеш. ;)
Не се притеснявай , че мислиш преди къщата, така и трябва! После много по-бързо ще се оформи градината и ще й се радвате. Моята градина беше готова 6 години преди къщата. ;)
Виждам, че и при големите дървета е помислено за есенната окраска, което ме навежда на мисълта, че тук ще се развие една прекрасна японски тип градина. В момента я нищим, четем от тук от там и пишем, а вие направо си тръгвате със знанията. Ще ми е много интересно да следя!

Тиса е добро решение, недостатъка е , че трябва да се подстригва. Аз го харесвам страшно много, заради тъмнозеления му цвят и ярко жълтите пъпки пролетта. Ако се подстригва редовно няма да има плодчета.(ако това е от значение)
Може ли да ни разкажеш по какъв начин си свързана с мъховете?
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от lenuza73 »

Рени само остинки ли ще отглеждаш ?
Планово ми харесва и чакам пълната реализация с нетърпение...
и като знам как сън не те лови в плануване,наместване,редене...как ли ще стане,дали е добре... пък като не стане,пак местене...ех всички сме ги изживели тези цветни трепети
:stiskam: късмет и търпение ти пожелавам.
Постепенно всичко ще си дойде по местата
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

ljuboznatelna написа:Как съм изтървала тази тема! Виждам, че още нищо не съм изпуснала обаче :D Мнооого обичам когато чета съвсем ясни предначертани планове, придружени със солидни знания и чертежче :dovolen: Направо ни показвай перспективата, тази програма я имам и знам какво можеш да покажеш. ;)
Не се притеснявай , че мислиш преди къщата, така и трябва! После много по-бързо ще се оформи градината и ще й се радвате. Моята градина беше готова 6 години преди къщата. ;)
Виждам, че и при големите дървета е помислено за есенната окраска, което ме навежда на мисълта, че тук ще се развие една прекрасна японски тип градина. В момента я нищим, четем от тук от там и пишем, а вие направо си тръгвате със знанията. Ще ми е много интересно да следя!

Тиса е добро решение, недостатъка е , че трябва да се подстригва. Аз го харесвам страшно много, заради тъмнозеления му цвят и ярко жълтите пъпки пролетта. Ако се подстригва редовно няма да има плодчета.(ако това е от значение)
Може ли да ни разкажеш по какъв начин си свързана с мъховете?
А аз се притеснявах, че почвам всичко не от магарето пред каруцата, ами от подковите на магарето :D
Благодаря ти, ljuboznatelna, за добрите думи, то май за сега само плановете ме крепят и трупането на биобезобразие, ама нещо място вече не ми остана за саксии.
Ето част от перспективата на остинковата леха. Изображенията не са много добри, понеже сама си правих картинките и не съм се престаравала да ги обработвам фино, а и не съм включила 2 рози. Освен това дърветата отзад не са точните сортове и не са попълнени всички храсти, нито оградата ще е такава :D . Все пак за идея - гледана от къщата
Изображение
На влизане по пътечката:
Изображение
Поглед от кътчето за кафе към къщата (тя не изглежда точно така, но за идея)
Изображение
Останалата част от градината още я планирам. Много е бедна библиотеката на програмата и няма много от видовете, които ми трябват, а отнема доста време да търся снимки в нета, да ги обработвам и т.н.
За тиса - мислих, мислих и само той сякаш ми пасна от колоновидните иглолистни. Ненавиждам туи, а онези хубави хвойни много страдат от снеговете и голямо гайле да се опазят. Тисът е отровен, но няма да го пасем, все пак, пък ако се окажат мъжки и женски току виж и тисово сладко съм спретнала. Аз обичам да режа (не топиари, де) и рязането няма да е проблем.
Мъховете са ми професия и другото хоби :D Много ги харесвам и като се оформи градината и сенчестите места ще ги включа в пейзажа. В момента в градината на баба ми експериментирам със замяна на част от тревата в едно сенчесто кьоше с мъхова покривка и резултатът е приказно изумрудено зелено целогодишно. Нямам снимка, но е много красиво. Ох, спирам да говоря за мъхове, че мога до безкрай, а ако почна за торфените мъхове и торфища става страшно, шото те са ми голямата страст (всеки луд с номера си) .... :twisted:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

lenuza73 написа:Рени само остинки ли ще отглеждаш ?
Планово ми харесва и чакам пълната реализация с нетърпение...
и като знам как сън не те лови в плануване,наместване,редене...как ли ще стане,дали е добре... пък като не стане,пак местене...ех всички сме ги изживели тези цветни трепети
:stiskam: късмет и търпение ти пожелавам.
Постепенно всичко ще си дойде по местата
Ааааа, не само остинки. Те са само в лехата, която сега планирам. Остинките са нещо много специално. Няма други рози с техни финес и чар, въпреки проявяваните чепатости в характера.
По "вина" на форума концепцията ми доста радикално се смени в последните месеци относно цветните лехи и от бордюр с многогодишни ще стане бордюр главно от рози :lol: , но то това доколкото виждам е обичайно явление като човек се зачете по-задълбочено в темите. Имам 2 такива бордюра. Отделно този с храстите - него не си го давам, но и там ще се намести някоя подходяща бодливка.
Искам да планирам доколкото мога по-пълно, особено що се отнася до дърветата и храстите. Останалите растения все ще се местят насам натам, иначе ще е скучно. Все повече се убеждавам, че градината е процес, а не продукт. Но с дърветата гледам да съм много внимателна какво и къде, защото те са скелета на градината. Аз гледам на всяко растение като на индивидуалност и не мога просто да го изкореня, като се окаже, че съм го сложила на много погрешно място.
denitsavm

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от denitsavm »

Рени, много ми харесват плановете ти :daaa: Чудно ще стане :liubov2: Направо съм изумена как още нищо не си насадила и гледаш всичко в саксии :shock: , /къде ги побра? /

Стискам палци за оградата да става по-бързо :stiskam: Знам ги тия ветрове там ... ужасни са :evil: Живия плет би запазил малко завет :hmmm: Лошото е, че издухват и снега зимата и бая растения мръзнат :eeeh: Може да сложите мрежа и пред нея ниска дървена оградка, която да спира и бурените


Моля те, отвори една тема за мъховете, напиши като за нас една хубава статия :angelche: Мисля, че ще си полезна на много хора със знанията си :liubov:

Да нащипеш усмихнатите бузки на жуженцето от мен :liubov2:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7412
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 863 пъти
Получил благодарност: 1663 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от ljuboznatelna »

Страхотно! :ieeemyzh:
Видях, че си изрязвала остинките :D Аз в такива случаи просто наслагвам рози една върху друга с някаква ротация и елевация, защото се вижда само цвета им, без подробностите. А и храстите растат различно, според рязането и условията.
Абе тази думичка Ненавиждам ме смущава. Може ли градинар да ненавижда растение :dovolen: Сетих се по този повод, че отиваме в разсадника в Братаница с ММ и питаме за хойхери. Пък Сиси хойхери не обичала , и по тази причина там хойхери няма. Какво им харесвали на тия хойхери? :D
Аз също съм изхвърлила някои растения от списъка с любими, но защото съм ги пробвала и съм видяла, че при мен не растат както трябва. А на други места съм ги виждала разкошни. Например клематисите. Да знаеш, че и с туите е така ( а и туите са толкова много видове.....) ;)

Освен това, да знаеш, че на място нещата се виждат по различен начин. Като насадиш дърветата и ис представиш какви ще са след 5 години примерно, може да промениш нещо. Има едно такова усещане, дето витае във въздуха, а на чертеж не се усеща.
Аз го виждам сега и по къщата ни. Аз си я проектирах, и то няяколко години въртях и суках така и онака, докато стигна до последното решение. А сега докато я строим и застана някъде и се огледам, виждам, че можело нещо и по друг начин да е, . (моята професия пък е свързана с архитектурата)
Много важно ще се окаже и какво виждаш през прозореца, на излизане от вратата... Може и да си ги проиграла тези моменти :) Аз го правех винаги. Като детска игра - на ужким :)
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И аз не я харесвам думата "ненавиждам", но в случая с туите имам основателна причина. Преди доста години, в зората на демокрацията, когато още не се срещаха масово за продажба ми подариха 6-7 туи, които аз наивно засадих в задната част на т.нар. смесен бордюр в двора на баба ми. До тук добре. Обаче тези чудеса хукнаха да растат. Това, пак добре, контролирам ги с рязане. Големия проблем са корените след 9-10 години. Е, няма такова нещо! Виждала съм какви ли не коренови системи, но такова чудо не съм! Корени преплетени като брада на 1 см под почвата до 2 м от ствола на растението. Не можеш да вкараш мотика или др. по-малък инструмент. Заплитат се в корените на околните тревисти растения и всичко душат. Всяка година с кирка копая около тях да намаля тези повърхностни корени и те до есента пак са се настанили. Да не говорим какво поливане пада и те как всичко изсмукват. Затова винаги предупреждавам хората, като ми заговорят за туи. Вярно, има много голямо разнообразие от форми, размери и багри, но корените им са си корени :sangry: :evil:
Дени, ще направя тема за мъховете, щом има интерес. Ще ми е много приятно :liubov2:
И може да си сигурна, че ще опищя форума от кеф като направим първа копка на оградата и като завършим бленуваната ограда :angelche:
А малкото жуже се изживява като раундъпче, след малките сладки ръчички даже трева не никне. Виж, баткото вече помага, на него разчитам.
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1604
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от tsvetina »

Ще стане много красива градина! Успех в начинанието :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”