Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от nikita10 »

Аз да се запиша и да следя, като си имам цветни проблемчета :dovolen:
Изображение
Аватар
antoanetamirchova
Kъсо кафе
Мнения: 95
Регистриран на: Юли 24, '12, 14:01
Местоположение: Кюстендил

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от antoanetamirchova »

:hmmm: Момичета и момчета,кажете ако знаете, откъде мога да си купя тор ОСМОКОД за водни лилии,рових из нета,питах по агро аптеки,но не знаят за такъв тор и ако има някаква поръчка от вън свиркайте да се запиша :tzvetentze: този дето го продават в зоомагазините не е точно Осмокод,ами е за аквариумни растения,нали все пак съм в Зоомагазин :angel2:
denitsavm

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от denitsavm »

Да попитам как точно се ползва дървесната пепел като тор?
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3094
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от gyulcem »

denitsavm написа:Да попитам как точно се ползва дървесната пепел като тор?
Дени в Гугъл има много инфо, аз си бях извадила от там за торенето, може да се разреди с вода и да се пръска след като се утаи с чистата, или пък да разпръснеш из градината и леко да окопаеш, иначе дори да не копаеш пак е добре против охлювите не го обичат.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от denitsavm »

Аз искам мнение от първа ръка :nod: Лесно е да разпръснеш на зеленчуковата земя, която тепърва ще засаждаш, но как и дали въобще е добре да се наръси около цветя?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от nadin »

denitsavm написа:Аз искам мнение от първа ръка :nod: Лесно е да разпръснеш на зеленчуковата земя, която тепърва ще засаждаш, но как и дали въобще е добре да се наръси около цветя?
Да ти кажа при мен ка се получи миналата есен. Наръсих около цветята сравнително голямо количество и не прекопах оставих го така на повърхността . Като заваляха дъждовете тази пепел страшно се степа ( тя е много ситна ) Не че стана твърда, но стана много плътна просто не можеше да влиза въздух през нея. Та моя съвет е задължително я смесвай и я обърквай с почвата не я оставяй като самостоятелен слой, защото сама не се размесва. Иначе има полза защото подобрява минералния състав , не съм забелязала да изгарят от нея както става с предозирането на торовете ,а аз съм слагала доста големи количества. Има май опасност леко да вкисли почвата но при мен това даже е полезно.
denitsavm

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от denitsavm »

Ясно, значи ще поразхвърлям, докато все още има от камината :dovolen:
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3094
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от gyulcem »

denitsavm написа:Ясно, значи ще поразхвърлям, докато все още има от камината :dovolen:
Да знаеш, че ако си я сложила навън и се е намокрила губи си силата, суха може да разхвърлиш и леко да разровиш. Аз съм ползвала и затова ти писах, преди 2 години разхвърлих в розовата леха свекъра мина с фрезата и пепелта се смеси с почвата сях розите и си бях доволна, миналата година разпръснах в лехата с лалетта и не бяха изядени от голи охлюви, особено добре се отразява на ягодите не ги ядат толкова охлювите и се наторяват от една страна.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от илюзия »

denitsavm написа:Да попитам как точно се ползва дървесната пепел като тор?
klapan написа:
pachetooo написа:Днеска видях комшията да си изхвърля пепелта от въглищата на двара си и го попитах защо го прави.Той ми отговори че така си наторявал дворчето през зимата.Та въпроса ми е дали наистина пепелта подхранва почвата по някакъв начин и ако е изтина дали мога да добавя в компоста.Според мен е вредно,защото миналата година на няколко пъти ме домързяваше да ида да си изхвърля пепелта до контейнера и го исипвах на камара в дрора и напролет на това място нищо нещеше да никне дори и троскод.
...Значи си открил начин да се отървеш от троскота...като не ти се копае... :lol: и как ще никне,като с внасянето на пепел ти всъщност добавяш в почвата КОН - калиева основа. Спомнете си как бабите ни правеха навремето домашен сапун от свинска мас и вода,в която са сипали пепел.Процесът иначе се нарича осапунване на мазнини - тоест при реакцията на загрятата в казан на огнището свинска мас с добавената прецедена вода от пепелта се получава сапун - хубав,качествен калиев сапун...Ех,спомени...Та замисли се - сипваш в почвата пепел,дъждовната вода и снегът разтварят калиевата основа,тя попива в почвата...пак сипваш,пак попива....реакцията на почвата става постепенно алкална....ти пак сипваш пепел...Затова хората отдавна са го измислили как да използват пепелта за подобряване на почвено плодородие - използват воден извлек от пепел.И поливат по малко.
Мнозина изнасят пепелта по ниви,лозя..и неконтролирано я разхвърлят.Да - дядо Боже си знае работата и свършва нашите задачи ,но все пак донякъде,не всичко...имам предвид получаването на тор калиев нитрат - КNO3 - в природата без човешка намеса,но процесът е много бавен.Как става ли...Вали дъжд,има и светкавици... :hihihi: При тези разряди в атмосферата азотът и кислородът от въздуха се свързват в азотен оксид NO,той се окислява до диоксид NO2 и реагира с водата,при което се получава азотна киселина.Тя пък реагира с калиевата основа от вашата пепел - и ето ви резултата от реакцията - KNO3.
Тук доста обширно е коментирана темата.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от klapan »

nadin написа:
denitsavm написа:Аз искам мнение от първа ръка :nod: Лесно е да разпръснеш на зеленчуковата земя, която тепърва ще засаждаш, но как и дали въобще е добре да се наръси около цветя?
Да ти кажа при мен ка се получи миналата есен. Наръсих около цветята сравнително голямо количество и не прекопах оставих го така на повърхността . Като заваляха дъждовете тази пепел страшно се степа ( тя е много ситна ) Не че стана твърда, но стана много плътна просто не можеше да влиза въздух през нея. Та моя съвет е задължително я смесвай и я обърквай с почвата не я оставяй като самостоятелен слой, защото сама не се размесва. Иначе има полза защото подобрява минералния състав , не съм забелязала да изгарят от нея както става с предозирането на торовете ,а аз съм слагала доста големи количества. Има май опасност леко да вкисли почвата но при мен това даже е полезно.
Почвата би се вкислила , ако се внесе в нея киселина или сол на киселина...Примерно един амониев сулфат (NH4)2SO4 ще я вкисли...Но как пепелта,която съдържа калиева основа ще я вкисли...
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”