Рози от БГ производители-часът на истината

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от milena02 »

Повечето ми съседи, ако не запалени градинари, то са поне имащи отношение към цветята и естетиката на двора хора. За тях розата е един-единствен вид растение, което се подрязва наесен до долу и се загриба с пръст. Разновидност са катерещите рози, чийто еднократен цъфтеж се смята за нормален. Розите се делят от съседите ми на бели, червени, розови, жълти и о! нечувана екзотика - шарени. Никога няма да дадат 5 лв., ако могат да вземат роза за 3 лв. или още по-добре да отчупят резник от комшията. Това е положението, лейдита и джентълмени, няма търсене на елитни рози на пазара, защото на хората критерият им се определя от съседските дворове, а не от наличното из световните разсадници. Важна подробност е, че из градините се ровим предимно хора около и над 40-е години. Голяма част от тези "над", като моята майка например, си носят в главите форматите на социалистическия асортимент. Като засадих първите рози "от Холандия", тя очакваше едва ли не да родят сливи. Беше разочарована даже, че цъфнаха като рози. Ама това навъртяна им била розетката, били флорибунди, били патио, спрей рози, мускусни и прочее ... това са подробности, от които се интересуваме ти и аз само. Нещата ще се променят бавно, но сигурно, и този форум ще е в основата на тази промяна. Зная го, защото и моята градина беше пълна с бели, жълти и червени рози, преди да попадна тук.
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 509
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от stefan_doc »

milena02 написа:Нещата ще се променят бавно, но сигурно, и този форум ще е в основата на тази промяна.
А до форума най-често се стига след поредното разочорование с купени от пазара рози... :D
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от anny »

От абсолютно всички стоки във всяка област има по-качествени, които са обикновено и по-скъпи, и с по-лошо качество, съответно по-евтини. Разбира се, случват се понякога и други комбинации. Това е като с марковите дрехи и обувки, или като с много скъпите деликатесни храни и боклуците на нереално ниски цени, като с алкохола, бижутата, автомобилите... Въпросът е колко е готов да плати човек. До преди да попадна на форума купувах на Фидус рози - някои изсъхнаха, повечето се хванаха, нараснаха прилично за очакванията ми и цъфтят. Първата ми поръчка от тук беше миналата пролет, растенията са все още малки, но наистина виждам разликата в качеството. За наесен чакам още около 20 рози и просто като пуснат в Бриколаж и Баумакс от фидуските вече не ги разглеждам. В никакъв случай обаче, не се чувствам измамена - не може да имаш претенции към растение за 3 лв., дори при намаленията стигат и 2 лв., ако ще купуваш такива е на късмет. Виж ако същите ги продаваха по 10-15 лв. тогава вече щеше наистина да е измама.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от milena02 »

Мен даже и това не ме притеснява - че ще изсъхнат, пък съм дала пари. Аз съм напълно наясно, че да поддържаш извънградска къща с градина е скъпо удоволствие и щом го искам тоз масраф, трябва да си му осигурявам бюджета. Възмутата ми идва основно от несъответствието между розата и нейното описание на етикета, понеже така практически не можеш да планираш абсолютно никакъв дизайн. То е като да си купиш боя за стените и чак като отвориш кутията да разбереш не само какъв цвят е, ами блажна или латексова е. Така че просто да "се хванат" и "да цъфтят" въпросните рози мен не ме грее изобщо. И ако това ни устройва и ни е достатъчно, според мен, ще има още дълго да мрънкаме на тема "български производители".
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от anny »

Еми аз имам червена - и на етикета беше червена, розовата и жълтата също съм ги купувала за такива (чаени хибриди някакви), едно дето се водеше катерач - в страхотен бозав цвят, което не помня на етикета такова ли беше, но храста ми е хубав и където е не е необходимо да го съчетавам. Имам май и един айсберг, който тази година тепърва реши да пусне някой друг шиш, бях на път да го разкарвам. Така че мога да кажа, че нямам невероятни изненади по отношение на етикет - истинко растение, може би късмет...
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от milena02 »

Ани, говорим за съвсем различни неща. Освен че е "червена", една роза има още минимум 15 характеристики, които човек гледа, като избира. Ако се зачетеш в темите за рози, ще видиш, че когато някой от нас търси червен катерач, например, го питаме какво иска: рамблер ли иска, клаймбинг ли, колко метра на височина максимум или минимум, за сянка ли, за слънце ли, простоцветен ли, с навъртян гюл ли, с класическа форма на цвета ли, колко червен - светло, алено, тъмно, керемидено, дребноцветен, едроцветен, на букети ли да цъфти, мускусен хибрид ли или с изходен сорт флорибунда, еднократно ли да цъфти или да повтаря, с гъвкави клони ли или да стои изправен, за сух климат ли, за влажен ли... Това е важно, за да може човекът да засади правилното растение на правилното място и да получи желания естетически ефект. Когато купуваме роза от чужбина, тези всичките характеристики са описани от производителя или търговеца. Или ако не са, има енциклопедии, в които можеш да провериш качествата на конкретния сорт. Да ти пише на етикета "червена роза" е все едно да ти пише на кутията "боя", както дадох пример по-горе.
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от anny »

Естествено. Говоря за червена и пембена роза, защото както казах и се повтарям не можем от розите за 3 лв. (или поне аз не го правя) да очакваме нещо повече от това да се хване и да цъфти, след което намесихме вече и че не отговаряли на етикета и аз казвам, че на етикета поне на фидус до колкото помня освен цвят и евентуално вид най-базово (ЧХ, катерач) друго не пишеше. Не виждам повече смисъл от дискусията, всеки купува и очаква, каквото пожелае.
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 509
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от stefan_doc »

Мен най ме е яд, че така се заблуждават начинаещите и някой бързо се отказват.
Надписите и снимките по българските рози в магазините, пък и консултантите на Флората също.
А измамата се вижда едва след година, и освен трите лева има още тор, копаене, садене, окопаване и най-вече ОЧАКВАНЕ!
РОУЗ

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от РОУЗ »

Може да е наивно, но аз очаквах след като на етикета пише червен ЧХ, да е ЧХ, а не мощна Симпатия с двуметрови бодливи шишове, която пак така наивно бях засадила до пътеката.
Щяха да са коректни, ако пишеха само "роза". Не вярвам в законите да е разрешено да те лъжат за 3 лева, а забранено за 10 лева.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13794
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 261 пъти
Получил благодарност: 533 пъти

Re: Рози от БГ производители-часът на истината

Мнение от zeleno »

РОУЗ написа: Не вярвам в законите да е разрешено да те лъжат за 3 лева, а забранено за 10 лева.
:daaa: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”