От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6107
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2370 пъти
Получил благодарност: 1342 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Този дали е овирусен? Сортът е Момини сълзи на Краси. Щях да го махна, пък се зачудих. Трябва да разгледам как е другият корен, но щеше да ми направи впечатление.
Изображение

Ето ми го Яша :liubov2: Вчера колтуча и връзвам и като стигнах до него си помислих коя е пък тази хала :lol: .
Изображение
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от MotacillaAlba »

Алис, виж дали няма въшки - имах такива с навити листа, оправиха се с масло от нийм и чесън. С лупа се виждат яйца и ларви, дори някои от "юношите" имат шарки като на акар, та ме хвърлиха един път във фалшива тревога, докато ги разгранича. За върха обаче не мога да коментирам. Пръскай с инсектицид и му дай 1 седмица - или ще се съвземе, или по метода на Ивко.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6107
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2370 пъти
Получил благодарност: 1342 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Благодаря, Стърчиопашке! Погледнах с лупата, тоест разгледах дълго и подробно и на едно листенце от долната страна се движеше едно бежовко дългичко, сигурно това е трипс. Мисля, че успях да го размажа :D . Съседният корен се оказа точно същият сорт и си е перфектен. А този, за който питах, отидЕ да мре. :lol: Ми не мога да си причиня това да пръскам, да се вълнувам дали ще оцелее. По-добре да не се разнася, ако е овирусен. Всъщност още вчера вечерта боднах два колтука от Змейчо и който се прихване, той ще продължи вместо изкорененото растение (бях си дала една нощ за размисъл ;) ). После боднах и до други растения колтуци, нека има. Знам, че после ще ми е жал да не ги използвам и сигурно на мястото на лабрадорите в оранжерията ще ги насадя, ако всичко е наред.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от МГХ »

Аз пък да се оплача. Тази година не знам дали ще има домати. Имам прекрасни растения, високи около 1.50 , с много цвят и почти никак домати. Нищо различно не съм правила от друга година. Обаче...почти никакъв завръз. :hmmm:
До около 1 м не цъфтяха , после едновременно цъфнаха на три китки и не знам какво им става. Тук-там доматче сякаш съм сяла цветя, а не домати.
Другата неделя се каня да напръскам с ка-бор. Това измислих. Други идеи не ми идват на ум.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от mimivd »

MotacillaAlba написа: Юли 6, '20, 14:08
mimivd написа: Юли 6, '20, 13:38 А какъв е карантинния срок на Бордо микс за доматите и през колко дена се пръска?

https://agroapteki.com/preparati/fungic ... iks-20-vp/

В описанието не се споменават домати, а за краставици пише 3 дни. Той не е системен препарат, но плодовете трябва да се измиват обилно с вода, когато са били пръскани - независимо дали е било преди три дни или преди десет и повече, в смисъл - на него хубавата страна му е, че се задържа дълго върху растението...

ПП. А през колко време... понеже съм решила, че максимум 3 пъти мога да го ползвам, пръскам на интервал 3 седмици (21 дни) и междинни с аспирин. То растението си показва - когато и ако тръгне пак след първото пръскане.
Благодаря ти! Започват да зреят доматите отвън и сега ми е трудно да реша с какво да пръскам.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от MotacillaAlba »

mimivd написа: Юли 6, '20, 15:58
MotacillaAlba написа: Юли 6, '20, 14:08
mimivd написа: Юли 6, '20, 13:38 А какъв е карантинния срок на Бордо микс за доматите и през колко дена се пръска?

https://agroapteki.com/preparati/fungic ... iks-20-vp/

В описанието не се споменават домати, а за краставици пише 3 дни. Той не е системен препарат, но плодовете трябва да се измиват обилно с вода, когато са били пръскани - независимо дали е било преди три дни или преди десет и повече, в смисъл - на него хубавата страна му е, че се задържа дълго върху растението...

ПП. А през колко време... понеже съм решила, че максимум 3 пъти мога да го ползвам, пръскам на интервал 3 седмици (21 дни) и междинни с аспирин. То растението си показва - когато и ако тръгне пак след първото пръскане.
Благодаря ти! Започват да зреят доматите отвън и сега ми е трудно да реша с какво да пръскам.
Ами те като започнат да зреят и май стават по-податливи... Лабрадорчо го беше нападнала най-много алтернарията, аз пък се изхитрих да обера повечето му домати - узрели и избистрени и след това го напръсках. Ще бера другата седмица само ако се налага, но мисля, че както го ошушках, ще може да почака до по-следващата.
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Титрив »

alys написа: Юли 6, '20, 14:10

Ето ми го Яша :liubov2: Вчера колтуча и връзвам и като стигнах до него си помислих коя е пък тази хала :lol: .
Изображение
Алис при теб ,ако е хала ,при мен не знам как да го възвеличая. Нали се сещаш кога ми прати семенцата. Насадих го на две места. На най-доброто, и на най-лошото . На кофтито място има общо 5 стъбла , и завързала и втора китка на основното.На два колтука също е завързал. Едреят с часове. Такова чудо досега градинката ми не е виждала. Дано я опазя без сериозни болежки, както е до сега.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6107
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2370 пъти
Получил благодарност: 1342 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Титриф, дано се похвалим с добра реколта. Много ме зарадва, че и при тебе Яша се представя добре. :stiskam: :dovolen:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от penkeler »

alys написа: Юли 6, '20, 14:10 Този дали е овирусен? Сортът е Момини сълзи на Краси. Щях да го махна, пък се зачудих.
За диагноза не разчитай особено на моята преценка, но виж този клип на Иван, за липса на магнезий. На снимката не ми е много ясно, но имам предположения за доста прилики, а ти можеш да го огледаш на място и да прецениш.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6107
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2370 пъти
Получил благодарност: 1342 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Пенкелер, с интерес изглегах клипа. Ако не бях видяла трипсчеподобното, може би щях да оставя растението. Но двете съседни растения са перфектни и реших, че е вирусно.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”