Резитба на рози

Публикувай отговор
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Misusi това прекършено не трябва ли да се махне .Вижда се там нещо като дупка -свободен вход за инфекции . Прекършено аз го държа лятото за някой цвят горница :D нали са ми малки розите и после го махам или сега при рязане всяко прекършено махам макар и клона да е жив след прекършването.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Резитба на рози

Мнение от mysisu »

Ох, не зная. Ако отрежа под него, роза няма да остане. За катерач е купувана и тази година й беше времето да цъфне, защото миналата й беше първа. Като я отрежа, пак ли ще й е първа година, т.е. на тазгодишни клони няма да цъфне? Но и в този вид не е добре наистина.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1177
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 827 пъти
Получил благодарност: 1015 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от borislava.kirilova »

Резитбата на розите винаги започвам със санитарната част. Премахвам всичко сухо, наранено, разцепено, пробито, с очевидно болестно изменене в цвета на кората. Махам и всичко по-тънко от молив. После започвам с оформящата част и ако среза има изменение, продължавам да свалям с по едно коляно надолу от височината, докато видя здрава тъкан на мястото на отрязване. Истината я научих по трудния начин. И да оставяте такива клони, те не са продуктивни на цвят. Растението само се мъчи да ги изхранва и нищо не се получава. Сезонът и е слаб, и на следващата пролет трябва да ги орежа, а растението не е имало сили да направи нови и здрави клони. Изхождайте от факта, че розите са дълговечни храсти и с резитбата сега залагате и следващите 2 сезона.
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Misusi отрежи го тогава след цъфтежа поне да има сила за нови клони дано не ти създаде проблем .
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Този клон трябва да се отреже под спуканото ,но ако държиш да видиш цвят ,го остави .Все пак го отрежи като прецъфти .Ако го отрежеш сега ,ще си събуди пъпки от долу и за другата година ще има нормален клон . Катерачите са мижави първите 2 години ,след това се чудиш къде да ги слагаш .Айсберг е по-друга ,рамблерите пускат дълги мустаци по-рано .
При мен ,все още не се разбира къде ще избият нови пъпки и кой клон е измръзнал .Изчакай още малко .
Дори и до долу да се налага рязане ,те си намират от къде да избият нови пъпки ..
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Днес огледах розите от всички само Bathsheba не знам как да я режа .
http://www.rosebook.ru/roses/gallery/bathsheba/
Уж е катерач а при мен пусна клонки по 60 -70см най високите ,но по много някой много тънки някой сравнително нормални . По скоро прилича на храст . Ако махна по-тънките от молив и оставя по 3-4 по-дебели дали ще е добре или да подрежда всичко леко и да махна само пресичащите се клонки .3бр. имам и трите са така садени са миналата пролет. За сравнение всички други катерачи които насадих пролетта си им личат кои са водещите клони -Еден,мини еден ,флорентина шневалцер всички си пуснаха едни дълги клони които надявам се ще ме радват с цвят тази година .Само тази фльорца защото е насадена на централната ограда е 60см храстче .
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 772 пъти
Получил благодарност: 1373 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Deisy написа: Мар 2, '21, 21:44 Ако махна по-тънките от молив и оставя по 3-4 по-дебели дали ще е добре
Добре ще е . :nod:

За формата на храста- ето каква е

bathsheba
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Жълтата ми Лутея -Банксия е тотално заминала а допреди 2 дни беше жива. То щеше да е чудо да не измръзне с моя климат ,но преди 2 дни реших ,че има шанс .Ако все пак тръгне на ново ще я поместя под моста да не я стига слана само там има шанс. Розовата и бялата за сега държат фронта :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Жълтата е чувствителна ,и под моста на влажно течение ,може би няма да е добре .Бялата и розовата са устойчиви . Виж ,дали няма да разлисти някой клон , да го вкорениш.
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Либре то и да го вкореня ако не и намеря място подходящо няма да стане. Хортензиите ми не мръзнат под моста от северната страна. Розата мисля да сложа от южнато. Или до къщата някъде ще е по-добре .7ма зона нямам в двора :hmmmmmm: .Толкова я харесвам ,че и в оранжерията бих я насадила :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”