Домашно консервиране

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5777
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 2494 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Тутти »

Чудна лютеничка, Грийни.
А ние направихме 52 буркана по 370 мл. Цял един ден, с 20 кг чушки, 20 кг домати и 10 кг патладжан. Сега мисля, че 20 години няма да правим. Ха,ха...ММ има от барбекюто два изгорени пръста, с мехури, а моите ръце все протестират от няколко дни. :ufff:
Иначе стана страхотна лютеница. Сгъстихме доматите предварително, после добавихме чушките и патладжана, само една лъжица захар за цялата лютеница, сол на вкус, стерилизирахме и вече са на рафта.
Този сезон над 300 големи буркана разни вкусотии с домати направихме, раздавах за зимнина на приятели. Сега ме болят ръцете, акъла ми е дефицит. Догодина умната.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Еличка »

Тутти написа:Сеп 26, '20, 19:09 ....
Този сезон над 300 големи буркана разни вкусотии с домати направихме, раздавах за зимнина на приятели. Сега ме болят ръцете, акъла ми е дефицит...
Мамоууу 300. :o!
Аз си мислех, че ние сме се побъркали само!
Ще дам отчет :
35 бурканчета сладко от круши с печени орехчета, 15 смокини, 17 вишни, 10-на бели череши.
11 компота от круши, още толкова ябълково сокче и не помня колко с ментов сироп, който почти свърши.
17 шишета доматен сок с босилек и риган по 0,7л.
21 буркана лютеничка по 0,7л.
8 буркана апетитка по 0,7л.
Снощи направихме две бидончета по 5 литра с маринованите чушки на Грийни. Дано всичко е наред, че ММ вместо аспирин купил аналгин. Голям късмет, че прочетох блистера. Цяла нощ стоя така, днес на обяд сложих начукан аспирин.
Сега правя две бидончета по 5 литра чорбаджийски чушки.
Остават ни малко кисели краставички, люти рибки, царската туршия и киселото зеле.
А, да :liubov2:! 240 кг грозде, наполовина бяло и червено, ферментират в мазето.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Еличка »

Ммммммм, нещо се абонирах за тази тема.
Ако имате желание, може да си приготвите още една зимнина - Гръцка салата с патладжан и ябълки:

чушки - 2 кг зелени и червени
патладжани - 2 кг
ябълки - 1 кг (аз използвах по-кисели и твърди - сорт Грейни Смит, ако имате по-сладки, намалете количеството на захарта)
олио - 1 ч.ч.
оцет - 1/2 ч.ч.
захар - 1/2 ч.ч.
чесън - 5-6 скилидки
магданоз - 1/2 връзка
сол (около 2 супени лъжици максимум)
по желание други подправки (аз сложих риган и босилек)

Обелете патладжаните и ги нарежете на кубчета като за мусака. Осолете и изцедете горчивия сок. Опечете ги във фурна.

Загрейте олиото в голяма тенджера и запържете предварително обелените, почистени и нарязани на същия размер кубчета ябълки. Когато плодовете омекнат, добавете оцета, захарта и пресования чесън, спрете огъня и захлупете.

Изпечените и почистени чушки също нарязвате.

Смесете всички продукти, объркайте добре, пробвайте на вкус за сол и оцет, при необходимост добавете и разпределете в буркани. Стерилизирайте за 10 минути.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1916 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Гео, граф »

Като обрахме ябълките през октомври, за сефте сложих да правя ябълков оцет. Кисел е вече, мътен е, обаче не знам дали е готов :hmmm: ? Очаквах по повърхността да се образува значително по-сериозен слой от тази оцетна гъба, казвайте дали така трябва да бъде, дали да чакам още преди да прецедя, да не объркам нещо :!:

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10123
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 782 пъти
Получил благодарност: 1390 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от greeneyed »

На този етап на дъното на буркана трябва да има оцетна гъба, извади я и я съхранявай в бурканче с оцет. Останалото прехвърляш в стъклена бутилка , без да прецеждаш и хвърляш повече материал. Гъстото се утаява на дъното, преди да ползваш оцета, разбъркваш бутилката и това е. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1916 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Гео, граф »

greeneyed написа: Яну 21, '21, 10:51 На този етап на дъното на буркана трябва да има оцетна гъба, извади я и я съхранявай в бурканче с оцет. Останалото прехвърляш в стъклена бутилка , без да прецеждаш и хвърляш повече материал. Гъстото се утаява на дъното, преди да ползваш оцета, разбъркваш бутилката и това е. :dovolen:
Чаках те, Грийни :tzeluvka: ! Значи оцетната гъба всъщност е мътилката на дъното, така ли да разбирам? Или е нещо, което не се вижда :hmmm: ? И още нещо - как така да съхранявам в ''бурканче с оцет'' ? Та нали полученото е оцет :shock:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10123
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 782 пъти
Получил благодарност: 1390 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от greeneyed »

Изсипи всичко в разлато съдче, оцетната гъба е като желе, компактна е, вадиш я и си я пазиш за есента, в бурканчето доливаш оцет , за да не изсъхне и почернее. Останалата смес е за ползване като оцет .
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от desunie »

Гео, оцетната гъба е подобна на медуза. Когато е жива е прозрачна и мирише хубаво на оцет. Аз съхранявах успешно една такава 2 години в буркан с вода и малко оцет в хладилника. Не знам дали толкова бързо твоя оцет е успял да я образува, но не съм експерт. Имай предвид, че дори след прецеждането и избистрянето на течността, трябва да съхраняваш в НЕ плътно затворен съд/шише, защото ферментацията продължава и има опастност от бум :)
Да ти е сладка(киселка) салатката!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1916 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Гео, граф »

Ей, благодаря ви, момичета :gush: :tzeluvka: ! Притеснила се бях да не проваля опита, вече съм спокойна. Ще си запазя гъбата за наесен. Тогава ще си направя повече, сега беше само за проба :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Домашно консервиране

Мнение от cameraman »

От мен- малко вдъхновение с бъдещия сушен врат, който предстои да кайзеровам.Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”