Какво ще сеем таз година

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от Elyza »

За първа година правя разсад на Белис/Парички/ и не знам какво да предприема с този. Изображение
Идеята е да бъде като основа на 2 еднометрови кръга с лалета. Гледам по обществените паркове ги посадиха ноември и бяха приблизително с размера на моите. Аз вярно закъснях, но все пак има 2 варианта- пикирам в големи саксии или след 2 седмици при положителни температури го садя на място с PVC пръчки и найлон отгпре като парник. Моля да споделите вашия опит.
Другия разсад зад него е на мак, син лупин/от 10 семки-1, Лупин "Тути Фрути", цъфтящ първата година има 2 броя нифелни/, дигиталис, от мои семена, който сях с идеята да излъжа да цъфне още другото лято. Последните ще презимуват в къщи. Само за Белиса и теменужки- 2 цвята се чудя.
denitsavm

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от denitsavm »

Аз днес засях 6 семенца родохитон :D , с пинсета ги лових :lol: .

Елица /извинявай, но така и не разбрах мъж или жена си :oops: /, мисля за разсади е много рисковано да се садят сега :hmmm: , може би Миша или някой друг с повече опит да се включи. Разсъждавам, че ако са пикирани в самостоятелни саксиики, вече добре вкоренени и ги садиш така със цялата им туфичка навън може и да оцелеят, но ако са само на коренчета надали имат шанс :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17069
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от Миша »

За всичко вече е късно да садиш навън,дори и с парник.А като гледам,всичко е доста поизнежено,така че имаш само един вариант-да държиш всичко на максимално светло и на прохладно.За балиса,теменужките и лупината няма проблем и краткотрайно застудяване,но за мака и дигиталисът ти трябват по-високи температури.И още нещо,лупината и макът не понасят пикиране,трябва да ги садиш директно с туфата,в която са никнали.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от Elyza »

Благодаря за съветите! Ще пренеса паричките в туби от минерална вода до пролетта, защото вече тази им отесня. Лупина и мака, точно както казва Миша няма да бутам, а с туфата директно на място, че за тях се притеснявам да ги опазя. С дигиталиса имам опит от минали години. Не е много чувствителен и все някое оцелява при пренасянето. Дано да имам какво да снимам и показвам догодина.
dal

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от dal »

Водолейче....абе усещаш ли някакво раздвижване в пакетчетата от нетърпение... :liubov2: :hmmm:
Моите в шкафа току ме питат : кога кога?! :ieeee: :hihihi:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от vodo-leika »

dal написа:Водолейче....абе усещаш ли някакво раздвижване в пакетчетата от нетърпение... :liubov2: :hmmm:
Моите в шкафа току ме питат : кога кога?! :ieeee: :hihihi:
Усещам, усещам, къмто дата 15ти смятам да задвижа природния цикъл! :D Проблемът ми обаче е, че след реорганизация на вътрешното пространство, позната като разместване и разчистване, имам място само за 5 кутии на мястото, отредено за сеене, и се чудя как да ги комбинирам всичките тея пакети с петунии и виоли! :hmmmmmm:
Но най-официално заявявам, че при мен сезонът се открива седмицата между 10ти и 16ти! :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh:
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от Cando »

Водолейче, сигурна съм, че ще намериш място :dovolen: И аз така всяка година се чудя, и всяка година се увеличават цветята, които гледам в къщи, но общо взето все намирам място и за тях, и за разсада. Вече съм напълнила цялата къща, мазата, гаража... :nod: .
Аз открих сезона с мушкатите преди 4 дни. Вече имам 70% покълнали. Броих ги - сяла съм 126 семенца. Винаги сея в повече защото си мисля, че % на покълване няма да е много висок, и накрая винаги става обратното - покълват много и аз се виждам в чудо :D . От всеки сорт сях по 6 семенца, да видим. Не знам защо обаче тази година в едната кутия ми мухлясаха шайбите :snif: . Сях ги в торфени шайби и след като започнаха да покълват и ги открих и шайбите стоят мухлясали :hmmm: . Никога не ми се е случвало, дали не са били прекалено подгизнали като съм затворила кутията, не знам.
Лизиантуса, бегониите и рододендрона ми изкарват същински листенца, а глоксиниите скоро ще ги пикирам. Адениумите се чудят от 1 седмица дали да се изправят или не. Калмията е покарала едни косъмчета, а от хибискуса и кросандрата няма и помен.
Точно на 15 януари ще сея петуниите - 14 вида /добре че мъжо си заминава за България на 12-ти и няма да врънка за кутийките/, а на 01 февруари - циганчетата и далиите. Останалите ще ги сея когато ми падне. Имам платикодон, остеоспермум и клеоме които не знам кога се сеят, както и разни цинии, тагетеси, латинки и други такива, които ще сея за първи път направо навън и няма да им правя разсад.
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от vodo-leika »

При мен е ограничено пространството само за кутиите за разсада :hmmmmmm: . Имам един перваз, който ползвам. Миналата година бяха два, но вторият е вече зает от разни вещи, които няма как да се преместят.
Все ще ги сместя петунчовци в кутиите, те само да поникнат! :D
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от Cando »

Ще, ще, къде ще ходят. А след това като го пикираш къде ще го сложиш? На мен например не ми е толкова ограничено мястото в началото, става ограничено като започна да пикирам. Ей тогава вече се виждам в чудо, още повече, че тук времето е много, ама много нестабилно през април и когато съм на работа не смея да оставя нищо навън. Ако пикирам в края на февруари до средата на март разсада трябва да остане в къщи още месец и половина-два. Ето това вече е проблем. Хем хладно, хем слънчево, хем в къщи...
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Какво ще сеем таз година

Мнение от libra »

Ще задам един изразително тъп въпрос-на колко градуса трябва да се държат засадените семена?
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”