Китки за сянка

Публикувай отговор
bell

Re: Китки за сянка

Мнение от bell »

Благодаря ви момичета :tzvetentze: ще питам и Муров, ако може да надникне тук и да каже. Но, иначе ми излизат през гугъл в Eсвелд, чудно тя Дени е приключила поръчката :mrgreen: http://www.esveld.nl/zoeken.php?zoekter ... ct=planten" onclick="window.open(this.href);return false;
Ноелка, виж дават ги за влага, но едва ли са по-различни от хостите, като условия. Ето една снимка, която им намерих в група с хортензии и хости Изображение

nadin написа:
Pteridophyllum racemosum:

Изображение
Това е разкош, Надин!
Мише, няма ли от къде да ги развъдиш тези красоти, които си качила, така ми се иска да разнообразя сенките с още видове :angelche: А, и за тази Rodgersia пише, че се отглежда от семена.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

Мише шортиата я има в потертон на по-ниска цена:

http://www.pottertons.co.uk/pott/view_p ... p?pid=3553

Може пролетта да се пробваме и да го доставят през GGBG, за да е по-бързо и по-евтино с транспорта.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Китки за сянка

Мнение от Noel »

Бел,проблема на влаголюбивите не е само корена.
По-сериозно им влияе сухия въздух лятото.Листата ще прегарят грозно.
Но пък какво ти пречи да пробваш ;)
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Китки за сянка

Мнение от calico »

права си Ноел, аз сенки имам много, и вода за поливане има в изобилие, и все пак доста неща не вървят, сухия въздух просто ги съсипва. Хортензиите жегите ги поливам два пъти- сутрин и вечер, а през останалото време те са клюфнали целия ден, само нощем се пооправят. За други такива с големи листа изпаряващи влагата не смея и да мисля.
иначе са много много красиви.
и да, мисля че при Муров видях две Родгесии, малки още
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от МГХ »

calico написа:права си Ноел, аз сенки имам много, и вода за поливане има в изобилие, и все пак доста неща не вървят, сухия въздух просто ги съсипва. Хортензиите жегите ги поливам два пъти- сутрин и вечер, а през останалото време те са клюфнали целия ден, само нощем се пооправят. За други такива с големи листа изпаряващи влагата не смея и да мисля.
иначе са много много красиви.
и да, мисля че при Муров видях две Родгесии, малки още
И при мен е така.Само вечер жегата намалява ,но въздухът през юли и август си е сух.Едва през септември през нощта става влажно и сутрин има роса.
Ама вие направо ще ме разорите с тези красоти Изображение Shortia soldanelloides
Колкото за родгерсиите - отдавна ги разглеждам и си мечтая как ще имам една такава с големите листа пред къщата.Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

Тези растения с въздушната влажност трябва да се избират внимателно.
Моите сенки всички са под дървета иглолистни и широколистни. Лятото изпарението от листата и разликата в температурата м/у сянката и слънцето създават влага във въздуха под тях и ако няма постоянен вятър това е достатъчно. Например меконопсисите, които са влаголюбиви нямат проблеми. На 25 метра в страни където са ми розите на слънце всичко е изсъхнало и да поливам и да не поливам влага през деня няма никаква. Така че всичко е въпрос дали може да се създадат микро условия за дадено растение.
bell

Re: Китки за сянка

Мнение от bell »

Май наистина няма да са подходящи при мен. Изобщо не съм се замисляла, че освен поливането и сянката им трябва и въздушна влажност. Определено това лято не ми е показател, защото бе много дъждовно, влажно и хладно и всичко вървеше.
Може да пробвам с едно, две ако ги намеря. Имам по- влажни пасажи в сенчестата част, малко е мястото. На мен ми се иска и нещо по-високо към метър, а от тези има и големи видове, като Rodgersia 'Herkules' http://www.esveld.nl/plant.php?plant=Ro ... erkules%27" onclick="window.open(this.href);return false;
Извън големите хости, астибилета и хортензии нещо друго пропускам ли и ако може все пак да е цъфтящо?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

bell написа: Извън големите хости, астибилета и хортензии нещо друго пропускам ли и ако може все пак да е цъфтящо?
Ти храсти ли тъсиш или просто високи за сянка?
От храстите виж Clethra alnifolia, Aruncus и Kirengeshoma palmata:

Изображение

Kalmia latifolia - макар да има сходни изисквания като рододендроните. Ако те не вървят при теб и това няма да върви.

А иначе високи цъфтящи има доста: Таликтруми, Тролиуси, Cimicifuga( Actaea )
bell

Re: Китки за сянка

Мнение от bell »

Надин, тази част ми е тъмно поле, така че не знам какво търся. Ще ги разгледам всички, които ми препоръчваш, защото не ми говорят нищо :tzvetentze: и ще пиша може и да ми се поизясни.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Китки за сянка

Мнение от ToBo »

nadin написа:
Kalmia latifolia - макар да има сходни изисквания като рододендроните. Ако те не вървят при теб и това няма да върви.

А иначе високи цъфтящи има доста: Таликтруми, Тролиуси, Cimicifuga( Actaea )
Опааа, калмията масово я дават за слънце. Аз утре я взимам от Дени от Есвелд. И сега ме хвърляш в размисъл къде да я садя :hmmm: Повече място имам за нея на сянка (3-4 часа огряване лятото), но аз й търсех слънце заради публикациите. Отгоре на всичкото, Димана ме пита и аз и на нея казах "слънце-полусянка"
Казваш, че при нашето лято иска сянка :?:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”