От А до Я за любимите домати 2022

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 483
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от ичиконти »

alys написа: Дек 27, '21, 19:14 Ичиконти, кои сортове ти изпрати Ивко?
Кроха, Бай Хасан, Яша, Либийски, Шопски и мисля още два-три но не им помня имената някакви сърца, плюс крокодилки. Четири пъти преравям къщата и не мога да ги намеря. Сега ги дебна от къде ще изскочат! Или са ги взели извънземните, или мен са взели!!! :hihihi:
Все ще "извикат" от някое чекмедже. Дядката така ми викаше "Ако не можеш да намериш едно нещо, остави го. То само ще те извика".
Абе какво означава HONEY MOON, саксиен домат? https://botanika.bg/catalogue/product/d ... ksien-2984
Цената ми се струва добра 13 лв без доставка, но ме смущава тая саксийност. Чета, че е оранжериен, ама чак пък саксиен!?
На по-засенчените места какъв сорт домат слагате или да не се занимавам? Под асмите. Сан Марцано-консервен?
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от alys »

Този, който е написал, че Хъни е саксиен домат, няма ни най-малка представа от сортове. А и не виждам да са написали, че е хибрид. Та кой-знае какви семена предлагат в такъв случай. :hmmm:
За сенчесто място - ако изобщо няма слънце, не се надявай на домати. Поне половин ден има ли слънце? И аз ползвам мястото при лозите, но пред тях, а не под тях. То под нашата асма е цимент, та съвсем няма как да сгреша.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Миша »

Shami написа: Дек 27, '21, 21:40 Кажете нещо за Алено сърце на Марица и Бендида ,много се колебая ,дали да си взема от тях ?
Ето го сърцето на Марица

Изображение

Изображение

Ражда добре, но на вкус е малко блудкав, основно според мен, на останалите се харесва, клиентите също го харесват.
Труден домат за отглеждане, доматите са много едри, често над кг, а растението слабо облистено, без засенчване голяма част от плодовете получават слънчев пригор, освен това е абсолютен кльощавел - тънко стъбло, раждащо колтук след колтук, бях го кръстило "водорасло", докато изчистиш от единия край в другия отново е за чистене :svekurva: На втората снимка се вижда слабото облистване, листата са тънки и се отпускат , особено в горещините .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 483
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от ичиконти »

Изображение
Ето на Института "Марица" ценоразписа за домата и Аленото сърце е там.
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Миша »

alys написа: Дек 28, '21, 10:43 Този, който е написал, че Хъни е саксиен домат, няма ни най-малка представа от сортове. А и не виждам да са написали, че е хибрид. Та кой-знае какви семена предлагат в такъв случай. :hmmm:
За сенчесто място - ако изобщо няма слънце, не се надявай на домати. Поне половин ден има ли слънце? И аз ползвам мястото при лозите, но пред тях, а не под тях. То под нашата асма е цимент, та съвсем няма как да сгреша.

Хънито е хибрид, пробвала съм да изкарам семена,ей така, за спорта, на втората година има всякакви, и дребни, и едри, и твърди, и меки, но всички се напукват- характерна черта на Хънито.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8554
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 928 пъти
Получил благодарност: 698 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Shami »

Мише,благодаря за снимките.Гледах му снимките в нета разрязан и нещо ме притесни.Не мога да дам точно обяснение,но нещо ме зачовърка.Затова и се запрях и захванах да чета старите теми, какво сте садили през изминалите години.Очите ми станаха на понички вече,в главата ми скача Руми Варна за енти път и един куп други сортове.На път съм да вдигна белия байрак :helllp:
Много ми е трудно ,толкова много сортове.Това което преди не бях забелязала е,че коментирате и фирмата от която са купени семената.Колко много неща има да научавам тепърва.
И трябва да гледам за външни домати специално,че си има за оранжерия специални.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Миша »

Руми Варна е късен домат, особено за софийско, имай предвид и това, иначе е много хубав.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8554
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 928 пъти
Получил благодарност: 698 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Shami »

O,благодаря :daaa: ,това не го знаех също.
Иначе тези сортове на Марица гледам,че много ги хвалят.В Унгария чак е стигнал и тамошните вериги или нашите,това не го разбрах точно,но са били направили отделно място за нашенските домати.Това колко е вярно незнам.Дали така си е написано,аз поне така го разбрах от статията която прочетох.Много хвалят нашите домати в странство нещо,дали е рекламен трик или не за съжаление не мога и да коментирам,само чета и се чудя.
https://www.bgfermer.bg/Article/6400977
А и гледам статията е от 2017,минали са години.
Последно промяна от Shami на Дек 28, '21, 11:55, променено общо 1 път.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Миша »

Ами американците по форумите наричат хубавия салатен домат "български домат", така че от нашето по-убаво нема :angelche: аз определям вкуса като човек, навикнал на вкусни домати. Не гледай много и описанията на опаковките, защото не знаеш каква е базата за сравнение.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 483
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от ичиконти »

Shami написа: Дек 28, '21, 11:45 Иначе тези сортове на Марица гледам,че много ги хвалят.В Унгария чак е стигнал и тамошните вериги са били направили отделно място за нашенските домати........Много хвалят нашите домати в странство.........
Не ти излиза при мен линка. Ето го.
https://www.bgfermer.bg/Article/6400977

Вчера имаше предаване по телевизия на тема българско земеделие. Член на Институт по земеделие- Кюстендил, каза, че освен уникалността на плодородната почва, която има значение за вкусовите качества, най-важно било сезонните и дневните разлики в температурите. Твърдеше, че именно тая разлика, давала уникалния вкус.
За пръв път чувам. Даже съм смятал обратното- ако има голяма разлика, то не се получава!
https://iz-kyustendil.org/index.php?opt ... 58&lang=bg

Беше преди време гледах интервю с председателя на доматопроизводителите в Б-ге. Той твърдеше, че не би трябвало в Турция и други по-южни от нас страни, домата да няма вкус-т.е. да е "пластмасов". Според него турските производители беряли домата полузелен. Вкарвали го в хладилни складове и чакали мющерията да дойде и да изкупи всичко, де с кораб, де с тирове.
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”