Някъде там, между Панега и Искър.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
bell

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от bell »

Преди да потъна в градината ми се иска да ви разведа и кратко извън оградите на двора ни, защото ние сме хора, които трудно седим затворени. Често обичаме да обикаляме из тези места, където винаги има къде да поседнеш, отмориш и посмееш.
На 5 минути с кола от нас се намират прекрасия карстов район на Искър. Ще ви кача на този хълм, където може да пореем поглед заедно.
Изображение
Изображение
Ще ви покажа Струпаница и куп останали геоложки феномени от камъни и наслагвания. Провъртеника или древната обсерватория от времето на траките. Скалните манастири от 17 век.
И Проходна пещера или наречена още феномен „Очите на господ”. Тук всеки може да влезне, а светлината вътре е прекрасна.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
А, това е гледката към Балкана.
Изображение
Каменните къщи за излети на шепа ентусиасти от райнона, които се опитват със собствени средства да поддържат, реставрират и правят достъпни всички тези забравени от държавата места.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Радвам се, че съм част от това място. Не случайно го избрахме преди години, достатъчно далеч от шума на големия град и достатъчно близо, за да е удобно да се придвижваме. Продължавам...
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от Titi »

Много красота, Бел! И от едната, и от другата страна на оградата.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1712
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 382 пъти
Получил благодарност: 308 пъти

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от darina1960 »

Ех, от снощи чакам с нетърпение да се "наспиш", Бел :lol: Вътре и вън от оградата е приказка вълшебна. Браво и на "ентусиастите" за каменните къщи. Много се "връзват" с пейзажа. А сърничката ... :o скалните "очи"... :o
Чакам ... продължението! :daaa:
bell

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от bell »

Приказката за кракто ще я спра с градежи и строежи и после пак :D
2011 година, когато къщата бе завършена и вече можехме да живеем и първите опити за облагородяване на двора. Нямам снимки от самото начало, но тези които имам ще кача.
Тук е заравнен и изчистен терен. Знаех само, че искам да направя кътовете и основните линии на двора. Останалото трева и после поетапно запълване. Трева, защото и ние като Гео ходим боси. :D Исках да има зеленина целогодишно и затова след тежки преговори и ходене из павликенските полета се сдобих с куп иглолистни и туи.
Харесвам живите плетове или зелените форми, топиари.
От другата страна на телената ограда ще бъде бъдещата беседка, езерце и горичка.
Изображение тук тревата никне, след седмици на фрезоване, чистене и валиране. Мисля че ме разбирате защо нямам снимки.
Това са страничните петна от едната страна на оградата, които засадих с туя Брабант. Мисля че правилно ме посъветваха, че от нея най-бързо става жив плет. Скрихме страничните плевни и съборетини, където никой не живее с тази бамубова мрежа и зачакахме туята да порасне.
Изображение 2011
Изображение 2014
вече с рози и други растения и малко по-запълнено
Изображение
Същото лято на 2011 към нашето място взехме още декър пустееща и буренясала земя.
Изображение
Там се започна и беседката с езерцето. Още не бяхме преместили и телената ограда.
Изображение
Изображение
Изкоп за езерото и после цяло лято в полагане на фолио, редене на камъни, алпинеуми, посока на водата, мостче. Махане на дървета и садене на нови. Езерцето направихме с фолио, защото не знаехме какво ни чака. Бяхме решили, че ако е блато с комари и няма да можем да го поддържаме ще го зарием и засадим с цветя. Оказа се, че се справихме и то се превърна в основно притегателно място из двора. Туите бяха преместени, като гръб на беседката и телената ограда заедно с тях. Най-хубавото на това е усещането, когато всичко ти минава през ръцете и правиш нещата, така както си ги представяш.
Изображение 2013
Изображение
Продължавам...и момичета, сега виждам че и ми пишете .... благодаря ви :tzvetentze:
bell

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от bell »

Саша пише за нейния Сръчко, което много ми хареса като име, та и аз имам до себе си един Сръчко2. Като добавим и баткото и малката сладурана, та станахме цял отбор за работа.
2013 късна пролет се решихме след зимно умуване да направим и поливна система. Оказа се че близо 3 декара без напояване си е мисия невъзможна. Имахме и заварен, стар кладенец и моя Сръчко2 с още един помощник водопроводчик изградиха всичко. От мен бяха само проектите за напояване. Какво да ви кажа, фиримите са безумни, а всички части се продават и с малко четене и се получи. Прокопаване и полагане.
Изображение
Тук също. Не махнахме основите на старото място на телената ограда, защото бяха използвани за крановете на системата. В ляво до пътеката е и бъдещата леха с рози, някои вече засадени.
Изображение 2012
Месец по-късно вече с трева и пъври цветове рози.
Изображение
Изображение 2013 лятото
Изображение 2014
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от darusha5k »

:tzvetentze: С голям интерес следя темата! Градината ви е прекрасна!
bell

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от bell »

Хайде да поседнем малко под дюлевите храсти от тази пролет и да починем, че се уморих в тази хронология. Май се оказа по-трудно да я описвам, отколкото да я правя. :D Изображение
И здравеца, който толкова си обичам из двора сега започва да цъфти.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Това е задната част на двора, към съседите, които си направиха помощни постройки. Та тези стени не ми се гледаха и с времето се скриха зад тази зеленина- вейгели, рози, хибискуси и други храсти и иглолистни. Изображение
Тук има още много какво да правя. Идеята ми е след като вече се вдигнаха за три години тези растения да направя овали и да разширя правата лехата, поне на местата без рози, за да ми е лесно да ги почиствам. Та, ще питам за всякакви идеи за ниски многогодишни цветя и храстчета, с които мога да допълвам.
Изображение
Ще продължа по-късно :zzz: :tzvetentze:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от calico »

Ех, Бел, Бел. :tzeluvka: радвам се за вас- такава красота, и в двора и наоколо.
Размечта ме. Това там е приказка, как се прибирате към града направо не знам.
Зелено, и рози, и простор, и природа- какво повече да иска човек от живота.
За миг си представих чувствата, с които се прибирате натам в края на седмицата, прелестно очакване.... такива хубави неща
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1963 пъти

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от Гео, граф »

bell написа: Ще продължа по-късно :zzz: :tzvetentze:
Чакам ! И докато чакам, се връщам и гледам, гледам, гледам ... :sooo: :slove:

ПП. Геопарк Искър - Панега е близо до теб, правилно ли съм разбрала :?:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
fiorina
Кана кафе
Мнения: 689
Регистриран на: Окт 21, '13, 11:09
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Някъде там, между Панега и Искър.

Мнение от fiorina »

Bell, толкова е невероятно това, на което попаднах, влизайки в темата ти - слакодумен разказвач, страхотен фотограф, природа и забележителна градина; направо се захласнах ....
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”