Проблеми с геснериеви

Публикувай отговор
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от katia »

Те не са чак толкова безпомощни колкото изглеждат онези в кутията докато ги разделях и разкъсвах буквално от майчиния лист бях абсолютно убедена че ги уморявам...но това бялото по тях така или иначе ги убиваше...направо се изумих като ги видях на другия ден съвсем бодри, че даже не ги и покрих,защото реших, че това бялото е мухъл и влагата ще ги довърши. Пък тези в малките саксийки не растяха въобще и Мишето някъде беше казала че мушиците хапват малки коренчеа и аз реших че от това не мърдат...направо със сълзи на очи ги премествах, че изчистих и всичката стара почва, за да не остават мушици, а станаха тройно по големи след това. Премести едното само...нищо не губиш, така или иначе не щат да ти растат. А теменужката това което съм оставила от долу е много малко...самото растение е мъничко а и аз отрязах до здраво и сега като го потопя в чашката леко го натискам на долу така че пънчето да е потопено във вода. ако му сложа фолио /мислех го/ няма да мога да го потопя във вода достатъчно...така мисля поне :hmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

Ще споделя по-нататък какво се е случило с тези бебоци, ако оцелеят през време на отпуската ми де :| ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

Гео, граф написа:Ще споделя по-нататък какво се е случило с тези бебоци, ако оцелеят през време на отпуската ми де :| ...
Ами споделям - всичко загина :cry:! Два Harleqin Blue, по един Rose Halo и Roulette azure. Айде последния го имам, размножавам от РумиВарна Roulette cherry, ама си останах пак без Арлекинчо :snif:... Ама хак ми е - то не бе хвалба, не бе фукня :ufff: :ufff: ! Като прибавя и Renia, дето също е пътник, май не трябва да излизам в отпуск лятос :hmmm: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

Още нужда от помощ имам. Как да спася това нещастно полуудавено растение ??? Тъкмо го бях позакрепила и съседката решила, че е омекнало, защото е жадно :eeeh: ... а го бях отделила от другите и специално я предупредих да не го полива ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6610
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Lizi »

Извади от почвата и виж дали корените са живи .Трябва да са бели , а не кафяви.Ако са кафяви отстрани всичко и го топни цялото във вода да покара нови корени. :stiskam:
laydidi13
Баш кафе майстор
Мнения: 2310
Регистриран на: Юни 26, '12, 22:06

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от laydidi13 »

Lizi написа:Извади от почвата и виж дали корените са живи .Трябва да са бели , а не кафяви.Ако са кафяви отстрани всичко и го топни цялото във вода да покара нови корени. :stiskam:
Точно това щях да те посъветвам Гео,тази година и при мен омекват листата ,режа корените и наново вкоренявам!Успех!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

laydidi13 написа:
Lizi написа:Извади от почвата и виж дали корените са живи .Трябва да са бели , а не кафяви.Ако са кафяви отстрани всичко и го топни цялото във вода да покара нови корени. :stiskam:
Точно това щях да те посъветвам Гео,тази година и при мен омекват листата ,режа корените и наново вкоренявам!Успех!
Направих го още в събота, вкоренявала съм розетки и друг път така, а не се сетих сама :ufff: . Благодаря ви, момичета :tzvetentze: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Нещо ми изсмуква трихомите по средата на розетката при теменужките. Симптомите изглеждат като от акари, ама такова чудо няма, дори и при увеличение 60х. Само се виждат как клетката е умряла/изсмукана и никакви други симптоми.
Да не би да е заради някакви грешки в култивацията като нередовен воден режим, твърде много светлина и т.н. защото много е вероятно да се е случило нещо такова заради натовареността ми. Това нещо току се появи, току изчезне и аз накрая пак оставам неразбрал какво се е случило. :(
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Да "украся" темата с някоя друга снимка:
Изображение
Изображение
Изображение
Това нещо започва да ми мъчи теменужки и еписции по някое време зимата и после изчезва. Напълно съсипва върховете без значение мощно, старо, младо растение, растежа силно се забавя, а трихомите са като изсмукани. Не се вижда нищо нито с мощна лупа, нито с микроскоп. :(
Аватар
Сарацения
Кана кафе
Мнения: 509
Регистриран на: Яну 2, '12, 10:45
Местоположение: Добрич

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Сарацения »

Погледна ли как са корените?Ако си засушавал дълъг период,а после си поливал повечко.Пробва ли някакъв фунгицид?
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”