Еволюция или сътворение

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Миша написа:Когато преразказвам нещо,не го слагам в кавички.А който иска да търси,както и ти преди време беше писала,нямам време да вися в Гуглето,само за да угодя на някого.Агресивния тон не помага за разрешаване на спорове,по-скоро обратно.

Така де. То време за кое по-напред. Ама поне да намалим фактологичните грешки и да не допринасяме за пълното информационно затъмнение и манипулация. ;) Нали това казвам - никъде не видях в интернет изявлението да е на Европейския парламент, освен в твоя преразказ. Може да съм пропуснала - затова моля да ми подадеш по-надеждно инфо. И има цели две години разлика във времето, между изявлението в мрежата, и твоята сводка. Но какво са 2 години на фона на вечността?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17069
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Миша »

Ще си позволя само да поствам и в тази тема още едно съобщение,пък ти спокойно ме обвинявай в каквото искаш.
http://www.google.bg/url?sa=t&source=we ... XH7ZaeHVZQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Blue sky »

очевидно само датата е сгрешена, такава среща е имало, в сградата на ЕП, в три цикъла. Много мнения са се изказали, всеки си е подкрепил теорията.

http://brightmorningstar.blog.com/tag/macroevolution/" onclick="window.open(this.href);return false; ето тук ми харесва как са синтезирани нещата

И въпреки че не ние сме тези, които ще кажат кое е правилно или не, абсолютно неоспорим факт е, че тази теория се поставя под въпрос. И то голям въпрос. Просто и двете теории имат голям пропуск - едните не могат да обяснят елементарния въпрос и странния феномен - как е дишало няколко милиона години водното същество, докато се е приспособявало за живот към сушата, но пък иначе звучат разумно, защото въпросът за сътворението поражда други въпроси. Другите пък, имат проблем точно с отговора на тези въпроси, но пък за сметка на това са абсолютно 100 % аргументирани че тези неудобни няколко милиона години, за които става въпрос и удобно си ги крием, просто няма начин да съществуват.
Засега въпросът е като кокошката и яйцето, но така както се е стигнало изобщо първо до задаването на въпроса за живота и създаването на теорията на еволюцията, така после тази теория като всяка друга теория, с натрупването на научни знания се поставя под въпрос, така и някой ден ще дойде и отговора.
Същото се отнася и за земата - мислили са че е плоска, просто защото това виждаме, пък после изведнъж се оказало че е кръгла, нищо че абсолютно всички са били убедени в това, че като вървиш, вървиш, вървиш, някой ден ще паднеш.
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Миша написа:Ще си позволя само да поствам и в тази тема още едно съобщение,пък ти спокойно ме обвинявай в каквото искаш.
http://www.google.bg/url?sa=t&source=we ... XH7ZaeHVZQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Миша, не те обвинявам в каквото си искам. Когато се всяват заблуди, целенасочено или чрез неволни грешки, не помагаме на никого. Не се получава полезна полемика.

Човек трябва да е прецизен по отношение на истината, доколкото е във възможностите му. Тази отговорност не е по-малка във век на свободно достъпна информация. Напротив, по-голяма е. Свободата на словото и на изповядването на идеи не ни освобождава от тази отговорност.

Уважението към истината не е нещо абстрактно, тя се изразява в уважение към източника, който използваме и към публиката, към която се обръщаме. Тя се изразява и в уважение към нас самите.

За съжаление, май са прави някои хора, като казват, че сме навлезли в нова глобална ера на мракобесие и антипросвещение.

ПС
Блу - къде се посочва, че това е изявление на ЕП? /никой не оспорва, че такъв семинар се е състоял/.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17069
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Миша »

Сатори,този спор го водихме и в другата тема.Защо така агресивно защитаваш теза,от която вече се отказват доста учени?Защо всички ,които имат друго мнение,ги обявяваш за мракобесници и антипросветители?Защо не погледнеш с други очи или просто като лрюбипитство на някои тези?Докато се пренебрегват определени факти,като просто се игнорират и не им се дава научно обяснение,а се подхожда с агресия и открито заклеймяване,до тогава ще съществуват най-различни спекулации на тези теми.За какво са ти източниците ми,когато ти сама каза в другата тема,че позовававането на даден източник не правело истинно написаното.Съжалявам,още тогава ти казах,че търся такива неща и просто съм ги запазила като статии,не съм предполагала,че ще ми се наложи да се явявам пред един крайно обременен с предразсъдъци съд.До колкото помня това съобщение е превод от известния наш журналист Александър Филипов,но при първа възможност ще потърся повече инфо.Но,както каза ти,"нямам намерение да оборвам артикул по артикул",т.е. да оборвам всяко твое мнение.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Миша написа:Защо така агресивно защитаваш теза,от която вече се отказват доста учени?
Аз питам ли те ти защо поддържаш теория, която се подкрепя от несравнимо по-малко учени? Не те питам :dovolen: Искам само да ми покажеш, че ЕП наистина е пуснал това изявление :dovolen: Дори не подлагам насъмнение съдържанието му :dovolen: /Аз си зная, че конкретни отговори никога не подавате, ама ей тъй, да се пробвам./

Блу - относно "пропускът" на теорията за еволюцията и дишането във водна и сухоземна среда - кое точно не е изяснено? Дай ми точна формулировка, за да ти пусна точно оборване ;) /Не зная дали всички знаят, но съществуват много организми, които имат т. нар. "bimodal breething" способности - т.е. способности да дишат както във водна, така и извънводна среда - или там както са съответните термини на БГ. Т.е. съществуват живи примери на прекрасно съвместяване на двата типа дишане. Човешките ембриони също го доказват - да се спираме ли на това, че човешкият ембрион започва своето съществуване във водна среда и прекарва в нея първите 9 месеца /грубо/? Та какъв точно е проблемът с това двойно дишане?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17069
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Миша »

Това ,че една теория се подкрепя от малко учени всъщност не означава,че не е вярна.Просто е по-лесно да си вървиш по утъпканите пътеки,отколкото да се бориш с тесногръди философи.Но такива новини са достатъчни да ни покажат,че нещо не е наред И да се търси обяснение.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Blue sky »

точно това имам предвид - човешкият ембрион си е завършено такъв, както и другите организми които споменаваш. Въпросът е че в еволюционно отношение един орган, докато мутира и се видоизмени минават милиони години. Т.е. не виждам средата, между делфина и сухоземното, това какво същество е, и къде са му фосилите? какво е правило това същество, с нещо като полу хриле, полу дроб :hmmm:
направо ме амбицираш да ходя при майка ми и взема книгите, които съм занесла там поради липса на място, и да преписвам конкретните въпроси
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Миша написа:Това ,че една теория се подкрепя от малко учени всъщност не означава,че не е вярна.Просто е по-лесно да си вървиш по утъпканите пътеки,отколкото да се бориш с тесногръди философи.Но такива новини са достатъчни да ни покажат,че нещо не е наред И да се търси обяснение.
Благодаря ти! Имам интересно четиво за поне 2 часа. Този професор Оуън Лавджой има инетерсна статия и я изнамерих. :daaa: Сега я чета. Какво обаче е едно то първите изречения в нея:

"Не можем да разчитаме на сходността с африканските човекоподобни маймуни, за да обясним нашия произход; вместо това трябва да се обърнем към общата теория на еволюцията." /We can no longer rely on homologies with African apes for accounts of our origins and must turn instead to general evolutionary theory/ Цитатът е оттук: http://www.sciencemag.org/" onclick="window.open(this.href);return false; - регистрацията е лесна, откриването на съответния материал също.

/Човешката еволюция е един от елементите на общата еволюционна теория, която постоянно се изменя и развива - произходът на човека не може схематично да се представи като една права линия от маймуната до съвременния човек - по-скоро има сложно разклонено дърво с много видове, като взаимоотношенията между тях невинаги са ясни и прости. Така или иначе, ти благодаря още веднъж за това, че даваш повод човек да търси интересна информация, макар и такава, която подкрепя еволюцията :lol: А антропологията е една от най-любимите ми дисциплини - този професор е виден антрополог :daaa: /
Последно промяна от Satori на Яну 12, '10, 16:57, променено общо 1 път.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Satori »

Blue sky написа:точно това имам предвид - човешкият ембрион си е завършено такъв, както и другите организми които споменаваш. Въпросът е че в еволюционно отношение един орган, докато мутира и се видоизмени минават милиони години. Т.е. не виждам средата, между делфина и сухоземното, това какво същество е, и къде са му фосилите? какво е правило това същество, с нещо като полу хриле, полу дроб :hmmm:
направо ме амбицираш да ходя при майка ми и взема книгите, които съм занесла там поради липса на място, и да преписвам конкретните въпроси
Блу, искрено се надявам да те амбицирам, и ако е възможно да разгледаш някои елементарни материали по биология :dovolen: Ще се изумиш колко е интересно :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Загадки, мистерии, парадокси в науката”