Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Публикувай отговор
dal

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от dal »

данните в енциклопедията не са нито точни , нито кой знае колко коректни като параметри
те могат да са ориентир , а в доста случаи и това не могат
розите не си струват без първата и последната , може би
моля погледни Michel Drucker , интересен цвят преливащ , но виж формата? виж колко е различна от другите с острите ръбести листета , а другите са ти като разтворени помпони?
ако ми позволиш да ти избера наместо тези други 7 ще ти ги подаря :D :liubov:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от calico »

да, тъй е.
не знам защо тая роза Michel Drucker е в отсявката, като изрично не исках рози с висок център.

просто не искам рози които се оголват отдолу, а в руската има възможност да избереш формата на храста, аромата също.

ми не знам Дал, за мен чаените хибриди са общо взето едни набучени в земята клони с по една роза на върха, конусовидна форма и... е, повечето са такива. Опитах да махна такива рози и да видя какво ще остане.
не остава много ;) - хем да са ароматни хем да не са в висок център, хем да не се оголват ами да имат хубав храст и при това да са чаени хибриди.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3094
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от gyulcem »

За информация на Калико Блу ривър при мен е висока към 1,20 см с изправена форма. Себастиан Кнеип е май доста висока повече като храстовидна за една година ми направи 1,50 метрови клони.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от milena02 »

Оставам с впечатление, че запалените розари гледате на чаените хибриди малко като на бедни роднини, т.е. приоритет в градините ви имат други рози, а чайните - ако остане място. Тъй като съм в процес на навлизане в "розовата" тема, ми е интересно защо е така. Не цъфтят толкова обилно като флорибундите ли или пък са трудно предвидими като височина и обем, или нещо друго?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от calico »

Казваш Гюлче, че се оголва отдолу?

то не че може да се вярва на тия картинки за формата на храста, но гледам че чаени хибриди с такава Изображение форма на храста е само един - You Are My Sunshine (Frywangо) Gareth Fryer Великобритания, 2007
и втората е най-стария ЧХ La France, ама него не го броя, макар че е хубава роза.
това е интересно, щото гъвкави клони на чаен хибрид поне за мен е като оксиморон. то тая роза може и да се превива рано напролет, и сигурно може да стане кълбовидна.


има и една в цялата им база с такава пък форма на храста, като почвопокривните Изображение
това е Paris-Match (Richotale) C. Richardier France, 2004


разширих още малко извадката, като включих и рози със друга форма на цвета, освен гюлчестата, също и плоска розетка. добавиха се ето тези
Bernadette Lafont
Blue Parfum
Caroline Victoria
Chippendale
Great News
Lila Wunder
Marylou
Pierre Arditi
Steffi Graf
**********

а розите пък, които са само с висок центърИзображение и в същото време нямат оная клечковидна форма на храста, ами са с по-гъст храст, и пак да са ароматни, са тези:
Anna Pavlova
Barbra Streisand
Barone Edmond de Rothschild
Blackberry Nip
Blue Ribbon
Cranford
Domaine Dittiere
Erotika
Especially for You
Frederic Mistral®
Good Life
Halle
Hanne
King's Macc
Louis Pajotin, Climbing
Mamita
Margaret
Misty Blue
Monique
Moon Shadow
Paradise Found ™
Pierre Cardin
Russkaya krasavitsa
Shi-un
Smoky
Smooth Velvet
Tahitian Sunset ™
The Cheshire Regiment
Twice in a Blue Moon

от тях сигурно половината са едното нищо, но все пак ще останат няколко класни рози ако се проверят.

Ровичкам се в тия работи, щото чаените хибриди са доста цъфтежни рози, и ако може малко да се подобри чрез подходящ избор визията на храста, никак няма да е зле човек да си направи една лехичка от тях. Лесни са за поддръжка, могат да се режат всяка година почти до долу и пак да цъфтят, да се поддържат ниски, едър краси цвят, дори и за букети ако щеш, не е страшно ако се разболеят да ги рестартираш, и т.н. - всичките им предимства, ако може без ония оголени клони отдолу и пет пръчки с цвят :angelche: - това е Милена общо взето всичко което имам против чаените хибриди- трудно е да се нарече храста им красив с оглед на композиции в градината. щото са селектирани предимно за рязан цвят
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Beata
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Авг 9, '12, 23:07

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от Beata »

Много бих искала да попитам тези, които имат вече Sebastian Kneipp наистина ли е толкова хубава? И как изглежда храстът като цяло - покрива ли се с рози или са там нейде на върха. Също така траен ли е цвета? Вярно е, че тази информация я има по разните сайтове, но ми се иска инфо от първа ръка.
Благодаря
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3094
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от gyulcem »

Аз си обичам всичките рози в градината си Блу ривъра има много хубав аромат, не се оголва толкова, аз имам много чайни те са ми слабостта. Себастияна е млада и не мога да дам отзиви, цвета е слонова кост.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от dal »

Милена , казват че истинските турбо розари признават само ЧХ рози на първо място и после едно друго от останалите ....
имат си своите основания тези розари , до преди десетина години наградите ги грабваха предимно ЧХ , а напоследък нещата се промениха-нахлуха нови сортове флорибунди с неистов цъфтеж / ползват полианти за родителски форми/ , култ стана и истерия към хултемиите персики-очи за теб са от тях например , има и още десетина...
2009 г като почина Ралф Мур световното розарство потъна в скръб , защото той бълваше прекрасни мини и почвопокривни....
и май тук никой не ги пренебрегва ЧХ , ами гледаме да направим подбор , щото и при тях има много и малко цъфтящи , някои са гиганти над 2.5 м , някои /доста всъщност над 150 см/ , има и перфектни сортове до метър метър и 20 см ...
то и зависи кой какви площи има , разбира се

ако си с две ленти по пет метра на метър ширина- трудно ще повреш само чх там при подобно изобилие и видово разнообразие , щото наместо 15 ЧХ ще насадиш 25 флорибунди и се е утрепало да цъфти ...
та така :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от calico »

не знам Дал, аз понеже не съм и няма да бъда турборозар, няма сила да ме накара да засадя в градината роза дето ще е оголена отдолу на две педи от земята

и ако мога да направя компромис с липсата на аромат заради красив цвят, то никаква красота на цвета не е в състояние да ме накара да засадя роза с обелистен грозен в краката храст, че да се чудя после с какво да го скривам. Тва сигурно не е правилно, ама като не мога да разглеждам розите като нещо отделно, а винаги като част от градината, и ужасно ме дразнят скапани храсти, искам хем рози хем перфектни храсти на рози.
по тая причина и доста местя и още ще местя и ще премахвам разни рози. И сега имам някои, хем храстовидни, дето се оголват отдолу. ами ще си заминават, колкото и да са класни

аз затова потърсих чаени хибриди дето не са като забити колове с по една роза на върха. щото всичко друго освен храста им е на 6 на ЧХ.


и ако нещо ще се оголва отдолу, отгоре трябва да е така :mrgreen: Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Hybrid Teas- Чаени Хибридни Рози

Мнение от desiyoto »

Калико всъщност е права за себе си, защото важното е да ти харесва това,което виждаш,нали?
Аз например харесвам почти всички основни групи, всяка има своята красота, Чаените хибриди заради съвършенството на формата на цвета, изяществото, което носят в себе си и това, че храста е малко оголен от долу не ми пречи,защото гледам горе :nod: Флорибундите и почвопокривните основно заради масовостта на цъфтежа, Остинките са отделна магия,при тях всичко е по много и т.н. Забравих простоцветните, там си е любов от пръв поглед :nod:
Ето този чаен хибрид например от една година ми взима акъла и дано я проимам:
Изображение - роза Neptune, както се вижда от снимката почти не е оголен :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”