Свободата, Санчо ...

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от johnstalker »

Гео, граф написа:....

Лила, това момче е живяло в 19 век и отдавна вече нищо не му липсва. Съдейки по коментара ти да разбирам ли, че свободата е ''достатъчно работа и секс'' ?!?
По-скоро недостатъчно работа и без секс! :) :hihihi:
dal

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от dal »

johnstalker написа:
Гео, граф написа:....

Лила, това момче е живяло в 19 век и отдавна вече нищо не му липсва. Съдейки по коментара ти да разбирам ли, че свободата е ''достатъчно работа и секс'' ?!?
По-скоро недостатъчно работа и без секс! :) :hihihi:
веднага придаде излишна гравитачна тежест на едно бутало между два колянови вала.... :hihihi:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3119 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Мария Николова »

dal написа:
johnstalker написа:
Гео, граф написа:....

Лила, това момче е живяло в 19 век и отдавна вече нищо не му липсва. Съдейки по коментара ти да разбирам ли, че свободата е ''достатъчно работа и секс'' ?!?
По-скоро недостатъчно работа и без секс! :) :hihihi:
веднага придаде излишна гравитачна тежест на едно бутало между два колянови вала.... :hihihi:
Е, ся ме утрепА!!!! :o :o :o Освен от плисета, фестони и бродерия "зад игла", разбираш и от бутала (хидравлични, въздушни) и от колянови валове !!! :sooo: :sooo: :sooo:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1962 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

Чета Луната е наставница сурова на Хайнлайн. Научна фантастика от стария тип ( не фентъзи ). Луната е превърната в мястото, където всякакви престъпници излежават присъдите си, но от там никой не може да се върне на Земята, защото след няколко месеца живот там, в организма настъпват необратими промени, свързани с разликата в гравитацията. В резултат така оформилите се невъзвръщенци се намножават, организират живота си в новите условия и идва момент, в който колонията вече иска да се отдели от майката Земя в суверенна държава. Нищо ново под слънцето. Всеки може да изброи поне пет бивши колонии, преборили се за самостоятелността си или продължаващи да се борят. Баската автономна област да речем. Имат собствени институции, както впрочем и всичките останали 16 автономни области на кралство Испания, но баския сепаратизъм тлее вече десетилетия. Същото се случва с кюрдите, със североосетинците, с косоварите ... Желанието за самоопределение и свобода е присъщо на всички хора на тази планета. По другите планети не знам как е ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Вискяр »

Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Вискяр »

Свобода в природата/Вселената няма. Всяко нещо съществува и се развива зависимо. От друго нещо. Планетите се въртят около слънце - свободата им е тяхната орбита. Ако довтаса достатъчно близко друго слънце (движещо се по своята си орбита), с по-силна гравитация, планетата ще получи "свободата" да премине в негова орбита. Космогонично погледнато, светлината е най-свободна. Върви си по своя път, почти не променя посоката си, ако срещне нещо се отразява и поема в нова посока.

Социално животно е човека. Пише няколко пъти в темата. Е, след като е социално, каква му е свободата?!

Свободата на избор... е най-голямото ограничение. Никой не може да предложи безкраен избор, а и да можеше, няма кой да успее да осъществи избора.
Да разгледаме две ситуации:
1. Подаряват ви спортна кола (на мен ми допада Ламборджини :ieeee: :hihihi: ). В жабката, освен документите, има и бездънна непогасяема кредитна/дебитна карта, свързана с колата. Карате си колата и сте щастлив - нямате грижи с нея.
2. Предлагат ви да си изберете една от три (5,10, etc) спортни коли. Пак в жабката има такава кредитна/дебитна карта. Избирате една кола. Карате си я с кеф. Ама непълен. Все си мислите за останалите.
Ето, упражнихте си "правото/свободата на избор"! Ама нещо щастието куца...
И философската помощ не помага за свободата.

Биологически погледнато, пак няма свобода. Трябва да дишаш, да ядеш/пиеш и да отделяш. Хайде дишането - инстиктивно. Ако не ядеш - задължение, ще умреш здрав. Ако не отделяш - задължение, ще умреш болен.


Duo cum faciunt idem, non est idem. - Когато двама правят едно и също нещо, то не е едно и също.

http://famguardian.org/Subjects/Freedom ... nglish.swf" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1962 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

Вискяр, цитираш ли или това са твои собствени заключения ? Ако цитираш, бъди коректен и обяви източника. Ако тези думи са личните ти заключения, очевидно дълго си мислил върху темата и си изкристализирал стройна теория. Впрочем в примерите, които си дал ( за подарените коли ) си пропуснал още една възможност - да откажеш подаръка. Това също е твое право, нали ?! А дали ще го употребиш е съвсем друг въпрос, важното е, че имаш свободата да го направиш или да не го направиш, както отбеляза Склери. Колкото до твърдението ти, че свободата на избора е най-голямото ограничение, не съм склонна да се съглася с теб. Не е възможно да имаш безкраен избор, не е и нужно, но никой не би могъл да избира, когато му се предоставя само един път !... И още нещо - не е задължително след като си упражнил правото си на избор, да бъдеш обезателно щастлив - ти си поел по един от възможните пътища, но той може да не е най-добрия. Ти си взел само едно решение - по-добро или по-лошо. Ако е добро си щастлив, ако не - си удряш главата в стената, но не забравяй, че си имал възможността да направиш другия избор, т.е. имал си свободата и съответно носиш отговорността си за взетия избор.

Тъй като свободата сама по себе си е едно от онези понятия, които съдържат в себе си много други, всеки се хваща за своята асоциация и развива тъкмо нея, с други думи това понятие е субективно точно толкова, колкото е броя на коментиращите го хора. Дени написа ''в рамките на обществото не можеш да имаш свобода, а свободата не ти е необходима извън обществото'', ти даваш подобно определение, но с други думи. Аз пък ви питам зависими ли са от обществото и законите му онези индийски стоици, които дни наред медитират в поза лотос под някое дърво и изяждат по една шепа ориз, оставен от поклонници ? Ще кажете, че те ще умрат от глад, ако никой не им даде шепата ориз, но това не се случва, защото другите, обикновените хора, вярват в тези бодхисатви и се опитват да следват пътя им, с други думи не те се съобразяват с обществото, а обществото се съобразява с тях ...

Дал заяви, че ''свободата е еманацията на човешката глупост'' и още че ''свободата е зло , защото стремежът към нея пълни оперетите , картинните галерии ,библиотеките , обаче и гробищата.'' ... макар че гробищата се пълнят и от несвободните ;) . Обаче пък най-красивите човешки идеали и мечти са били пряко или косвено свързани със свободата. В тоя ред на мисли се сещам отново за другото велико прозрение на Казандзакис : ''Човекът е голям скот ! Голям скот и голям бог !''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от dal »

Субективно всеки носи отговор негов си в главата -що е свобода, но обективно тя не съществува извън философските трактати и алкохолните дебати;
Хората имат други "любими " дъвки на душата и чоплят пъпен мъх над съвсем други бестселъри , а по нашите ширини с трушиената философия - хептен
Виж кой сме избрали и опитай да ме опровергаеш....
Вискяр е прав, никакво ламборджи и, иначе се оглупява в копнежи и мечти веднага
Ти в любовта вярваш ли, впрочем?
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 957
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от gonel »

Свободата във Вселената не бях я мислила... :hmmm: Допадат ми мислите на Вискяр... :daaa:
Много си мисля за Светлината - нещото, което изкривява дори времевото пространство! Но това е друга тема...
Аз в любовта не вярвам!
Като те владеят хормоните и 'звяра' да е пред теб - пак ще се влюбиш, от няма друго в кой... :lol:
Няма любов! Има желание за притежание, желание за секс... Безусловно топлите чуства са от родител към дете и то заради всичко, което си вложил...

Аз пък исках да ви питам за Смисъла на живота!
Мисля, че няма смисъл!
Не приемам 'да продължим човешкия род', 'да оставим след себе си някой'... И какъв е смисъла на тези неща? Ами няма смисъл!
Да си щастлив, да ти е хубаво! А като загубиш близък - за какво ти е щастието на целия свят! А всеки има близки - значи неминуемо изпитва болка и обрича децата си, да изпитват болка по него...
Няма никакъв смисъл във всичко това, че да съществуваме!
Има нещо друго...Но не знам какво е!!!!!!! :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Албена »

Мисля ,че свободата,щастието ,любовта са състояния на духа.Вярвам ,че животът ни не е предварително предначертан ,а резултат от множеството избори,които сме свободни да направим . Колкото до смисъла на живота...
Ами ако сме като онзи затворник,живял години в пещера ,където виждал само сенките на пазачите си.За него светът бил само свят на сенки. Ако отвъд възприятията ни за живота и света съществува друга реалност!? Вярвам ,че хората не са просто материя.И дори не материя с душа ,а душа ,временно затворена в материално тяло.Мисля ,че живота има смисъл дотолкова ,че ни дава шанс да правим избор ,да грешим ,да се учим да обичаме и да прощаваме ,да усъвършенстваме и развиваме духовното в нас. За мен смъртта не е край.Мисля ,че тя е само преход към друг етап на развитие. Мисля ,че всеки носи в душата си един огромен и понякога не осъзнат копнеж по истинската си духовна родина.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”