Елипсовидната ми градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Denis »

Роза, аз предложение няма да ти давам, защото май не съм наясно със себе си, а и нямам хич време да седна и да помисля, но да изключа за всичко друго и само това да ми е в главата. Ще ти покажа какво не трябва да правиш
При мен това години си беше само трева и то доста прилично изглеждаща/и като сложиш и плюса, че с нея не се занимавам аз:angelche:
Почнах да разчупвам-нали ми беше много равно и скучно - махна се тревицата и стана някаква елипса от едната страна плътно до пътеката-но случая е аналогичен-видимост от всички посоки . Тревата се махна, сложиха се 3лоницери от вечнозелените в 3те ъгъла и зпочнах да си играя на опитно поле вече три години- така се изтормозих, че през есента лоницерите ги махнах, островчето се стесни обаче стана по-голямо по дължина/там дето се махна тревата, пак се сложиха чимове дето се взеха от оттам дето сега я махнах :mrgreen: и дето сигурно догодина пак ще си я върна :angel2: /.
Съжалявам, че май нямам снимки за демо, а и качеството им ;) , обаче целта е друга
есен садиш лалета и пр.да те заболи кръста -за има-няма и месец ефект
Изображение
едни прецъфтели, други зацъфтели... трети изобщо не поникнали
Изображение
после голи петна, жълти листа, оставаш пак без кръст да вадиш лалета и да садиш едногод.- целия този труд за
Изображение
от петата видима точка - птичи поглед гледката си е направо отчайваща/щото горната снимка е малко заблуждаваща/
Изображение
При мен обаче има и друго-все ме тегли да правя монотонни и почти едноцветни по-големи петна с еднакви растения. Е няма как да ми се получи поне не и на това място и по този начин. А и невъзможността ми просто да го "видя" това петно нараства пропорционално на желанието ми и положения труд.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Я колко прекрасни лаленца в лилаво розовата гама! супер :potekoha:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Ето една бъбрековидна градинка Изображение

И след много гледане - моят съвет е да сложиш някакъв градински акцент в центъра на овала, напр. нисък обелиск с клематис или ако го позволява обстановката - декоративно фонтанче или стар корен със седуми и да аранжираш растения около него. Има декоративни растения като хойхерите напр., които могат да се вържат със всичко и са декоративни целогодишно
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Ето една бъбрековидна градинка Изображение

И след много гледане - моят съвет е да сложиш някакъв градински акцент в центъра на овала, напр. нисък обелиск с клематис или ако го позволява обстановката - декоративно фонтанче или стар корен със седуми и да аранжираш растения около него. Има декоративни растения като хойхерите напр., които могат да се вържат със всичко и са декоративни целогодишно. Освен това хората казват по края да редиш пролетните луковици, но според мен - в средата, около многогодишните, които напролет не са избили още. По края - хойхери, разни вечнозелени дреболии и есенни ниски хризантеми и астери - те са декоративни от късна пролет, до първия сняг, декоративни треви :dovolen:
Изображение Изображение

ето и с рози Изображение
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Denis »

Дени този бъбрек ми харесва, обаче тя казва, че май е доста слънцето, ако пека е като при мен тези хойхери, а и други нежни и фини цветя/листа- от юли натам просто не ги виждам, ако ще да ги полива по 2пъти на ден-ако не изгорят, по половин ден ще стоят като увехнали. При Роза не разбрах точно какво е изложението.
А иначе за луковиците-винаги съм се чудела, ако е плътно засадено с микс цветя /да не се вижда пръстта/ и те са разпръснати между тях, как се вадят, че да не засегнеш другите корени. Но пък на мен ми харесва луковиците да са в групи по20-30-40 еднакви, а не тук 1, там 2.
Абе чета, гледам и чета, после само гледам и мисля, че понякога трябва нещо съвсем дребно да откриеш дето ти се губи, че да ти просветне :nod:
Калико, точно ти ли си така за лалетата-с твоите красоти дето съм гледала :nod:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Луковиците на лалетата само се вадят. Там няма място за 30-40, но принципно ако ти се играе - лалетата на петна в мрежички. Напролет март садиш далии в саксии на топло. Като прецъфтят лалетата ги вадиш с мрежата и ги криеш от погледите, а на мястото им прехвърляш далиите, които са потрастнали вече. Като има по-височки растения ще пазят хойхерите. Ако все пак не става - декоративни треви :nod: Може и със разни юки и тем подобни да се направи и камъни като алпинеум, но да е така направен, че да не се търси природен вид, а да се набива на очи, че е изкуствен и самия той да е акцент... - нещо като нарочно поставени камъните в геометрична форма и т.н. , не мога да знам вкуса на всички, но варианти има много. Говоря за акцент, защото той ще привлича погледа и ако има неугледни растения няма да се набива така на очи. А всички многогодишни придобиват добър вид след време година и повече. Иначе растения - бол, за всеки вкус ще се намери по нещо, стига да си го представиш или ако не можеш, да го видиш на картинка и да го копираш :nod: Има и мини хемерокалиси, лилиуми, гладиоли, мини иглолистни, мини рози, мини треви и всякакви щуротии,
Важно е и самата елипсовидна градинка да е смислено свързана с останалите елементи в двора и къщата по някаква схема, иначе никога няма да придобие желания недразнещ вид
ето един фонтанчо, който ми харесва Изображение или по-висок Изображение
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Denis »

Аз се включих, за да и кажа от опит кое е най трудоемко с най-малък ефект според мен и да не го прави.
За себе си -знам какво би ми харесало-но само като обеми, обачее незнам защо продължавам с години да си упорствам за разни неща с предизвестен резултат - като някой мазохист. И явно е така - аз едното петно не съм оправила, но от ноември вече си имам още едно плюс бордюр :angelche: И тук вече си зависи и от човека-не само като вкус, а и като характер.
Дени, тя темата си е за елипсовидната градинка на Роза и е важно какво иска тя и на нея какво ще и хареса. :nod: А иначе в нета, в т.ч и във форума е пълно с красиви картинки и градинки, че чак да се пренаситиш и оттам да се объркаш.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
dal

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от dal »

:lol: аБе ти им покажи една леха с лалета в лилаво и розово , па им викай после че е провал :D :hihihi:
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Точно така е, Денис :nod: Аз затова казвам - не мога да знам вкуса на всеки. Давам идей :dovolen: . Току виж Роза докато ме чете и вземе та и присветне нещо и да си каже да бе как не се сетих... и да си доразвие идеята по своя си начин :nod:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Виола »

Вярно е, зависи Роза какво иска, дали да поддържа градинка с едногодишни, многогодишни, ниски, средно-високи, високи, храстовидни и т.н.
Мястото става и за розариум; например ниски флорибунди щом иска постоянно цъфтяща градинка.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”