Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11904
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 196 пъти
Получил благодарност: 307 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от johnstalker »

zmei4o написа:ами като начало е кисело заради кофеина :)
след като се промие трябва да се смеси с пръстта за да натори.
то нали си е растение - опечено и смляно :)
ако се задържа влага си мухлясва :dovolen:
черупките от яйца са за бегонии 8-)
Утайката от кафето, единствено подкиселява минимално почвата, заради киселия си състав. Толкова я подкиселява, колкото няколко капки оцет в кофа вода. Демек, важна е концентрацията. И се променя не структурата а състава, и то минимално ;)
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Компост

Мнение от lila »

Черупките от яйца много бавно се разграждат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11904
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 196 пъти
Получил благодарност: 307 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от johnstalker »

lila написа:Черупките от яйца много бавно се разграждат.
И какво съдържат? :hmmm: :D
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от zmei4o »

значи бегониите - листно-декоративните обичат калций какавто има в черупките ;)
има и други минерали, а също и фосфор :dovolen:
ако се разлагат бавно се стриват и се слага вместо пясък :dovolen:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

Сега да си кажа аз - за черупките съм чела, че са полезни, но не съм експериментирала да видя колко точно :nod: Така и така в компоста сложени не се разграждат със другото и за ги натрошавам и ги слагам директно на разкопаното някъде. Кафето го слагам по същия начин - подобрява структурата във смисъл, че действа като пясък и не позволява да се слепне пак почвата. Това са ми наблюденията. Никъде в градината кафе не ми е мухлясвало /в саксии не слагам нито едно от двете :nod: /. В случая съм на принципа, че ако не е полезно, то със сигурност не е вредно :dovolen: За кафето съм забелязала, че действа добре на розите - дали е трака или си самовнушавам, не мога да твърдя със сигурност. Имам едно мъничко местенце, на което бая кафе съм изсипала и там почвата е много рохкава и хубава на структура :nod: Може и от друго да е, не се задълбочавам толкова :dovolen:

За кафето съм чела, че може да се поставя като мулч, но толкова накуп не съм имала. За черупките от яйца знам, че би трябвало да освобождават калции като се разграждат, но не знам дали е усвоим за растенията :hmmm: , все пак си е природен/донякъде/ продукт и не би трябвало да пречи.
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Компост

Мнение от klapan »

johnstalker написа:
lila написа:Черупките от яйца много бавно се разграждат.
И какво съдържат? :hmmm: :D
...съдържат предимно веществото калциев карбонат - CaCO3 То е неразтворимо във вода съединение,известно ни още с името варовик.И щом варовиковите скали са устояли столетия на открито...Няма как да се разграждат черупките бързо - защото нормално почвата не съдържа в големи количества вещества,които да реагират с калциевия карбонат.Но си направете опит в къщи - в чаша с натрошени черупки сипете малко кислол и гледайте сеир...
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

Днеска видях комшията да си изхвърля пепелта от въглищата на двара си и го попитах защо го прави.Той ми отговори че така си наторявал дворчето през зимата.Та въпроса ми е дали наистина пепелта подхранва почвата по някакъв начин и ако е изтина дали мога да добавя в компоста.Според мен е вредно,защото миналата година на няколко пъти ме домързяваше да ида да си изхвърля пепелта до контейнера и го исипвах на камара в дрора и напролет на това място нищо нещеше да никне дори и троскод.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Компост

Мнение от lila »

Дени, в градината няма да мухляса почва, смесена с кафе. Там има естествена вентилация и дренаж. В саксия мухлясва на студено и влажно (абе като се преполее). Кафето има кисело pH - около 5 някъде, може и малко повече да дойде в зависимост от сорта, но там се върти. Ползват го заради киселата реакция вероятно. Колкото до яйчените черупки - калция от черупките, дори смлян, доста бавно се разгражда и докато се стигне до фаза усвояване от корените, минава много време. Обикновено за такива цели се ползва доломит - CaMg(CO3)2, смлян на брашно. Доломита е минерал, в природата образува пластове утаечни (седиментни) скали. Различно е от слюдата, тя е алуминиев силикат, има и вермикулит - слоест е, образува се при хидратиране на слюда, у нас има естествени находища, като огнеупорен материал го ползват основно, а в цветарството - като добавка към почвите на някои геснерови - сентполиите например. Май не обичат много кисела среда :nod:
Клапан, къде се загуби :D Привет :tzvetentze:
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Компост

Мнение от klapan »

pachetooo написа:Та въпроса ми е дали наистина пепелта подхранва почвата по някакъв начин и ако е изтина дали мога да добавя в компоста.Според мен е вредно..... напролет на това място нищо нещеше да никне дори и троскод.
...Значи си открил начин да се отървеш от троскота...като не ти се копае... :lol: и как ще никне,като с внасянето на пепел ти всъщност добавяш в почвата КОН - калиева основа. Спомнете си как бабите ни правеха навремето домашен сапун от свинска мас и вода,в която са сипали пепел.Процесът иначе се нарича осапунване на мазнини - тоест при реакцията на загрятата в казан на огнището свинска мас с добавената прецедена вода от пепелта се получава сапун - хубав,качествен калиев сапун...Ех,спомени...Та замисли се - сипваш в почвата пепел,дъждовната вода и снегът разтварят калиевата основа,тя попива в почвата...пак сипваш,пак попива....реакцията на почвата става постепенно алкална....ти пак сипваш пепел...Затова хората отдавна са го измислили как да използват пепелта за подобряване на почвено плодородие - използват воден извлек от пепел.И поливат по малко.
Мнозина изнасят пепелта по ниви,лозя..и неконтролирано я разхвърлят.Да - дядо Боже си знае работата и свършва нашите задачи ,но все пак донякъде,не всичко...имам предвид получаването на тор калиев нитрат - КNO3 - в природата без човешка намеса,но процесът е много бавен.Как става ли...Вали дъжд,има и светкавици... :hihihi: При тези разряди в атмосферата азотът и кислородът от въздуха се свързват в азотен оксид NO,той се окислява до диоксид NO2 и реагира с водата,при което се получава азотна киселина.Тя пък реагира с калиевата основа от вашата пепел - и ето ви резултата от реакцията - KNO3.
Последно промяна от klapan на Дек 19, '10, 10:43, променено общо 1 път.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

Ето ти един домашен калиев сапун,правен миналата година
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”