Биотор от калифорнийски червеи

Модератор: Миша

dal

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от dal »

johnstalker написа:
dal написа:...

защо не питаш тихолов и останалите , които имат камиони с хибискуси?
Аз питам всички? :D Нека отговарят само тези които имат опит с него, а не предаващи митове и легенди. :D
като гледам градината в момента и разпръснатия тор от калифорнийски червеи из нея около рози храсти и разни други много ми се ще да е за хубаво и да не си уморя цветята ....
каквото и да се получи , то ще се чуе
според мен този тор има огромно бъдеще и неясно настояще , защото липсва практически натрупано познание на кои групи растения как ще влияе- струва ми се , че за розите ще е добре ; някак си мисля че и за многогодишните храсти ще е хубаво , може би и за цъфтящите многогодишни ;

нежните тревисти /като руселията например и някои декоративни треви / едногодишните цъфтящи вероятно ще загиват при предозиране -признаците са като при хибитата -за ден увисва листната маса почернява и опадва , или загива растението като изгорено ;
колебая се обичащите кисело храсти как ще реагират-магнолии хортензии камелии?, или ще е супер ефект , или пълен погром...

ама това са повече съмнения и интуиция , отколкото научни доктрини... :D
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от klapan »

dal написа:защо не питаш тихолов и останалите , които имат камиони с хибискуси?
много ми се ще да е за хубаво и да не си уморя цветята ....
каквото и да се получи , то ще се чуе
според мен този тор има огромно бъдеще и неясно настояще , защото липсва практически натрупано познание на кои групи растения как ще влияе
Ами като първи логични стъпки за всеки ще е полезно да научи сам какво е рН на този попрехвален според мен тор.Това освен всичко друго,е и евтино,бързо и надеждно действие...Продават се лентички за измерване на рН,мнозина ги ползват и знаят колко бързо и точно може да се ориентираме.Има тук и химични лаборанти,предполагам,знаят какво е фенолфталеин и как се работи с него при мерене на рН...Та идеята е,ако има неясни неща - сами да си ги изясним с нужната точност.Като знаем рН - ще знаем кои растения ще понасят и кои не такова торене.Има обаче и друга страна въпросът за ползване на този тор...Знаем,че се използват органични отпадъци,за да се преработят те до тор.Аз не бих го наричал тор - за мен това е почва,обогатена с л....та на тези червеи,грубо казано,извинете.....Но няма никъде указано на опаковките от какво е получена тази почва,а производителите на такава почва се множат,полакомени от рекламираните бързи печалби.И не се знае изобщо какви са вложените органични отпадъци,не се знае до каква степен те са преработени,не се знае има ли остатъчни количества в почвата от пестициди,химикали от обработка на вложената органика,няма химичен анализ от сертифицирана лаборатория с конкретни данни за остатъчна киселиност,съдържание на вредни вещества,които не се преработват от червеите и си остават...Защо в крайна сметка,като си купуваме зеленчуци,месо - интересуваме се от вредни добавки и консерванти,а като си купуваме нещо,с което да храним хибитата,ще вярваме на празни обещания и гръмки фрази как ще въведем екоземеделието...Аз не ползвам такъв тор - правя си компост сам в гората,имам си достатъчно опит и е проверено с годините как се развиват цветята ми с него.И докато не видя на опаковката грамотен химически анализ,който да ми говори какво купувам - няма да купувам.А това би трябвало да е задължение на всеки производител.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11904
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 196 пъти
Получил благодарност: 307 пъти
Обратна връзка:

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от johnstalker »

Въпрос изпратен от: danria на БГФермер

Искам да науча за биоторовете от червени калифорнииски червеи,както за биохучуса така и за торта за листно приложение?

Ние отговаряме: В момента се предлага голямо разнообразие от биоторове. Въпросът ви вероятно касае конкретно биоторовете от червени калифорнийски червеи. Те преработват неугнилият оборски тор, като го превръщат в органична биомаса /биохумус/, съдържаща хранителни елементииологично активни вещества. Така преминалият през тяхната „фабрика” тор съдържща в достъпни за растенията хранителни елементи и растежни стимулатори. Биоторът е подходящ за торене на всички видове растения, като се внася почвено с размесване с почвата. Тъй като е доста силен не се препоръчва засаждането на растенията само в него, а в смес с почва – 1 част тор, 3 части почва.От биохумуса се прави извлек, който се продава като течен листен тор – хумустим и други наименования, който съдържа ензими и калиев хумат и други биологично активни съставки. Те действат като пастежни стимулатори и повишават имунитета на растенията, когато те се пръскат през вегетацията.
Днес аз зададох конкретен въпрос на експертите от БГФермер.
Здравейте,
Интересувам се възможно ли е биотор от ЧКЧ да бъде използван за подхранеане на стайни цветя, по-точно Хибискуси. Задавам ви този въпрос защото из българското интернет пространство витае мрачна слава на този биопродукт, който бива описван като „убиец” на хибита.

Поздрави от Троян!
Петър Шолеков
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от klapan »

johnstalker написа: Днес аз зададох конкретен въпрос на експертите от БГФермер.
Здравейте,
Интересувам се възможно ли е биотор от ЧКЧ да бъде използван за подхранеане на стайни цветя, по-точно Хибискуси. Задавам ви този въпрос защото из българското интернет пространство витае мрачна слава на този биопродукт, който бива описван като „убиец” на хибита.
Поздрави от Троян!
Петър Шолеков
Ох....Пешооо !!!? Ти къде живееш ? Специалистите може да ти обещаят вълшебни свойства и качества,да те омаят как екологичното земеделие има бъдеще,как ЧКЧ са решение едва ли не и в случай на запек....Да ти припомня ли как един стандарт наскоро рухна и производителите сами поискаха да се откажат от него ??? "Стара планина" дойде с много очаквания и обещания как ще яде българинът саламче от чииисто месце - ама не би...Стандартът е едно,а спазването на технологична дисциплина при производството,особено от българин, е съвсем друго.Къде е гарантът за написаните омайни качества - има ли точни указания за производство,химичен анализ,разреждане в необходимата степен за ползване от неуки любители,каквито сме повечето - без хим.образование/е аз го имам/ ...Ти как би си купил такъв тор - омаян от сладки приказки колко е добър този тор,или ще повярваш на опарени съфорумци с горчив опит ? Или трябва и ти да изгориш ? Е,изборът е твой ...Аз разбирам - да нямаше избор на торове,натрупан опит - търси нов начин или тор...
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11904
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 196 пъти
Получил благодарност: 307 пъти
Обратна връзка:

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от johnstalker »

Аз знам какво е биотор и какво е ЧКЧ, искам всички да разберат че има много видове с различен състав и не бива да се слагат всичките под една шапка. Всички производители имат сертификати като този:
Изображение

Изображение

Изображение
И всеки може да ги поиска преди да закупи даден биотор.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от Blue sky »

този протокол е много хубав и полезен и дава следната информация

рН е 7,88 - не полезно за хибита
НРК макар и в много ниска концентрация е в крайно вредно за хибита съотношение - при задължителните 2:1:2 за хибита, тук съотношението е 1:2:1 - повечето фосфор просто убива хибитата :mrgreen:
ако сложиш малко тор, едва ли ще навреди, но ако се използва голяма концентрация - това съотношение, плюс високото рН веднагически ще предизвикат хлороза и всичко коментирано дотук

обаче, аз съм фен на този тор и ще ми е любопитно и за другите отговори :nod: защото макар и да не става за хибита, има и други китки, който пък обожават голямо количество фосфор и нямат нищо против алкалната реакция като розите например :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee:
купила съм 50 литра за 15 рози, смело слагам по 3 литра на дупка и силно се надявам да не греша в преценката си, така че, повечето информация колко е хубав някак ме успокоява :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от Blue sky »

копирам си тук и едно мнение от преди, за да си е в темата
Blue sky написа:Денис, аз лично никога не съм ползвала такъв тор за розите :nod: така че, не мога да отговоря от личен опит. дискутирали сме тук калифорнийските червеи и хибискусите - за тях определно е твърде силен и вреден :nod:
Обаче, понеже ме заинтригува, порових се в гугъл и намерих нещо изключително интересно според мен.
Та всички са единодушни че розите особено много харесват такъв тор :nod: обаче, по-интересното е, че в момента е заявен патент, за това как торът от калфирноийски червеи действа срещу вредните насекоми.
Същностт на експеримента към момента се състои в следното - доказано е вече, че растенията произвеждат едни езим - хитиназа, който в подходящи количества разтваря хитина в обвивката на бубулечките, но нормално в растенията, съдържанието му е много ниско и не пречи на вредителите :nod:
Но 20 % съдържание в пръстта на тор от калифорнийски червеи, рязко повишава способността на растенията да отделят този хормон, в резултат смучещите вредитили, които се хранят със соковете на растенията - като акари, листни връщи и прочие, намират вкуса на соковете заплашителен и силно неприятен, в резултат на което напускат растенията. 20 % съдржание се осигурява от слой 2-3 см тор, в дупката на храста, размесен с пръстта, или още по-добре - насипан около корените на растението като мулч
В заявката за патента е приложена цяла статистика от над 1000 тестови храста, голяма част от които рози, при които резултатите се положителни - някои по-бързо и с по-голям успех, при други почти незначителен, но все пак, резултат има. Така че, мисля малко червеи няма да навредят :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от calico »

Давай Блу, ти ще си ни изпитвателната лаборатория. ние само ще чакаме пролетния цъфтеж. Стискам ти палци да е верен усета ти :stiskam: :stiskam: :stiskam:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от ravik »

Копирах мненията, касаещи хибискуси, в новата тема, където да дискутираме ефекта на ТКЧ само върху хибискуси: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=26&t=1900" onclick="window.open(this.href);return false;
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3094
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Биотор от калифорнийски червеи

Мнение от gyulcem »

Имам запитване , купих си и аз от този тор за градината и зеленчуците , искам днес да го сложа на доматите в оранжерията и за розите , има много инфо но искам да вие ,които сте ползвали тази тор за горепосочените растения да споделите колко да слога на корен.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”