калатея

Публикувай отговор
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от paju4eto_Ligla »

Моите калатеи хич не харесваха директното пръскане :hmmmmmm:
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от Arida »

johnstalker написа:Кафявите петна по крайчетата на листата при повечето китки означават - недостатъчна въздушна влажност. Предполагам, че ако опръскваш редовно, или по някакъв друг начин повишиш влажноста на въздуха около цвекето, нема да му се отрази зле. :daaa:
Джони и това съм пробвала!И не се получава.Наистина те не харесват дирекно пръскане.Петната по листата се увеличават или пък тя ги свива.Май решението ще е да я сложа в банята!!! :mrgreen: И тогава гратскио ти със сигурност ще ме изгони!!! :hihihi: Само в банята нямам цветя... ;) Там е достатъчно влажно и мокро!!!За друго решение не се сещам в момента.
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от paju4eto_Ligla »

Не казвам, че е правилно или универсално гледане; но най-добри резултати имах във влажно и хладно помещение (понасят добре и липсата на обилна светлина). Периодично опръскване (с много фина пръскалка и отдалеч) с акарицид - изгаряха от препарата, ако е отблизо - и поливане по съвсем малко и сравнително нарядко. Почвата трябва да е много рохка и пропусклива, не обичаха дълбоки саксии и много пръст. В оригиналния торф издържаха най-дълго и изглеждаха най-добре.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: калатея

Мнение от Satori »

Много безпроблемно отглеждах марантови - не помня калатеи специално имах ли, май бяха стромантета, ктенантета и маранти. Нито пръскането им пречеше, нито сухият въздух. Не са имали специална почва. Дори слънце ги огряваше по малко през деня. Първо и основно не трябва да се задържа влага в почвата според мен. Винаги съм ги поливала много пестеливо.
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от Arida »

:D Аз пък сега се замислих за овланижнител за въздух!Хем става за цветя,хем за бебета.Някой запознат ли е с видовете и начина на използване? :dovolen:
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: калатея

Мнение от ida_ili64 »

При мен калатеите,и подвидовите им се делят на два вида:такива,които растат и живеят безпроблемно и такива дето са като омагьосани-срутват се,после пак се мъчат да се появят на бял свят,пак се срутват и пак избиват и е една вечна борба между живота и смъртта.За това съм ги и разделила на две места-едните дето са за радост на окото-са сред всички останали цветя,а другите са в стая инкубатор,там си седят и не ми тровят по вече живота.
А относно пръскането,те са наистина доста капризни и не обичат вода на едри капки,някои правят точно от капките по вече петна.Пръсках(докато бях обазета от цветарска лудост)с помпича с много финна дисперсия като мъгла.
Арида,бих ти казала,остави я на мира-или ще живее или ще мре.Не всички цетя ще те понасят и трябва да го разбереш своевременно,за да не се хабиш излишно.Ще остане само носталгията в теб по даден вид...
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: калатея

Мнение от johnstalker »

В голяма заблуда сте относно опръскването, опръсква се с преварена вода за да не остават петна, казвам го от опит. Имаме доста големи маранти и калатеи. Това лято пробвах и да ги поставя (две от тях) в тави с мокър сфагнум, както много често препоръчат в статии за повишаване на общата влажност около растението. Това обаче не проработи и пак им прегоряха крайчетата на листата. :daaa:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: калатея

Мнение от johnstalker »

Satori написа:Много безпроблемно отглеждах марантови - не помня калатеи специално имах ли, май бяха стромантета, ктенантета и маранти. Нито пръскането им пречеше, нито сухият въздух. Не са имали специална почва. Дори слънце ги огряваше по малко през деня. Първо и основно не трябва да се задържа влага в почвата според мен. Винаги съм ги поливала много пестеливо.
Калатеята обича влагата, но почвата требе да е много добре дренирана и отцедлива. Тропическа китка е все пак. :daaa:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: калатея

Мнение от vodo-leika »

Аз я пръсках редовно и в момента няма да ви казвам как изглеждат листата. То не са петна, то не е жълто, кафяво, сиво - каквото се сетите! Много е капризна наистина! :|
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: калатея

Мнение от johnstalker »

vodo-leika написа:Аз я пръсках редовно и в момента няма да ви казвам как изглеждат листата. То не са петна, то не е жълто, кафяво, сиво - каквото се сетите! Много е капризна наистина! :|
Ако си я пръскала с метлата и вода направо от чешмата - така ще изглежда. А имаш ли загоряли крайчета по листата?
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”