ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Arida »

;) Ако това наистина е пред блоково пространство ,абсолютно и безпрекословно споделям мнението на Дал,тъй като живея в панелка и имам комший -идиоти,клюкари,които цял ден седят пред блока и се занимават с какви ли не глупости. :x Но не се сещат да се захванат с нещо добро и умно. :x Със сигурност всичките имат хемороиди на задника от седенето на една мижава оградка с цел светски клюки. ;) Така че благородно ти завиждам на желанието да свършиш работата на общината и да залесиш пред блоковото пространство с разни китки.И тъй като този труд ,пропит с ентусиазъм ще остане напразно похабен,по добре не влагай свой средства,за да не страдаш.А блока едва ли ще ти даде пари за залесяване на градинката.Но тъй като имаш желание да извършиш едно добро дело си открадни китки от тук,от там и каквото можеш направи,за да се зарадват твойте очи. :liubov2: Защото съжителите ти от блока едва ли ще ти кажат ''браво''.А общината както винаги ще бъде приятно изненадана!!! :x
Ламята Спаска
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Фев 14, '10, 16:58
Местоположение: София- гулемото село

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Ламята Спаска »

Да дам и аз идея, па на някой може и да му послужи.
До нас има спретната градинка- предблокова.
Някой "без хемороиди" :mrgreen: я е "опаковал" против кучешки набези във форзиция и люляк- като жив плет през 50 см се редуват.
Много е красива и често се спират да я гледат.
А нали и сега има някаква програма от общините- дават ти пари/проект/ и си правиш "градините на Семирамида" от предблоково пространство.
А иначе мръсняри има много, няма кой да им покаже, че може и по друг начин прасе да се храни! :dovolen:
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3130
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от mucunka »

Тази програма за облагородяване на предблоковите пространства май действа.Градинката зад нашия блок е неузнаваема-нови,красиви пейки,кошчета на стойки за боклука,кипариси,туи,нов пясък за децата,нови уреди.И засега не е още съсипана.Навсякъде има поставени призиви за опазването й.Гледам и пред други блокове нещата са променени.И ме радва че млади мъже са инициаторите.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от dal »

mucunka написа:Тази програма за облагородяване на предблоковите пространства май действа.Градинката зад нашия блок е неузнаваема-нови,красиви пейки,кошчета на стойки за боклука,кипариси,туи,нов пясък за децата,нови уреди.И засега не е още съсипана.Навсякъде има поставени призиви за опазването й.Гледам и пред други блокове нещата са променени.И ме радва че млади мъже са инициаторите.
забелязала съм , че където има организация повече хора да се включат в направата - опазването е много по лесно и успешно :stiskam:
спомням си преди години като живеехме в пловдив , в тракия на квартира , и понеже работехме по пазарите аз бременна с малката щерка вечер садях пред блока -идваха да ми помагат един военен пенсионер и една мама от многодетно ромско семейство от последните етажи.
направихме градинката отпред -десетина рози и от бабите от пазарите летни цветя дето ми даваха непродадени разсади -стана много хубавко
пенсионерът уреди от някъде една газка с камъни едри , ей така без всякаква концепция ,но стана чудно; пенсионерът обаче им скъсваще трътките за всяка хартийка метната :mrgreen:

чувах и коментарите на лелката с ролките от втория етаж от балкона-Ех село село , липсват им мотиките , с корема ама има нужда да копае :D

преди няколко години минахме от там по съвсем друга работах и на мястото на нашата градинка имаше два стари ситроена спрени без гуми...сигурно пенсионерът беше умрял , а ромката е емигрирала в италия....аз пък станах обратно плевенчанка и ттака :snif:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Гео, граф »

Да, градинката е пред блока. Да, почвата е ужасно лоша - тежка, глинеста, пълна с всякакви строителни отпадъци. Да, освен семейството ми и двама съседи никой друг не се включва, но пък много ме хвалят и се радват ( поне пред мене де :hmmm: ). Да, голям проблем са кучетата, защото тъпчат и акат, но освен миналогодишния случай с едно цигане, което си правело букет когато го погнала една съседка, за мое изумление никой не пипва цвете. Даже аз сама резвам почти насила по едно скромно букетче от тия дето аха да прецъфтят на комшията, който ми помага. Всичко насадено е взето от личните градини на майка ми, свекърва ми, приятелки и ... ъъ, крадени :oops: ... Действително входа може да се кандидатира за тези средства в общината ( от еврофондовете впрочем ), но аз не мога да го направя сама, трябва домоуправителката да я свърши тая работа, а тя много се въодушевява и ... нищо не прави вече половин година. Благодаря на Ламята Спаска за идеята, но форзицията не е ли храст, който има навика да расте твърде нашироко и нависоко или бъркам ? А люляк никога, нивгаш и даже жаме :!: :evil: Този прекрасен храст има право на живот само зад блока, далече от цветята ми :smuscle: ( там съм насадила бял и го оформя като дърво ). Той има такива могъщи корени, които пълзят във всички посоки и покарват независимо от ежедневния тормоз където им падне. Ако се загледате в постнатата от мен снимка в средата на задната част на мястото има една кръгла леха ( или поне ми се иска да е кръгла де ). Е, те точно там имаше един стар люляк на около 15 години. Само който е вадил люлякови корени ще ме разбере - мъжа ми счупи кирката; нова взехме; като в приказката "Дядо вади ряпа" бяхме и още издърпвам по някой оцелял жизнен израстък при прекопаване. Затова за люляк не ми говорете :evil: ...

И, да, ще бъда много задължена на всеки, който рече да сложи по едно рамо :tzvetentze: :ieeee:
dal написа: Друга възможност е есента които сме с по големи дворове и повече храсталаци да ти изпратим резници от храстите-ще се хванат , повечето.
Така пък няма самовееч пердета с приказки ами и реално ще ти помогнем.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от dal »

това за което се сещам е че мога да ти пратя лоницера , не е високо но е вечнозелено и прави хубави туфи и не е претенциозно
става да оградиш с него , добре се множи с резници
Изображение
Изображение

ириси мога да ти пратя сини за едно кръгче , поне ще цъфтят и се многжат сами и не искат поливане , ето такива

Изображение

ще пъхна и други храсти , но ще е за петна а не да оградиш с тях

и те съветвам да си намериш/направиш разсад /резници лавандула-цъфти, красиво е и не ще поливане , и зимува успешно
Изображение

имам доста храсти и цъфтящи , обаче ще ти пратя резници-нямам нерви да вкоренявам , просто ми дойде до гуша от кофички :stiskam:
като се сетя още ще пиша
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Гео, граф »

Дал, златна си !!! :liubov: :liubov2: :tzvetentze: :tzvetentze:

Само ириси не си прави труда да скубеш, виждаш ли ги на другия ъгъл ? А имам и жълти дребосъци - мини-ириси ... Идеята за лавандула отдавна ме гризе, но не постигам кой знае каква успеваемост :oops: ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от dal »

Гео, граф написа:Дал, златна си !!! :liubov: :liubov2: :tzvetentze: :tzvetentze:

Само ириси не си прави труда да скубеш, виждаш ли ги на другия ъгъл ? А имам и жълти дребосъци - мини-ириси ... Идеята за лавандула отдавна ме гризе, но не постигам кой знае каква успеваемост :oops: ...

Изображение
какво те гризе , отиваш на пазара април , похарчваш 20 лева и отнасяш в същи 15-20 туфички , които цъфтят още първата , а след една година са кълбета диаметър 30-40 см поне ....
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Bi_ »

И на мен лавандулата ми е мъка.От семена-нищо.Няколко пъти си купувах разсад ама холандски(друг при нас не съм намирала) издържа 2-3 седмици и просто изсъхва.Сега съм решила да пръсна няколко пакетчета семена есента и белким нещо поникне.
Аз с предблоковата градинка се боря вече петнайсетина години.И намерих решението накрая-рози.Не ги берат и не изискват кой знае колко грижи-наистина копането не е проблем,но мъкненето на вода с кофите-сериозен
Имам едно местенце-под дърво-и там не знам какво да засадя :hmmm:
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от dal »

Bi_ написа:И на мен лавандулата ми е мъка.От семена-нищо.Няколко пъти си купувах разсад ама холандски(друг при нас не съм намирала) издържа 2-3 седмици и просто изсъхва.Сега съм решила да пръсна няколко пакетчета семена есента и белким нещо поникне.
Аз с предблоковата градинка се боря вече петнайсетина години.И намерих решението накрая-рози.Не ги берат и не изискват кой знае колко грижи-наистина копането не е проблем,но мъкненето на вода с кофите-сериозен
Имам едно местенце-под дърво-и там не знам какво да засадя :hmmm:
под дървото-хости
за лавандулата-тя не никне лесно , трябва семената да стоят два месеца във хладилника , а при директна посявка при тази мравчена година шансовете нещо да поникне са направо нулеви ....
начините са
1/ от резници сега
2/ отводи от туфа до пролетта заровени -трябва да се вкоренят
3. април от пазара от бабетата...
това е положението

ей ви обява от март тази година
http://www.napazar.eu/prodavam-razsad-o ... 33001.html

ето и от май месец , направо е срамота , стотинки е...
http://www.agroborsa.com/showproduct.ph ... e&id=65273
Последно промяна от dal на Авг 29, '10, 22:23, променено общо 2 пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”