Здравословно хранене

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31838
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1193 пъти
Получил благодарност: 2955 пъти

Re: Здравословно хранене

Мнение от Мария Николова »

DOBI написа:Момичета свалям ви шапка и ви моля за извинение ,че ще минавам гратис през темата, но аз съм безумно далеко от здравословния начин на живот и храна :oops:
DOBI, станахме две!!! :ieeee: Примирявам се със само 100 години..., но пък до последния ден! :stiskam:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Здравословно хранене

Мнение от DOBI »

:daaa:
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Здравословно хранене

Мнение от nel4o »

greeneyed написа: Мине ли топлинна обработка, този зехтин се изравнява с рафинираните продукти- олио и зехтин. За какво да давам толкова пари? :hmmm:
Когато готвя със студено пресован зехтин, го прибавям на финала на готвенето и на практика няма кипене със зехтина. Затова казвам, че яденето има по-различен вкус. :nod:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Здравословно хранене

Мнение от Blue sky »

greeneyed написа:
Blue sky написа: замених олиото за готвене със зехтин. И се старая да ползвам предимно кафява захар.
Да го обсъдим това решение. Аз ползвам зехтин студено пресован само за салати. Ако реша да готвя с него, все едно сипвам вода в пробита каца. Мине ли топлинна обработка, този зехтин се изравнява с рафинираните продукти- олио и зехтин. За какво да давам толкова пари? :hmmm: Ти какъв зехтин купуваш за готвене, Blue sky?
Кафявата захар и аз я ползвам. Тя не е рафинирана и би трябвало да е по-евтина, а не е! :mrgreen:
Ами знам че зехтините са различни видове, екстра върджин действително не става за готвене. Затова купувам рафиниран зехтин - каквато категория намеря, че тук в наше село няма голям избор, но следя задължително за киселинността - примерно помас зехтина на Дел Алма с е с киселинност макс 1 %, докато при пререкламирания Коста Доро, на бутилката не пише нищо - никакво съдържание, само, зехтин за готвене. Знам че това е рафиниран продукт, но все пак, при всички случаи е по-добър от рафанирано слънчогледово олио, мастните киселини са друг вид, така че го предпочитам. Е когато пържа кюфтета и картофи си ги правя в слънчогледово де :lol: но всичкото друго готвене - супи, месце на тиган, всичко, го готвя със зехтин. Ето малко от една статия за зехтина


Рафинираният зехтин, вече не се нарича естествен продукт, безполезно е да се прилага за медицински и козметични процедури. Въпреки това, рафинираният зехтин има едно неоспоримо предимство - може да се използва за пържене, без страх от образуване на канцерогени. В допълнение, рафинираният зехтин е с неутрален вкус, ниска цена и дългосрочно съхранение.
Смес от рафиниран зехтин с висококачествен Екстра Върджин в пропорции 5% до 20% се нарича Pure olive oil, или olive oil. Зехтинът Екстра Върджин придава на рафинирания вкуса и цвета на „истинско” маслиново масло.
Леко светлият рафиниран Light olive oil е добър за пържене, готвене във фритюрник, може да се използва няколко пъти, без да вреди на здравето.
Най-евтиното маслиново масло Pomace Olive Oil, Olive-Pomace Oil. Думата „Pomace” означава „изстискани плодове, смачкани плодове”. Зехтинът „Pomace” е произведен от останалата маслинова маса, след производството на масло от първия добив, и се смесва с малко количество зехтин Върджин за възстановяване на цвета и вкуса. Това масло също е полезно за приготвяне на топла храна
He who plants a garden, plants happiness
Siamka
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:02

Re: Здравословно хранене

Мнение от Siamka »

И на мен някак ми е генетично заложено да си ям здравословно. Винаги съм се хранила така и особено в последните години съм изключително много запалена. Храня се често, но в малки порции - просто такъв е организмът ми, а не е наложена от мен схема.
Ям плодове и зелечуци, основно сезонни и основно домашно производство.
Месо в къщи се готви максимум веднъж седмично и то заради мъжа ми - аз мога и без него. Понякога ми се прияжда, но после мога с месеци да не го потърся.
За подстладител използвам само домашен мед, но като правя сладкиш слагам захар, по възможност гледам да е кафява.
Правя манджите по доста опростен начин - не запържвам нищо, може би леко задушаване, варене или печене и задължително със зехтин, добавен накрая - да не минава термична обработка. Правя всевъзможни комбинации от зеленчуци, варива и прочие.
Всички кексове и сладкиши правя също със зехтин - получават ми се.
Естествено избягвам всичко с МНГ, с аспартам, с марганирн и т.н. - абе доста съм си вманиечена. Гледам всичко да ми е домашно - бисквитки, кексчета, месо и всичко останало. Но понякога си позволявам и нещо забранено. В смисъл, че ако ми се прияде, не се опълчвам срещу желанието ми. Но това ми се случва рядко - ужасно много съм свикнала с начина си на хранене, че почти не изпитвам желание за такива храни. Напоследък се чудя да намалям ли млякото и млечните, че много ги обичам, а не съм съвсем сигурна от ползите им. Но аз не прекалявам с тях по принцип и мисля, че няма проблем.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Здравословно хранене

Мнение от Satori »

Една лесна идея за по-здравословно готвене - печенето е добре да става на температура, не по-висока от 180 градуса. От години майка ми пече така и свикнах и аз.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Здравословно хранене

Мнение от Blue sky »

за ме ннай-здравословонто хранене си остава по Зоната. Но кой да ти се занимава, то си е лудница само по себе си.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Здравословно хранене

Мнение от Виола »

Поздравления за хубавата тема! :daaa:
Доби, нали знаеш, хубаво е човек да знае правилата, ама да не изпада в крайности :D
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Здравословно хранене

Мнение от DOBI »

Аз знам за това,но пък знам че не спазвам никакви правила :mrgreen: Тука обаче ме успокоиха как някак си без да искам съм се хранела здравословно и аз сега съм направо доволна от себе си :angelche:
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Здравословно хранене

Мнение от zmei4o »

ето едно примерно мое меню :D
Изображение
приоритета е към повече салата :nod:

за здравословно хранене има 3 важни думи : СА, ЛА, ТА :D
яде се преди всичко друго и без ракия:!:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”