Боб и други бобови култури

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от МГХ »

Ние зрял боб ядем малко и прецених, че не си струва да сея такъв. Една година сях смилянски, купен от селото в Родопите. По-едър и увивен. Растението беше красиво и хукна на вършината нависоко. Не оцеля в сушата. С това прекратих опитите.
Зелен боб и бакла харесвам само аз , а ММ хапва колкото да не е без хич.
Грахът е любим на сина ни и отчасти на ММ.
По тази причина сея редовно и малко, но откакто опитах грах със шушулките ми хареса. Става по-мекичък от зеления боб и е по-сладък. Затова си поръчах два сорта- нисък и увивен. Ще ги пробвам и мисля да си събера семена за другата година от този, който ни хареса. Не пише да е хибрид, затова приемам, че не са хибридни. Става дума за Грах сладък / De grace и Снежен грах увивен сладък.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15976
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 985 пъти
Получил благодарност: 1926 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Гео, граф »

МГХ написа: Яну 15, '24, 14:01 ... Затова си поръчах два сорта- нисък и увивен. Ще ги пробвам и мисля да си събера семена за другата година от този, който ни хареса. Не пише да е хибрид, затова приемам, че не са хибридни. Става дума за Грах сладък / De grace и Снежен грах увивен сладък.
Миленко, откъде си поръча нисък грах? Аз сях лани не за реколта, а за подобряване на азотното съдържание на почвата. Не му направих нещо, по което да се катери, та се проточи по земята и събирах кални шушулки. Абе на шега, на майтап изкарах колкото за две готвения - е няма нищо общо с купения! Затова съм решила рано тази пролет да засея доста повече, да го вдигна на колове, към средата/края на май да го изрежа и на негово място да сложа доматите направо до колчетата. Не знам какво ще стане, на теория ми се вижда нелош вариант, на практика ще видим :sthinking: .
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от МГХ »

Гео, граф написа: Яну 15, '24, 14:30
МГХ написа: Яну 15, '24, 14:01 ... Затова си поръчах два сорта- нисък и увивен. Ще ги пробвам и мисля да си събера семена за другата година от този, който ни хареса. Не пише да е хибрид, затова приемам, че не са хибридни. Става дума за Грах сладък / De grace и Снежен грах увивен сладък.
Миленко, откъде си поръча нисък грах? Аз сях лани не за реколта, а за подобряване на азотното съдържание на почвата. Не му направих нещо, по което да се катери, та се проточи по земята и събирах кални шушулки. Абе на шега, на майтап изкарах колкото за две готвения - е няма нищо общо с купения! Затова съм решила рано тази пролет да засея доста повече, да го вдигна на колове, към средата/края на май да го изрежа и на негово място да сложа доматите направо до колчетата. Не знам какво ще стане, на теория ми се вижда нелош вариант, на практика ще видим :sthinking: .
Растенията са високи 50-60 см. Но честно казано не стават до средата на май. И такива схеми обикновено не ми се получават.
На обяд ги поръчах /и разни други любопитни нещица като семена на летна за подправки и салата, цикории и т.н./и сега ми се обадиха, че ги изпращат https://www.agrogradina.bg/semena/semen ... chuci/grah
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15976
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 985 пъти
Получил благодарност: 1926 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Гео, граф »

Spoiler
МГХ написа: Яну 15, '24, 15:49 Растенията са високи 50-60 см. Но честно казано не стават до средата на май. И такива схеми обикновено не ми се получават.
На обяд ги поръчах /и разни други любопитни нещица като семена на летна за подправки и салата, цикории и т.н./и сега ми се обадиха, че ги изпращат https://www.agrogradina.bg/semena/semen ... chuci/grah
Сега ще разгледам сайта, благодаря, Миленко :tzeluvka: !

При положение, че се сеят в края на февруари/началото на март и имат около два/два и половина месеца за плододаване, мисля, че е съвсем възможно да ми се получи схемата. Ма ше видим де 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5050
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 934 пъти
Получил благодарност: 1737 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от мечтица »

Гео, граф написа: Яну 15, '24, 16:09
Spoiler
МГХ написа: Яну 15, '24, 15:49 Растенията са високи 50-60 см. Но честно казано не стават до средата на май. И такива схеми обикновено не ми се получават.
На обяд ги поръчах /и разни други любопитни нещица като семена на летна за подправки и салата, цикории и т.н./и сега ми се обадиха, че ги изпращат https://www.agrogradina.bg/semena/semen ... chuci/grah
Сега ще разгледам сайта, благодаря, Миленко :tzeluvka: !

При положение, че се сеят в края на февруари/началото на март и имат около два/два и половина месеца за плододаване, мисля, че е съвсем възможно да ми се получи схемата. Ма ше видим де 8-)
Гео и при мен грахът засят в края не февруари,никога не успява да е готов към средата на май.
На негово място обикновено слагам семена за късни краставици или корнишони.
Може и домати на разсад,но за по късни.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Понеже, како Сийке, аз не съм от тея хора дето биха се вманиачили за нещо от 0 до 100 си взех класьорче...
Изображение
...но като се замисля, май трябваше да си взема 2. :lol: :lol: :lol:
Сигурен съм, че мамето нямаше представа какво я очаква като ми възложи задачата да й събера боб, а и аз бях забравил, че като дете си имах малка колекцийка от бобчета с различни фенотипове и че разнообразието им силно ме впечатляваше още от малък. :angelche:

Открих и това съкровище: https://www.abeancollectorswindow.com
Сайтът е доста тежък и бавно зарежда, но е абсолютен пир за душата. :liubov2:
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 501 пъти
Получил благодарност: 443 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от bongibo »

.. то, като бижута.. а на тоз сайт каквото успях през телефона и очилата, голяма зарибявка. 50 и кусур години колекционира семена, какво ли не опитвал, а със сигурност ще има още..
НАМ
Кана кафе
Мнения: 557
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

За зелен от години гледам един лилав увивен, който ражда цяло лято. Миналата година пробвах "Чудото на Венеция". В началото роди много, като го обрахме роди още малко и спря. Така че няма да го повторя.
Исках да пробвам Чер Старозагорски, за който по чуждите сайтове пишат, че е много вкусен и сухоустойчив. В пакетчето, което миналата година купих, се оказаха белезникави семена 🤔 и не ги засях. Сега имам черни и ще го пробвам.
От дълго време търся вкусен и с тънка люспа за зрял боб, засега безуспешно. Тези, които съм опитвала, не са ми харесали. Смятам да си поръчам Тигрово око (Tiger's eye) от чужбина, за него навсякъде пишат, че е много вкусен. Ако някой знае друг сорт, ще се радвам да препоръчате.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 557
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

И да напиша колко съм потресена от нашите продавачи на семена. От описанието човек дори не винаги може да разбере дали става въпрос за зелен, зрял или смесен боб/фасул. Но някой смята за много важно да напише примерно, че семената били толкова красиви, че ставали за украса?!
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 130
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

НАМ написа: Яну 21, '24, 15:55 За зелен от години гледам един лилав увивен, който ражда цяло лято.
............
Ако някой знае друг сорт, ще се радвам да препоръчате.
Лилавият увивен Dolichos lablab ли е? Гледала съм го единствено като декоративен, но много отдавна. По пазарите съм се натъквала на един зрял боб, който има сивкаво-зеленикав оттенък на белите зърна. Наричат го медицински боб, т.е. твърдят че е по-щадящ стомаха и лесно смилаем. Въпреки, че съм готвила, нямам спомени за вкус.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”