Хоста /Hosta /Функия

Заключено
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4522
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 553 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от jozefin »

Благодаря ви за отзивите!
Поръчвала съм я преди години, но така и не изникна. Вече не помня какво се е случило.
Ако имате снимки може да оплакнем око :dovolen: .
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от mysisu »

Имам нови хости коренища. Сложих ги в сандък с пръст /по съвет от сайта на търговеца да се сложат в саксии докато се затопли времето/. Не ги полях, а само леко ги напръсках с вода. От това ме е страх - да ни го съсипя от суша или уморя от много вода /ако ги поливам/. Някои коренища са много големи, едва ги набутах едно до друго, а една от хостите има доста дебела свещ - бъдещи листа, докато другите няма признаци за живот.
Чудя се сега в апартамента ли да ги държа или да ги нося на село до прозорец в студена стая... :?: Пък и до кога да ги оставя в сандъка? Много ми се иска да си напрява и две-три саксии с хоста, което пък означава още отсега да ги сложа така, а след март да ги изнеса на двора, какво ще кажете...
Ох, вече нямам търпение да видя кои от старите в земята ще покарат успешно, кои ще растат по-бързо, кои ще се нашарят и как, а има още толкова много време. :tzvetoman:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2869 пъти
Получил благодарност: 1651 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от pepelqshka71 »

mysisu, пръстта съвсем суха ли е? Аз ги садя във влажен торф, всяка в отделна саксия. НаправИ го и ти. След това в неотопляема стая до като нощните температури трайно се качат над нулата. А след това изнасяш навън да аклиматизират и тръгнат. Не преполивай за да не изгние коренището.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от mysisu »

Благодаря за съвета! Голяма излагация, но трябва да попитам - влажен торф? Аз купих почва и сандък. Сега трябва да купя и саксии. Торф съм виждала в Кауфланд, купувала съм и не съм го харесвала за стайните си цветя, едно много леко нещо е.
Намокрям го и и ги слагам, това ли е? А като се затопли го заменям с пръст предполагам.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2869 пъти
Получил благодарност: 1651 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от pepelqshka71 »

Щом си купила почва, насади ги в почвата. Непреполивай. Ако е влажна е достатъчна и мятай в неотопляемата стая, но всяка в отделна саксия. Казах торф, но не съм съвсем точно изразила се. Аз си купувам от лидъл торфопочвена смес и съм доволна. Тези, които ще гледаш в саксия виж колко големи стават и прецени колко голяма да е саксията. Трябва да има място да развие коренова система. За другите няма значение - и да порасне корена, нали ще пресаждаш после в градината.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от mysisu »

:syes:
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от iv.tarlen »

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4522
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 553 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от jozefin »

iv.tarlen, знаеш ли им имената? Втората?
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2869 пъти
Получил благодарност: 1651 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от pepelqshka71 »

Хостите са ми едни от любимците и вече минах 40 сорта, но въпреки това все още имам неща, които ме озадачават. И аз имам хости, които са шарени, а в следваща година се разпада сорта (може би) и излизат зелени листа наред с шарените. Първата такава беше Revolution. Преди няколко години като изкара зелени листа я извадих и разделих. До миналата година отделените зелени листа си изкарват пак зелени, затова препоръчвам да ги разделяте, за да не изгубите сорта. Не съм сигурна в това дали ще превземе цялата хоста, но за всеки случай.
Ив, виждам, че и при теб излизат такива листа.
iv.tarlen написа: Фев 25, '22, 07:12 Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от iv.tarlen »

jozefin, мисля че първата е Hosta Volcano Island, а на втората снимка Hosta Rainforest Sunrise. :hmmm:
pepelqshka71 , Hosta Volcano Island още от първата година е такава, 1/2 шарена, 1/2 зелена.
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”