Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ugod »

Гео, граф написа: Апр 16, '23, 23:25 Тъй като отдавна не съм ви осигурявала забавление, да знаете, че покрай все по-честото ходене на вилата се захванах с малко полезно земеделие, така че ще има достатъчно поводи за смях :nod: . Далеч съм от мисълта да изхранвам фемилито със собствена продукция, но ми харесва да си скубна стрък лук за салатата или да пръжна тиган картофки като отида там, ама от мойта си градина. Та в тоя ред на мисли реших, че искам да засадя няколко огнища картофи. То хубаво като идея, ама сляпото куче отнася де що добара луковици, затова кукундрилското ми въображение измисли ето това:

Изображение

Чух ви как се изхилихте 8-) ! И аз самата още се хиля, като гледам снимките и съм с ясното съзнание, че най-вероятно кучо ще отнесе картофите със 'се щайгите, но искам да го докажа емпирично пък. Никога в живота си не съм садила картофи, любопитна съм какво ще излезе от това приключение. Тъй като луковични китки садя в саксии, които заравям, ми хрумна да пробвам да си отгледам картофи в касетки. Имах сериозно покарали картофи, имах пет свободни касетки със счупени дръжки, неудържима следзимна енергия и резултата го виждате на снимките. За да пробвам колегата-градинар, сложих и няколко свободни от касетки гнезда, сляпото куче и то е човек сепаГ :angel2: ...

Някой пробвал ли е този метод? И дали изобщо ще издържат обикновените пластмасови щайги на зъбите на гризача - как мислите :?:

Изображение

Тук отляво на посадените касетки ще забележите едни успоредни линии - това е маркировката за повдигнатата леха, която ще правя. Там вече сериозно се подготвям, ще сложа на дъното метални пружини от легла и тогава ще видим кой кого :angelche: ! Но докато сколасам с нея, ще експериментирам :nod:
Може да се помисли също така за поставяне на рабица .
https://stroimat.vik-bg.net/A/p/Mreja-r ... cherna-1-m
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1916 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Гео, граф »

ugod написа: Апр 17, '23, 10:46 Може да се помисли също така за поставяне на рабица .
https://stroimat.vik-bg.net/A/p/Mreja-r ... cherna-1-m
И това го мислехме с Шефа, ugol, но първо имаме налични три яки пружини от едно време и второ точно тази мрежа ми се вижда слабичка за неговите зъбаци, затова смятам, че опита ми с пластмасовите касетки ще завърши с фиаско. Глей кво чудо е :shock:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 488
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 144 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ичиконти »

Гео, граф написа: Апр 16, '23, 23:25 Чух ви как се изхилихте 8-) !
:P :P :P
Дядо ми ги биеше с пушката. И на мен ми е давал да ги трепя. Майка пък ги вадеше с мотиката-отваряше дупката и слагаше някакъв дълъг бурен вътре, че да види кога тоя гад го клати. Фатката беше да удари с мотиката на 30 см от дупката и така го вадеше отвън. Рекордът й беше 8 за ден.
Купи си някакви капани за къртици, предполагам, че ще станат и за тази гад.
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Вчера насадихме картофите,46кг семе,или по друг начин казано-9 реда по 12 метра..При засаждането сложих Ерколе,половин доза от указаната Яра мила,половин доза от указаната гранулиран органичен тор и малко пепел.

Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 488
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 144 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ичиконти »

Ивко, че не е ли късно за картоф? Моят биологичен часовник казва, че мине ли 1-ви април и картоф може да се слага. Кога ще го вадиш? Питам де.
Изображение
breaker
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Окт 29, '20, 13:26
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от breaker »

Какъв сивпъдък, абсолютно същото го правих и аз вчера,но с по-малко семе и без яра мила.Органичният ми тор беше "гранулиран птичи",семето Пикасо 10кг.,Ерколе задължително.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Даже мислех към края на май месец да го садя, ма така се стекоха обстоятелствата. Винаги сме го садили края на март, началото на април, ма се налага да го вадим рано и после се чудя как да го съхранявам.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1916 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Гео, граф »

Картофи в щайги, втора серия.

В касетката съм сложила три или четири картофа, ужким на еднакво разстояние един от друг. Нямах идея как се садят, на вилата нямам нет и просто забучих каквото прецених, пък времето ще покаже стойността на опита :nod:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Картофките започнаха да се показват... :zazaazaz:

Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2315 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от alys »

Тази година садих на гнезда. Имам малко саморасли, които тъкмо се бяха показали, когато садих. Значи почти не съм закъсняла. Разхвърлях хидратна вар десетина дни преди садене на картофите. Уж помагало против голите охлюви. В гнездата слагах оборски тор и пепел. Сортовете са Аризона, Пикасо и Сорая.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”