Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 923
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 299 пъти
Получил благодарност: 333 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

alys написа: Сеп 28, '18, 21:49 А колко години след засяване на костилката мога да очаквам плодове? Мисля да ашладисвам тези от костилка, но ми е интересно и какво ще излезе от тях. Много се съмнявам, че нашите джанки са присадени, но знае ли човек. Не е някакъв неземен сорт, но половинката рече, че иска да опитаме.
Алис, тъкмо тези дни почетох малко за сливи, да си изясня какви точно костилки ми предлагат от едно място.
Оказва се, че дивата джанка произхожда от Балканския полуостров, в Европа навлязла към 1000-та година, и че първите интересни и вкусни хибриди са се появили именно на балканския полуостров. Сливовата ракия също се счита за въведена в света откъм "българи и сърби" :lol: :lol: :lol:(стигнала то този факт, направо паднах).
Така че не ги мисли тези семеначета, остави си за дочакване две и на другите, ако се разтърсиш, съм сигурна, че можеш да им намериш резници от наистина грандиозни местни сортове. Важното е да обичате джанки! Само не знам дали резниците не трябва да се вземат януари и да се държат в хладилника, обаче има достатъчно време да се проучи дотогава.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

Да, януари-февруари се взимат резниците. :) Държа ги заровени на 2/3 във влажен пясък в мазето. Искаме хубави джанки за хапване и ракия, ако се родят повече.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от нина »

Преди няколко години купихме от разсадник ябълка сорт Цар Александър и сме много доволни. Дръвчето е с буен растеж, роди рано и ражда много всяка година. Ранен сорт е, но в хладилника устисква до нова година. Плодовете са едри и много вкусни с леко кисела жилка и мисля, че са много подходящи за сокове, но специалистите ще кажат!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от clock »

Skio написа: Сеп 30, '18, 10:42
clock написа: Сеп 29, '18, 21:27
Ще пробвам да опиша и сорта ябълки, който най ми е вкусен, дано успеете да се сетите кой е. Средно големи ябълки, по скоро клонят към дребни, кожицата е зелена с червено облаче, месото е бяло и много, много сочно и сладко. Има типичният аромат на ябълка. Мисля, че по това време зрее.
Ами, Клок, ти буквално описваш старинната българска ябълка Айвания :D
На първо място слагам, че това е едно средно голямо дърво, което минат не минат две години и започва да ражда, ма ражда... Всяка втора година ябълките са повече от листата, нищо че трябвали 30 листа, за да изхранят един плод...
и да, точно сега е сезонът й, поразпитай наоколо дали някой не би ти дал да я опиташ, защото официално се говори за три разновидности, но аз не знам какви им им особеностите.
Мдааа :hmmm: Skio, точно това е ябълката. Погледнах в интернет, ще я търся. Много, много ти благодаря! :tzvetentze:
А сарказмът в останалата част от коментара ти този път ще го пропусна. От уважение към годините и компетенцията ти!
Още веднъж благодаря за помощта!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от clock »

Tanasaki, ето обещаните снимки. Те са без значение вече, понеже Skio откри сорта, но нали обещах

Изображение

Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от clock »

Нина, разгледах този сорт ябълки Цар Александър. Харесаха ми и ще потърся фиданка и от него.
Много ти благодаря, че спомена за него! Благодаря! :tzvetentze:
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

clock написа: Сеп 30, '18, 21:50 Tanasaki, ето обещаните снимки. Те са без значение вече, понеже Skio откри сорта, но нали обещах

Изображение

Изображение
да, Айвания е и според снимките. Аз да допълня, че може да се съхранява до април месец.....
Не мога да се науча да качвам снимки, иначе ще снимам моите айвании и ще ги кача. Много родовит сорт..... Джонатан също изглежда прекрасно тази година - карминено червена и с прекрасен вкус. Надмина Флорина и Мелроуз.... Движа се по едни четвъртокласни пътища и покрай шосето има ябълки - може би през 60-те години са посадени....Тази година всичките са родили, има големи находки...
"Бъдещето не е това, което беше"
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Довечера като седна на компютъра ще погледна пак, но за мен не е Айвания, а е сорта Чадел
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Извинявай, но е Айвания. Обърни внимание на първата снимка - типичните точици под кората. Освен да помолим за снимка на разрез.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Сортът е включен в проекти за възстановяване. да кажа, че сме запазвали ябълки до Гергьовден от този сорт, непретенциозен е към условията на съхранение. tanasaki, Канадска ренета опитвал ли си?
"Бъдещето не е това, което беше"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”