От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1099
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 411 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от belika »

Това растение е някакво луковично нещо, възможно вид лук. В селото се разпространява като пъдещо попови прасета. Само си се сее и израства навсякъде. Не смея дори от цветните лехи да го махам много. Няма попови прасета тук. За сега. Дали е от него, няма как да знам.


Изображение

Изображение

В Инстаграм чужденците слагат мрежи против къртици и попови прасета. В земята, в повдигнати лехи също...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

Белем или Коломбо ..Внася се еднократно преди засаждане...Друга оправия с поповите прасета няма....или ако има, ефекта е доста мижав...
mimo2006
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Юни 21, '23, 00:23
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от mimo2006 »

penkeler написа: Май 14, '24, 09:15
pepelqshka71 написа: Май 13, '24, 18:21 При моите условия преди две години със засенчваща мрежа 40% всичко изгоря. От миналата съм със 70% и на доматите има е перфектно. Май всеки трябва да се нагоди според собствените условия. Нека пробва със 60% и ще си проличи този сезон.
Това направо ме изненадва, но като се замислих може да има значение и ориентацията на лехите, особено на открито. Преди години не обръщах особено внимание на това и сеех както ми хрумне, а много от съветите в мрежата бяха посока север - юг, за да се огряват сутрин от едната страна, а след обяд от другата. Тогава не ползвах още мрежа и част от реколтата наистина имаше поражения. Някъде бях прочел обаче мнение на потомствен градинар, че по удачния вариант е ориентация изток - запад и така самите растения си пазят сянка едно на друго. Реших, че това определено е по разумно и от тогава сея по този начин. Горе - долу по същото време започнах да ползвам мрежа и може би комбинацията от двете довежда до положителен резултат с по нисък процент засенчване.
Лехите са почти така ориентирани. Почти, защото изток-запад лехата би била на криво на двора. Ползвам и наклона, който има. Значи предините години от 13:00 до 19:00 слънцето - грее директно и гори всичко, от тази страна, ако не се предприеме нещо. като ме няма - няма кой да сваля найлона в тоя часови диапоазон. Затова се консултирам с вас за мрежите и процента. Иначе ми трябва парче 4,5 метра дължина на метър и нещо дължина. Може да добавя снимка, за дапокажа как реших проблема с пробития найлон на полските "паарници".
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 649
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 94 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

katina написа: Май 14, '24, 10:19
И другия проблем при мен са поповите прасета. Имам насадени от купен разсад домати и вече десетина корена са прегризани. Как да се справя с тая напаст, моля помагайте :helllp:
Има готови отрови, питай в магазините Ивко вече ти е написал
и още:
Поповото прасе обича ферментирало жито. Ако имаш достъп до пивоварна попитай за две шепи. Ако не, можеш да опиташ сама да си направиш. Бутилка или чаша закопаваш в земята вертикално. На снимката на Пени отрязана такава бутилка е идеална за целта. Слагаш вътре шепа зърно и заливаш с вода. Може да добавиш и лъжица две бира и лъжица захар.
Примамката е житото. Какво ще добавиш да го трепиш или заловиш е твое решение. Колеги рибари са ги ловили в лимонадени шишета, влиза и не може да излезе, а котки, кучета и други хищници не могат да го достигнат, да ти го изядат, там целта е да ги съберат за стръв.
Spoiler
Естествено шишето се поставя до/в торището. Може да има улов, може да няма. После баба ти го мие, то си мирише. Ако се разминеш само с кавга, си е доста добре. Но обикновено ако не със зачервен задник, то поне със разпънато и зачервено ухо си се сдобил.
Последно промяна от diado-ilian на Май 14, '24, 15:22, променено общо 1 път.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

mimo2006 написа: Май 14, '24, 14:31 Лехите са почти така ориентирани. Почти, защото изток-запад лехата би била на криво на двора. Ползвам и наклона, който има. Значи предините години от 13:00 до 19:00 слънцето - грее директно и гори всичко, от тази страна, ако не се предприеме нещо. като ме няма - няма кой да сваля найлона в тоя часови диапоазон. Затова се консултирам с вас за мрежите и процента. Иначе ми трябва парче 4,5 метра дължина на метър и нещо дължина. Може да добавя снимка, за дапокажа как реших проблема с пробития найлон на полските "паарници".
Здравей,
Аз лично досега ползвах мрежа със засенчване 30% и това, което е под сянката през целия ден никога не ми се е повреждало. Тази, която съм приготвил за този сезон е 25%, но резултата ще е ясен най рано в късна есен. Предполагам знаеш, че има много търговци, които предлагат онлайн и изпращат поръчката с куриер, не всички обаче режат по размер, но има и такива. Имай предвид, че не е достатъчно само хоризонтално поставена мрежа над лехата, а е добре от страните, които по някое време огрява директно слънце върху посевите мрежата да провисва вертикално до определено ниво така, че да не допуска директно слънце поне върху самите завързали домати, пипер или друго. Или поне за не по дълго от час да речем. Имал съм макар и единични поражения, но само на крайни корени, които до някое време ги огрява сутрешното или залязващото след обед слънце. Затова е добре мрежата да е с по голям размер от квадратурата на засятата площ. Замислям се обаче след коментара на >> pepelqshka71 Пон. Май 13, 2024 6:21 pm >>на стр. 146 дали наистина всеки ще се налага да определя опитно процента на засенчване според условията си или при нея е имало и друга причина.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7814
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2757 пъти
Получил благодарност: 1595 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

penkeler написа: Май 14, '24, 15:20 ... Замислям се обаче след коментара на >> pepelqshka71 Пон. Май 13, 2024 6:21 pm >>на стр. 146 дали наистина всеки ще се налага да определя опитно процента на засенчване според условията си или при нея е имало и друга причина.
Ааа, аз съм градинарка от 3-4 години, но преди мен зеленчуците ги гледаше ММ и резултата беше същия (изгаряха). Затова се заех по сериозно аз да се занимавам със градината, а той да си гледа лозето и овошките (като той ги реже, а за пръскането пак аз казвам кога и с какво, правя разкомбуша в пръскачката и го пускам да пръска). Та... живея в Козлодуй до река Дунав. Това, че съм на 500м от реката не ме спасява лятото. От години юли и август при нас не капва капка дъжд, а температурите са 38-40градуса ( по миналата година държаха една седмица 46). Със мрежа 40% (проба-грешка), установихме, че е грешка - изгоряхя - не бяха като опърлени, но и растенията и плодовете имаха пригор по тях. За това на другата година се ядосах и купих 70%-оказа се много добре при нашите условия. И домата и пипера и тиквичките се развиха чудесно, като не са се издължавали или изсветлявали. Родиха си перфектно. Редовете са ми били винаги ориентирани изток-запад (напук на всички влогове, които изгледах и съветите за север-юг). За мен си остава по правилния начин изток-запад, но ще е дълго да го обяснявам та...
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от katina »

Благодаря на всички за съветите! Насипах Коломбо около стъблата на домати и краставици и :stiskam: всичко да е наред!
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 885
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Неделя »

Аз също имам проблем с поповото прасе. Минали години слагах препарати при засаждането, химия...сварявах зърно, смесвах го с химията, малко олио за аромат и заравях около коренчето. Тази зима събирах яйчени черупки, смлях ги, малко по-едро от брашно, и поставях по лъжичка на всяко коренче. Нямам прегризано засега. Дано се окаже работещо.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

Ама така само ги държиш на разстояние,а те си намират друго място и се размножават...Живите вредители в градинките ни са голям проблем,разберете...Айде ако има 300 корени домат и 5000 корена пипер,може да преглътнем някакви поражения,ма ако сме насадили 20 корена домат и 50 корена пипер и поповото прасе изпапка половината от засаденото си е за яд....
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 488
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 144 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ичиконти »

pepelqshka71 написа: Май 14, '24, 20:09 Редовете са ми били винаги ориентирани изток-запад (напук на всички влогове, които изгледах и съветите за север-юг). За мен си остава по правилния начин изток-запад, но ще е дълго да го обяснявам та...
И аз съм с ориентация изток-запад, при положение, че мястото пред къщата може да понесе оранжерия и юг-север. Напук на акъллиите. Смятам го за удачно. От юг строявам пипера, а център и север домата. Ако гледам патладжан изток-юг. Краставици запад-север, те харесват шарена сянка. Естествено най-слаб резултат има северната леха, но го оставям за късен.
Източната част на оранжерията обира ранните слънчеви лъчи със синия спектър, западната страна с червения. Раният домат от изток.
Извън темата, но вчера за пръв път се загубих в гора. Обърках изток със запад, което е вече по темата. Три пъти прескачах и газих в едно дълбоко дере, докато реша дали тече от изток на запад или обратното. Като си въобгъзи човек нещо, превръща само себе си в гъз! Щях да нощувам при баба ти Меца.
Така е и със зеленчукопроизводството. Тезата "Баба е правила така, така ще правя и аз." е само наполовина вярна. При баба ти светът не е бил толкова глобален и болестите, и вредителите не са се премествали толкова бързо по континентите. Сега със самолетите и корабите вредителите идват живи, готови да се заселят.
Засушаването към днешен момент /през юли-октомври/ е факт в 21 в. Това няма как да не се отрази на растенията, които гледаме. Естествено ще се опитваме да ги предпазим със засенчваща мрежа, ама баба ми която е била млада през 30-те и 40-те на й се е налагало. Киселинни дъжнове е имало и преди, заради индустрията, но аз за 6 г. навън домат и зеленчуци не можах да отгледам, докато не си взех оранжерия преди 4 г. Пълен леш беше. Откривам найлона на тунелната ми малка оранжерия на 14-ти юни и на 30-ти юни всичките растения бяха оскубани и в контейнера за боклук почернели.
Трябва да съм бил десетина годишен, когато въпросната моя баба Мария ми каза в един август -Внуче, ей те тоя домат, дето сега го окопаваш му трябва дъжд. Викам й -Бабо на мен дъжд през август не ми трябва, щото ще ходя на море. Искам слънце. Пък тя ми добавя-Едно време през август валеше всеки ден следобед. Това искрено ме изуми. Разговорът е от началото на 80-те. Климатът рязко се е променил от 30-те на 20 в. до 80-те. А още по-рязко от тогава до днешен ден.
Деретата, които в детството ми течаха с малък дебит, вече са сухи!
Приказвам си оня ден с един възрастен човек, който се оказа приятел в младите години с баща ми. Даде ми семки от тикви и ми се оплака, че в селото където живее, гераните/кладенците/бунарите на хората в селото от година на година пресъхват и не могат да поливат.
За добро настроение обаче, една снимка на загубения гъбар със сярна/ядлива гъба, край пълноводното дере Крапец.



Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”