От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 483
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 131 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ичиконти »

ivko69 написа: Май 12, '24, 19:40 Пет кила троянска и ти прощавам..
Има ли гъби по вашия край бе Джони?
За манатарки питам,тръгнаха ли?
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13545
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 269 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

Shami написа: Май 13, '24, 08:54 Кимче,твоя опит е много полезен.Имаш и какво да покажеш ,знания и си пълна с изненади.
На мен ми е много драго ,че влизаш и пишеш в темата. :tzeluvka:
Благодаря, Шами :liubov: Знанията ми са толкова, колкото да се грижа за доматките и другите растения в градината, а те не са никак малко и от всякакъв вид. Не съм агроном, но някак успявам или се старая :dovolen:
Ако нещо "закъсаш" с разсадите, имам все още незасадени, които са ми в повече. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2953
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1664 пъти
Получил благодарност: 1671 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Клеър »

Най- после и аз успях да донасея доматките . Опънах мрржата и каквото сабя покаже .
Изображение

Изображение
Между корените разсадих босилек , а в единия ред тагетис . Завързах по- височките да не бягат и воала .
Остава да се разсаждат краставици и чушки , но пак валя . Когато , тогава . Предавам се , няма да го мисля .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8554
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 928 пъти
Получил благодарност: 698 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

kim написа: Май 13, '24, 23:18
Shami написа: Май 13, '24, 08:54 Кимче,твоя опит е много полезен.Имаш и какво да покажеш ,знания и си пълна с изненади.
На мен ми е много драго ,че влизаш и пишеш в темата. :tzeluvka:
Благодаря, Шами :liubov: Знанията ми са толкова, колкото да се грижа за доматките и другите растения в градината, а те не са никак малко и от всякакъв вид. Не съм агроном, но някак успявам или се старая :dovolen:
Ако нещо "закъсаш" с разсадите, имам все още незасадени, които са ми в повече. :daaa:
Благодаря за предложението,Кимче.Но тази година имам,даже не съм засадила още всичко.Верно е,че са малки и една част от тях се закучиха нещо след пикирането.Но имам в тарелки вътре непикиран още ,та ще мога да заменям при нужда.
Друга част ми дърпат добре.Миналата година беше пак така и сега мисля,че се досещам каква може да е причината.Торфа който ползвам ,там предполагам е заровено кучето.
Ползвах от три различни места торф на три производителя.И само тези дето са от един пакет ми вървят много добре.Запазих си опаковката на пакета и другата година ще търся същия.Всичко останало сякаш боксува.Незнам,може и да не е това,но не виждам друга причина.Също зависи и от семената майче.Въпреки,че незнам до колко,може би съвсем малък процент,но от мойте си миналогодишни семена всичко си излиза.Както и да е справям се все някак. :daaa:
Твойте миналогодишни разсади бяха супер ,големи едри растения израстнаха.Всичко което ми изпрати ми стана. :daaa:
Рим ми е фаворит,сега съм го засадила на три различни места. Илдито ти беше най- сладкото ми чери и успя да ме изненадаш с него.
Дотогава си мислех,че по-вкусно от лудото чери няма да намеря.
Изобщо както и споменах ти си пълна с изненади. :worship: И при рози,цветя,грозде ,абе всичко.С интерес очаквам какво ще покажеш тази година :zazaazaz:
След теб и Зеленко ,след вас двете вървя като куче :lol:
Последно промяна от Shami на Май 14, '24, 09:18, променено общо 3 пъти.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1731
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 54 пъти
Получил благодарност: 337 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

pepelqshka71 написа: Май 13, '24, 18:21 При моите условия преди две години със засенчваща мрежа 40% всичко изгоря. От миналата съм със 70% и на доматите има е перфектно. Май всеки трябва да се нагоди според собствените условия. Нека пробва със 60% и ще си проличи този сезон.
Това направо ме изненадва, но като се замислих може да има значение и ориентацията на лехите, особено на открито. Преди години не обръщах особено внимание на това и сеех както ми хрумне, а много от съветите в мрежата бяха посока север - юг, за да се огряват сутрин от едната страна, а след обяд от другата. Тогава не ползвах още мрежа и част от реколтата наистина имаше поражения. Някъде бях прочел обаче мнение на потомствен градинар, че по удачния вариант е ориентация изток - запад и така самите растения си пазят сянка едно на друго. Реших, че това определено е по разумно и от тогава сея по този начин. Горе - долу по същото време започнах да ползвам мрежа и може би комбинацията от двете довежда до положителен резултат с по нисък процент засенчване.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8554
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 928 пъти
Получил благодарност: 698 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Да,Пенкелер,при мене Свеки все бае,казва да правя лехите изток - запад.
Аз пак обърках и вече ги направих север - юг,а се заричах да го послушам тази година.
Просто забравих и вече е свършен факт :ufff:
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от katina »

Shami написа: Май 13, '24, 08:54

Благодаря за предложението,Кимче.Но тази година имам,даже не съм засадила още всичко.Верно е,че са малки и една част от тях се закучиха нещо след пикирането.Но имам в тарелки вътре непикиран още ,та ще мога да заменям при нужда.
Друга част ми дърпат добре.Миналата година беше пак така и сега мисля,че се досещам каква може да е причината.Торфа който ползвам ,там предполагам е заровено кучето.
Ползвах от три различни места торф на три производителя.И само тези дето са от един пакет ми вървят много добре.Запазих си опаковката на пакета и другата година ще търся същия.Всичко останало сякаш боксува.Незнам,може и да не е това,но не виждам друга причина.Също зависи и от семената майче.Въпреки,че незнам до колко,може би съвсем малък процент,но от мойте си миналогодишни семена всичко си излиза.Както и да е справям се все някак. :daaa:

Шами, точно в торфа е причината. За първи път не ми вървят разсадите с торф купена от Бриколаж. Едно пише на опаковката, друго се оказа вътре. Разсада не расте, жълтее, направо ужас. Ще го садя вече и каквото такова.И при мен от моите си семена по добре вървят доматите.
И другия проблем при мен са поповите прасета. Имам насадени от купен разсад домати и вече десетина корена са прегризани. Как да се справя с тая напаст, моля помагайте :helllp:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Snejanka
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 17, '21, 12:00
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Snejanka »

katina написа: Май 14, '24, 10:19
Shami написа: Май 13, '24, 08:54

Благодаря за предложението,Кимче.Но тази година имам,даже не съм засадила още всичко.Верно е,че са малки и една част от тях се закучиха нещо след пикирането.Но имам в тарелки вътре непикиран още ,та ще мога да заменям при нужда.
Друга част ми дърпат добре.Миналата година беше пак така и сега мисля,че се досещам каква може да е причината.Торфа който ползвам ,там предполагам е заровено кучето.
Ползвах от три различни места торф на три производителя.И само тези дето са от един пакет ми вървят много добре.Запазих си опаковката на пакета и другата година ще търся същия.Всичко останало сякаш боксува.Незнам,може и да не е това,но не виждам друга причина.Също зависи и от семената майче.Въпреки,че незнам до колко,може би съвсем малък процент,но от мойте си миналогодишни семена всичко си излиза.Както и да е справям се все някак. :daaa:

Шами, точно в торфа е причината. За първи път не ми вървят разсадите с торф купена от Бриколаж. Едно пише на опаковката, друго се оказа вътре. Разсада не расте, жълтее, направо ужас. Ще го садя вече и каквото такова.И при мен от моите си семена по добре вървят доматите.
И другия проблем при мен са поповите прасета. Имам насадени от купен разсад домати и вече десетина корена са прегризани. Как да се справя с тая напаст, моля помагайте :helllp:
Всяко стебълце обвий с парченце от вестник или домакинско фолио .Друго което се сещам ,е забити до всяко коренче клонка от хризантема. Двата начина съм ги прилагала с успех.
Snejanka
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 17, '21, 12:00
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Snejanka »

pepelqshka71 написа: Май 13, '24, 18:21
penkeler написа: Май 13, '24, 13:35
alys написа: Май 13, '24, 12:24 Засенчваща мрежа 100% не знам за какво се използва. Дори 60% ми звучи много.
Ами то, 100% си е обикновения брезент и освен за тента или непрозрачна преграда за какво друго да се ползва? За засенчване на растения при нашите условия ползвам от няколко години 30% и е напълно достатъчно. Новата ми мрежа е даже 25%, но ще я ползвам сега за първи път. Само на единични крайни растения съм имал единични "опечени" домати или пипер, които се огряват директно от слънцето сутрин или след обед. Не е въпроса на растенията да им правим затъмнение, а засенчване. За да се развиват нормално те имат нужда от максимум светлина.
При моите условия преди две години със засенчваща мрежа 40% всичко изгоря. От миналата съм със 70% и на доматите има е перфектно. Май всеки трябва да се нагоди според собствените условия. Нека пробва със 60% и ще си проличи този сезон.
А сега .И нашета мрежа е 70процентова и бяхме решили да я махаме и сега се разколебах.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1731
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 54 пъти
Получил благодарност: 337 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

katina написа: Май 14, '24, 10:19 И другия проблем при мен са поповите прасета. Имам насадени от купен разсад домати и вече десетина корена са прегризани. Как да се справя с тая напаст, моля помагайте :helllp:
При мен е същия проблем и ето каква простотия измислих

Изображение

Изображение

Преди години бях увивал всеки корен с малки найлончета приблизително 4Х4, но на по късен етап така и не ги премахнах, а след това години наред не мога да си изчистя градината от тях. Миналия сезон частично пробвах това , но без да е сцепено по дължина и работи 100%, но сега за да е по лесно премахването след като растенията укрепнат реших да ги разрежа. Нарочно ги правя по големи (от една бутилка 2 или 3 броя), за да се набиват на очи и да си ги прибирам навреме, а не да се заравят в почвата и после да ми излизат едно по едно. Играчка си е и особено с пипера, че там корените са много повече, но иначе трябва да си подсигурявам тройно и четворно повече разсади за подсяване. Съседите ползват някакви гранули разпространявани в агро аптеките специално за тази цел и отровените излизат на повърхността. Така обаче си отровиха едно кученце преди години, което ходеше из градината и изяждаше омаломощените, които вече са излезли отгоре, но още мърдат. Аз нямам други животни освен два котарака, а те ходят свободно навсякъде в комшии и явно не посягат на поповите прасета, но не искам да слагам отрови където сея.
Snejanka написа: Май 14, '24, 11:12 Друго което се сещам ,е забити до всяко коренче клонка от хризантема.
Това съм го пробвал, но при мен има много слаб или почти никакъв ефект. Преди години бях сял картофи оградени от двете страни с хризатеми, които са си от години на едно и също място, но поразиите бяха същите като на останалите.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”