Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от cameraman »

Охххх.. Да я докараме до помпата.. Че туй време както го подкара... ще ме забави с 5 дни поне. ..А аз съм в отпуск вече... щото се надявах да копаме сондажи.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от Icon »

Щом имате чешма, водата е близо, дано да изкараш до 9-10 м копваш една шахта 3 м и слагаш една ценробежна и си правиш басейн.... :lol: ...за сега вади си ракийката и пръжките, гледай снега и си мечтай... :dovolen:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от cameraman »

Може ли ракийка? Страх ме е, да не ме изкарат алкохолизиран чичак. Ако може.. отивам да направя салатата с доматиту.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от penkeler »

Icon написа: Фев 5, '20, 14:58 Намерих данните на старите помпи на Вида с двигател на Елпром-Троян, моята е Вида4 - 310 л/мин., , което прави 18,6 кубика на час или 14 ст..... :lol:

Изображение

Имахме и по-мощна, но ни я откраднаха, ама дървена врата беше, сега направих желязна и я прибирам на Есен, че много апаши има...бе..... :lol:
Поне се поставя за 5 минути и е към 10 кила.
Та който иска центробежна помпа-това е помпата, гледам че вървят по 250-300 лв втора ръка, но всеки лев в нея си заслужава. ;)
Аз пък, може и да не съм прав, но си мисля, че помпата е последното за което можем да говорим. Тя просто трябва да е съгласувана с водоизточника, естествено ако не разполагаме предварително с такава и я ползваме за да не купуваме друга. В зависимост от нуждите можем да си избираме помпа. Наи добрия вариант е водата да не се изчерпва, докато помпата работи. Аз също ползвам вида 4, но защото тъста ми беше я купил десетки години преди да му стана зет, без да има кладенец, а кладенец копах аз. Ами тази помпа има възможности които са за неизчерпаем източник (река, блато, язовир, езеро и други) при които никога няма изчерпване и далеч не са за кладенец. Диаметъра на входа е 2 цола, а на изхода 1.5. Правилото е, че можеш да стесняваш изхода, но не и входа. Ако ползвам пълния дебит на изхода, по предписание, за директно поливане, ще изчерпя кладенеза за минути, а и струята ще ми извлече посевите. Какъв е смисъла? Иначе се получва така наречената кавитация, която износва турбината все едно, че е подложена на поток от пясък.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1621
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от Бобсъна »

Вида4 е с входна резба 1 1/2"(G 1 1/2) и изходна 1 1/4"(G 1 1/4)...
Изображение
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от Icon »

penkeler написа: Фев 5, '20, 19:04 ...... Диаметъра на входа е 2 цола, а на изхода 1.5. ......
Точно, както го е написал Бобсъна, явно твоята е друг модел, моята старата, дето я откраднаха беше 2 цола всмукателен. В Харманли също правиха помпи, ама как се казваха не знам.

Вида 1, Вида 2 и Вида 3 сму­кателният тръбопровод e 1“, а за „Вида 4″ смукателният тръбопровод – 1 1/2“.
Нагнетателният тръбопровод е 3/4″ за Вида 1, 1 за Вида 2 и Вида 3, а на Вида 4 е 1 1/4″
https://www.sandacite.bg/%D0%B5%D0%B4%D ... %B4%D0%B0/
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от Icon »

Вида имат и модел Вида 6Е12Н, мощност 1.5 квт, дебит 6 л/сек, напор 12 метра, 2840 об/мин, отвор на входящия фланец- ф 49 мм, отвор на изходящия отвор- ф32 мм
инфото е от обява.

Вероятно е 2 цола входа, ама продавача го е мерил с линийка. ;)
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от penkeler »

Бобсъна написа: Фев 5, '20, 19:41 Вида4 е с входна резба 1 1/2"(G 1 1/2) и изходна 1 1/4"(G 1 1/4)...
Точно! За втори път се случва да ме засичаш, че паметта ми изневерява, но какво да се прави? За съжаление по добре няма да ставаме, но по зле е доста вероятно. Съжалявам!
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1621
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от Бобсъна »

Не засичам,а просто уточнявам ...
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Водата- дар от Бога, обсебен от ВиК дружествата.

Мнение от penkeler »

Бобсъна написа: Фев 6, '20, 15:18 Не засичам,а просто уточнявам ...
Може би не подбрах подходящата дума. Имах предвид, че ме "хващаш в крачка", а не, че го правиш с някакви упреци.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”