Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Албена написа: Дек 13, '18, 13:28 Кюфтета от елда наричам кюфтета ,не защото ми се яде кайма ,ами защото звучи по-добре от сплескана на топчета пържена елда. :lol: А соев кренвирш ,звучи по-добре от дълго соево нещо. ;)
:daaa: , много точно си го обяснила.
Анемоне написа: Дек 13, '18, 13:33 .....Добре,признавам си (и май-досега никога не съм го правила изтъкнато и подчертано),че аз съм вегетарианец,почти суровоядец,почти веган.Това мое решение и възглед не ми създава специфично отношение спрямо никой от хората,които се хранят с месо,тъкмо напротив...................
Анемоне, благодаря за отговора.
Права си, темата е необходима и не мисля, че в нея има специфично отношение към друго мислещите.
Има доводи в подкрепа на този начин на хранене, защото темата е за вегани и вегетарианци.....
Не разбирам защо това трябва да обижда някой, аз не се чувствам обиден ако някой "точи лиги""(простете за израза) пред вида на вратна пържола или ребра.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8594
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 983 пъти
Получил благодарност: 773 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Просто от любопитство да попитам, защо се избира пълното лишаване от животински продукти изцяло,примерно месо разбирам,но сиренце,кашкавалче и др.Както например и махането на глутена от хляба,всичко общо :hmmm: не става ли прекален стрес за организма?
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Shami написа: Дек 13, '18, 15:42 Просто от любопитство да попитам, защо се избира пълното лишаване от животински продукти изцяло,примерно месо разбирам,но сиренце,кашкавалче и др.Както например и махането на глутена от хляба,всичко общо :hmmm: не става ли прекален стрес за организма?
Единствената възможна консумация на млечни е след преминала млечно-кисела ферментация, при която казеина се разпада на по-прости съединения.
Същата е ситуацията и при хляба и глутена.
"Специфичният белтък, който се съдържа в млякото, е лепило, подобно на глутена. Той предизвиква отлагане на холестерол и калциеви кристали, насърчава производството на хистамини и води до по-високи нива на холестерол. Самият БКМ7 окислява липопротеините с ниска плътност, а проблемният А1 бета казеин допринася значително за развитие на атеросклероза. Това е установено от екип изследователи в Австралия през далечната 2003-та година."
https://imupro.bg/vredata-ot-kazeina-i-mlyakoto/

"До голяма степен изнесените факти са верни и това е подкрепено с резултати от изследвания, лабораторни резултати и клинични проучвания. Всъщност сами може да се убедите във вредата от млякото, ако само за 3 седмици се опитате да живеете без мляко, кашкавал и сирене.

Най-вероятно кожата ви ще се изчисти от пъпки, няма да получавате мистериозно главоболие, чревната флора ще се нормализира доколкото е възможно. Това са само първоначалните ефекти, които се забелязват в кратък период
."

За да се предпазите от вредата от млякото и въпреки това да консумирате някакво мляко, изберете козе мляко. Козите не произвеждат А1 бета казеин и е добра алтернатива. Други продукти, които не съдържат хормони, патогени, холестерол и други опасни съставки, са биволското и овче сирене. И да не подценяваме растителните и ядковите млека – много по-добра алтернатива от всички останали.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Мария Николова »

Малко вода във воденицата на бъдещите двестагодишни. ;)
За човека единствено и само майчиното (човешко) мляко е безвредно и полезно.
Така е за телето, агнето, ярето, малачето, кончето, магаренцето, мишлето, котенцето, кученцето. И бебето-кит.
Обаче само за един юнак се знае, че е бозал 25 гОдин. :hihihi: Но и този легендарен факт е непроверен. :sgiggle:
Козето, биволското и овчето млека са, най-малкото, точно толкова вредни, колкото и кравето мляко. А би трябвало по логика в цитираната от Динко почти научна статия от нета, като най-маслени млека, да бъдат анатемосани като най-вредните.
Чини ми се, че аршинът за тях е измислен поради оскъдното им присъствие на пазара. Главният враг си остава кравето мляко поради огромния му дял в пазара.
Някой фанатик е решил, че като натисне в полза оскъдните млека, одма ще се забрави за кравето мляко.
Човешкият организъм, обаче, е като тръстиката - приспособява се през хилядолетията към всички вредности.
Просто, да си жив е вредно! :srofl: :srofl: :srofl:
Преминах от пълно отвращение към млякото в ранно детство, през удоволствието да обирам каймака, после през манията да изпивам вместо вода литър неварено пастьоризирано мляко, :hihihi: до сега, когато обядвам само кофичка кисело мляко. През сезона на овчето - овче. :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Няма да напомням, за десетките анкети със столетниците, които казват, че с млякото са чукнали стоте. ;)
О, не! Аз и цигарите си пуша, без да ми пука кога ще ритна камбаната - след месец, след година, все едно. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от clock »

:dovolen: Мария, аплодисменти! :sclap: Написала си моите мисли, само леко си ме изпреварила!

Господинов, сякаш вече леко се унасяш, не мислиш ли? До преди няколко дена разказваше колко е полезен кефира. И подплатяваше казаното от теб пак с някакви 'научни" статии. От два дни вече си веган и сега отново убеждаваш колко е полезно това. Моля ти се, грамотни хора сме, някои заблудени повече, други по- малко, но сме възрастни все пак. Разбирам да имаш многогодишен "стаж" като вегетарианец или веган и да споделяш собствените си наблюдения. Статийки всеки може да чете, а и интернет е общодостъпен (все още). Знам, че сега ще кажеш - "Недей да четеш като не ти е интересно". Напротив, интересно ми е. Но ми е интересно нещо от първа ръка, не новосъшити измишльотки. "Милион" години киселото мляко беше полезно, сега изведнъж - отрова! Обаче ГМО соята е елексир за организма! Или може би ти си се сдобил с негенномодифицирана соя? Хората обожават да бъдат лъгани! Това е факт. Мегагигантът хранителна индустрия задоволява тази тяхна потребност. Останалите ядем мляко, пушим, пием по чаша вино всяка вечер, ядем препечен хляб със сланинка и от 7 години не сме стъпвали при лекар :nod:
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

clock написа: Дек 13, '18, 18:24 :dovolen:

Господинов, сякаш вече леко се унасяш, не мислиш ли?
Clock аз кефир си приемам и сега, само че от ядково мляко.
Шами зададе въпрос, аз и отговорих с цитат от статия, относно млякото .
Къде видя, че това, което съм написал/цитирал има задължителен характер?
Темата е за вегани/вегетарианци, за не знам кой път го пиша или не може да има такава тема?
Има хиляди други различни теми за мебели, за животни, за готварство, за НЛО и всеки споделя неща, които го вълнуват, които е прочел и т.н.
В тази тема не може това да става, така ли да го разбирам?
Никой нито поучавам нито карам да яде или не яде нещо, да бъде или да не бъде........
Това е споделяне с еднакво мислещи хора в тема за вегани/вегетарианци.
Мисля, че леко трябва да коригираш тона, защото аз никъде не съм си позволил да се обърна така към никой съфорумец........
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от clock »

Господинов, имаш последователки. Това е факт. Отваряйки тема след тема, коя от коя по - здравословни, несъзнателно (може би) люшкаш вярващите в теб ту в една крайност ту в друга. Не е лошо да помислиш и върху това.
Чудесно е, че отвори тази тема. Не е ясно обаче защо толкова високо роптаеш срещу чуждото мнение. Или може би темата е единствено за убеждение? Към поредният ти интерес?
Твоят тон е достатъчно красноречив, дори леко избухлив. Изнервен ли си, Господинов? А що се отнася до обръщенията към съфорумец, о, да, твоето обръщение не беше строго индивидуално. Обобщи ни като онези, на които им "течат лигите" (гнусно звучи, не мислиш ли! ) над вратните пържоли.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8594
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 983 пъти
Получил благодарност: 773 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Ама и аз задавам едни въпроси :lol:
Господинов ,благодаря за отговора :tzvetentze: ,не беше необходимо чак със статия,можеше и просто да кажеш ти какво мислиш,твоето
мнение е по важно за мен.
Хубаво е, че се води дебат,обсъждаме въпроса, от всякъде го въртим,на шиш го въртим :lol:
Моля :angel2: не се обиждай на никоя от нас,Клокчето,Мерка и двете дами са страхотни и съм сигурна,че те уважават и теб и темата която си отворил.
Може да има още разпитващи,според мен даже е по добре да се чуят повече гледни точки и мнения.Само предлагам,не че се меся нещо :hihihi:
Клокчеее :tzeluvka:
Deleted User 5091

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Deleted User 5091 »

Внимавайте със "здравословното" хранене, защото имам близка, чиято дъщеря пострада от това на хормонално ниво.
После оправянето е много трудно. Никой не знае на клетъчно и хормонално ниво какво става в организма му.
Аз например съм чувала/не знам от къде/, че след 50 г. жените трябва да намалят консумацията на мляко.
От друга страна винаги съм се чудила на странно изглеждащата кожа на лицето на вегана.
Имам познати и се смущавам от вида им. Вече даже ги разпознавам.
Прочутият Д-р Гайдурков е оправил здравословно с диети не един и двама мои познати, но със строг контрол на мед.изследвания на човека. Ние не сме доктори и колкото и да сме интелигентни, това не ни прави специалисти в областта.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 239 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Breda »

gospodinov написа: Дек 8, '18, 21:58 http://www.bvu.bg/meat
""Никой нито поучавам нито карам да яде или не яде нещо, да бъде или да не бъде........
Това е споделяне с еднакво мислещи хора в тема за вегани/вегетарианци""

Ми не е баш така,точно си е убеждаване и агитация,мисля,леко агресивно.Вегани/вегетарианци са си убедени вече и тия линкове с кланиците на тях не са им необходими,както и копи/пейст на статии от нета. Мисля,че ги адресираш към "грешниците" заради информирания избор,който трябвало да имат,както по-рано спомена.
Интересно ми е да чета споделен опит,като хранене ,начин на живот,промени в организма,но и на мен са ми досадни агитациите с линкове и "научни статии"
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”