Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Тобис, имам 3 клематиса 2 група, които не искат да дръпнат с растежа вече 4-та година. Рязала съм ги и ниско в началото на пролетта - няма промяна, все едвам кретат :snif: Да ги преместя ли :hmmm: Сега са на доста сенчесто.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

За Калико:
При по-старите процедирам така след пролетния цъфтеж на втора група и ефектът е много добър :nod: През юли имам много красива свежа листна маса (нали знаете как просъхват и овехтяват ранните листа) и добър цъфтеж през август :daaa:
Но с по-младите едно такова заиграване може да ги разсърди и да изчезнат за една две години :snif: Пак гледам състоянието на растението :nod: Сега имам Омоширо и Патриша Ан Фретуел, на които ще им е втори сезон и вървят много добре. Смятам това да им направя :angelche:

За Гладис Пикард изобщо не казвам нищо. Много е красива, но все се влачи по земята и нямам търпение да я съпикясам :lol: И Ребека се влачи, но не чак толкова :nod:

За лалето:
Според мен не ги пипай сега, а след прецъфтяване ги режи ниско :daaa: Демек това, което съм писала по-горе.

И за да не си помислите, че нямам кретащи :oops: Имам, но се надявам :mrgreen: Затова съм писала, че пазя там каквото има зелено. От време на време ме хващат лудите и казвам "или, или" и резултатът е точно такъв :nod: Или живва, или умира :nod: Та решението е лично :mrgreen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Тобис, и това съм правила - подрязвала съм ги след мижав цъфтеж не чак до долу, но на половина - не живват и това е :eeeh: То това на половина си е 20-30 см от земята, де :mrgreen: След прецъфтяване са доста на сянка, че други хубости напълно се разлистват и дали ако ги отрежа до земята въобще ще тръгнат :hmmm:
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

Лаленце, според мен ги мести. Права си, че като са на сянка и ако ги режеш ниско след цъфтеж страдат повече щото нямат светлина за да покарат. Може би има доста причини, всичко е индивидуално. При мен, клематиси, които вървяха екстра, след като пренаселих градината почти умряха ... някой съвсем :ufff: Та това е и една от причините да не вървят, почвата също - като е сбита и ги мъчи ... влагата която се събира на дадени места също им пречи.

Виждала съм клематиси, които изкарват много стебла от корена, по-скоро от под земята и такива, които нищо не изкарват. Мисля, че засаждането също си казва думата - ако им заровим стеблата повече, шанса да се сгъстяват е по-голям, а това сигурно зависи и от сортовите особености. Две монтани съм садила, едната от 1 клечка стана клематис, другата от разкошен клематис стана една клечка още на първата година, а на втората я нямаше и въобще и не се появи....... отдавам го само и единствено на мястото и - сгъчкано и на сянка между по-големи растения ... ми това е като съм лакома
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Аз за първи път се навивам да местя клематиси и не знам как ще им се отрази. Имам чувството, че ще им е доста стресиращо, повече даже, отколкото на розите. И затова разпитвам тук с подробности и за кураж. Бях си навила да местя едни добре вървящи клемки, но цветово не пасващи на донасадените в годините други цветя.....ами, отказах се - ще мажа цветово, но няма да ги местя :nod: Ама тези кретащите май ще ги рискувам, а са ми доста скъпи на сърцето, че са подарък :nod:
РОУЗ

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от РОУЗ »

Лале, и аз се чудих дали да не ги местя, накрая реших да купя още много нови, пък тези, които имам, ако станат. С това местене не мога да видя голямо растение в моя двор! :twisted:
Ако изобщо не търпят засенчване, а са на сянка, тогава може би е добре да ги смениш, аз си поръчах тази година за сянка и полусянка, да видим.

Иначе и на мен това чудо с рязането ми е много сложно, пробвах да режа миналата година след цъфтеж, но при мен първия цъфтеж закъснява много, и май някъде през август трябваше да режа, ми то за кога? :hmmm:
С високо рязане може ли да се получи при някои видове клематиси дебело стъбло като на дивия повет и да цъфти само високо по мрежата? Може би при витицелите, ако не се режат ниско? :hmmm:
Този пък е сбутан между две рози и мрежата, напролет тръгва, защото розите още не са се разлистили, а и са на по 1-2 години,но през лятото тревата на съседа става до кръста, от другата страна са розите и първо, че едва се вижда, после, като го резна след цъфтеж, до другата пролет забравям изобщо, че там е имало клематис.
Да го режа ли по-високо, та да дръпне нагоре, или за тази група няма смисъл?
Изображение
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Роузи, това да си напоръчам много нови е едно на ръка и е вече направено :mrgreen: А за тези, които им се чудя да ги местя ли, както писах са ми много скъпи и искам да направя най-доброто за тях :nod:
За твоя клематис - според мен го изнеси с подреждане по напред пред розите по допълнителна решетка или друга конструкция да се катери :nod: Не ми се вярва да надвие катерачите и съседските треволяци, както би направила една витицела.
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

Роуз, да :nod: , повечето витицели правят дебели стебла, ако се режат по-високо. От 2ра група имам 2, които също правят дебели стебла, за другите не съм забелязала ... Аз лично живея с мисълта, че високото рязане ще даде желания резултат, но може и да не съм особено права за част от клематисите :hmmm:
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от mileni »

Към Лаленцето,можеш да местиш според моя скромен опит.Есента бях принудена ,да местя доста клематиси.Местих ги с повече откопана земя.На новото място ги садих по-дълбоко.Гледам,че почти всички са започнали да оформят пъпки.
тези дни мисля да преместя и Веноса виолацея,че я забравих есента.

В чудене съм,дали да режа Кирито и Вивиан Пенел :hmmm:
Есента при местенето не ги рязах,но са подрязани след цъфтежа им.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от libra »

http://www.taylorsclematis.co.uk/clematis-by_pruning/" onclick="window.open(this.href);return false; Ето от този сайт можеш да си правиш всякакви справки,разбира се клематиси ,които те продават.Иначе-името на клематиса +prunning и го намираш в нета.
За Патрисиа Анн -той ще цъфти с двата вида цвят според периода на цъфтеж.
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”