ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
madelina
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Юли 13, '12, 13:29
Местоположение: до София

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от madelina »

За месенето съм открила, че тестото втасва по-бързо, когато е в пластмасова купа. Даже отгоре го покривам с прозрачно фолио.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

Тази година мисля да опитам рецептата по долу, у нас харесваме сладникавия вкус при ядене, а с оцета сигурно вкуса ще е сладко кисел, тоест успешен. Джинджифила също ще допринесе за вкуса. Времето за подготовка ми се вижда кратко, така че определено съм готова :lol:

Свински пържоли с кайсиева глазура:

Изображение

В тази рецепта кайсиевото сладко е в основата на сладката, пиперлива глазура, с която ще покриете свинските пържоли. Тези глазирани с кайсии свински пържоли са чудесно овкусено основно ястие.
Време за приготвяне: 15 минути
Време за печене: 10 минути
Доза: 4 порции

Продукти:

1 свеж джинджифил
2 скилидки чесън
1 чаша сладко от кайсии
3 супени лъжици ябълков оцет
1 чаена лъжица + 1 чаена лъжица соев сос
1/4 чаена лъжица лют пипер или на вкус
4 тлъсти свински пържоли, около кило
Олио за намазняване
Сол и пипер на вкус

1. Приготви среден огън на газов котлон или печка.
2. Настържи джинджифила.
3. Обели и счукай чесъна,
4. В малка тенджерка смеси сладкото и оцета.
5. Сготви, разбърквай, докато сладкото се разтопи на огъня.
6. Разбърквай, след като добавиш 2 чаени лъжички джинджифил, чесъна, соевия сос и лютия пипер.
7. Дръпни от огъня и остави да се охлади настрани.
8. Изрежи всяка пържола, оставяйки й 0,5 см мазнини.
9. Намажи леко всяка с олио; поръси със сол и пипер.
10. Постави пържолите на леко намазнено грилче.
11. Опечи ги за 3 минути на всяка страна.
12. Мажи щедро с глазурата от сладко и печи за още 4-5 минути, докато са готови.
13. Разрежи, за да провериш дали са готови(ако не розовеят).
14. Затопли останалата глазура за 2-3 минути.
15. Залей пържолите преди да сервираш.

източник http://frognews.bg/news_18496/Originaln ... a_praznik/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3130
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от mucunka »

Относно втасването на тестото за питката.Аз го слагам в намазана с олио тенджера с дебело дъно,захлупвам с капак и го поставям за малко над отворен съд с гореща вода като преди това правя с пръст дупка в средата на тестото.Когато дупката се запълни е знак, че тестото е втасало.Това, за дупката, го научих от Звездев.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

Аз лично съм пробвала с поставяне над тенджера с гореща вода и се притеснявам, защото не улучих температурата и пропарих тестото. Това е и причината да не го споменавам , но варианта с пробиване на дупка е добър и непременно ще се възползвам :daaa:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от Titi »

Знаех си аз, че няма да ме оставите да се излагам, МНОГО съм благодарна на всички, включили се с полезните съвети. Сега съм сигурна, че ще се справя. Като се замисля, при мен също проблема е бил в това, че незнам кога да спра с брашното, все ми се струва лепкаво и малко и явно слагам прекалено много брашно.
С най-голям кеф бих отишла при Мария да ме научи, ама не мога, така че варианта е тя да дойде при мен :D
И печения боб ще направя, благодаря, Оркуд :tzeluvka:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8219
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от дара »

Само да добавя за печения боб,аз слагам и маслини,става много вкусно :daaa:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от milena02 »

Аз някъде бъркам при печенето на питите - кората им става много твърда. И това е всяка година, каквато и рецепта да използвам ( то аз само за Коледа аи Великден меся). Хубаво се омесва тестото, хубаво си втасва два пъти, надига се още във фурната, зачервява се както си трябва и накрая като я извадя - кора с дебелина един пръст, да си счупиш зъбите. Не зная защо се получава така. На каква темпаратура печете и в загрята или в студена фурна слагате питата? Аз слагам тавата в предварително загрята на 180 градуса.
Аватар
retaraa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1299
Регистриран на: Яну 23, '10, 12:49
Местоположение: Варна

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от retaraa »

orkud написа: ....
Пече се в загрята фурна на 200 градуса най- напред отдолу за да се вдигне добре (15 минути), след което се включва отгоре още 15-20 минути...
така правех и аз със старата фурна :nod: , сега с новата е още по-лесно - има програма за втасване и програма за печене на хляб.
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3130
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от mucunka »

Миленче, относно кората ще ти кажа един трик. След изваждането на питката я намазваш обилно отгоре с масло и завиваш с кърпа докато изстине. Кората става много мека и не се втърдява и след дни.А тестото замесвам винаги с равна смес прясно и кисело мляко, не слагам вода. И наистина тестото трябва да е колкото е възможно, меко.И още нещо. Аз не размесвам предварително маята, разтрошавам я директно в брашнената смес.Така тя директно си бухва там.Иначе-веднъж бухва в сместа, втори път в тестото.Това го чух в предаване по телевизията от един много известен хлебар.Той каза, че те никога не замесват маята предварително и има логика.Оттогава никога не замесвам предварително маята и действа безотказно. А рецептата за хубава питка е месене и месене и пак месене.Тестото оживява в ръцете ви. :daaa:
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от Миша »

За да стане коричката тъничка,и на питки,а особено при козунаци,слагам две канчета с вода във фурната при печенето ,от двете страни на тавата,в дъното на фурната ,действа безотказно :daaa:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”