Нар

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Нар

Мнение от Kaira »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: Нар

Мнение от Лакомник »

[quote=Kaira post_id=920135 time=1571778405 user_id=5101]
Леле,Kaira! :daaa: На колко години е този разкош? :potekoha:
Имам един,който гони тийнейджърска възраст,тази година за пръв път цъфна с три мижави цвята,но за плод ще има да чакам.
То от години го мъча като за дърво,а май не трябва :hmmm:
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Нар

Мнение от Icon »

Явно мястото трябва да се смени, ама в паралелите.. :lol: .Преди шест години откопах от комшиите едно разклонено дръвче към 80 санта високо и стебло дебело, колкото цигара. На следващата година цъфна преди 15 Юни, а всяка следваща дава по 4-5 нара яката узрели, сега Септември го видях и беше с кърваво червена кожа, пак 4-5 броя и вече висок към 2 метра, та до сега ако не ви е червен, няма да ви узрее. ;)

Така изглеждаше втората година на 15 Юни. Ама не му снимах плодовете, че е малко още, та и около мен има няколко над 100 годишни нара и не може да се мери още с титаните.. :lol:

Изображение
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Нар

Мнение от Kaira »

Лакомник написа: Окт 23, '19, 14:47
Kaira написа: Окт 23, '19, 00:06 Леле,Kaira! :daaa: На колко години е този разкош? :potekoha:
Имам един,който гони тийнейджърска възраст,тази година за пръв път цъфна с три мижави цвята,но за плод ще има да чакам.
То от години го мъча като за дърво,а май не трябва :hmmm:
Благодаря, Лакомник!
На седем-осем години е. Това е дръвче от издънка, предното една люта зима измръзна.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13545
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 269 пъти

Re: Нар

Мнение от kim »

Много сладък...

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Нар

Мнение от apis »

Леле,като гледам тези снимки,дървото си става много голямо.
Мойто нарче от Пландорекс съм го засадила до барбекюто на съседите,
на 1-2 метра.И на около 2 метра от него съм сложила смокинята.Нали трябва да са на завет.
kim , чудя се дали да не преместя нара,малко по към вътрешността на градината ?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13545
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 269 пъти

Re: Нар

Мнение от kim »

apis написа: Ное 12, '19, 07:59 Леле,като гледам тези снимки,дървото си става много голямо.
Мойто нарче от Пландорекс съм го засадила до барбекюто на съседите,
на 1-2 метра.И на около 2 метра от него съм сложила смокинята.Нали трябва да са на завет.
kim , чудя се дали да не преместя нара,малко по към вътрешността на градината ?
Ако е на два метра от съседите може да го оставиш на мястото си. Нара търпи резитба, така че можеш спокойно
да му контролираш растежа след време. Дали е добре обаче на два метра от смокинята, която също си става
обемен храст/дърво.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Нар

Мнение от apis »

kim , благодаря ти !
Значи едното трябва да преместя и мисля,че е по добре това да е нара.
Пък смокинята да си остане,все пак тя ще е по скоро храст,отколкото дърво.
А и ще се надявам да успеят да станат така големички,както твоите.
Vik
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 31, '19, 23:21

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Vik »

mimivd написа: Ное 12, '19, 17:17 Аз пък сега съм на мислила да садя нар. В екзотик плантс има хубави растения. Мен ме притеснява само нашата зима в северозападна. Какво ще ме посъветвате?
Значи нар в северозапада е доооста голямо предизвикателство. Ако няма смокини или други нарове в селото е слабо вероятно да можеш да го отгледаш плододаващ на открито.
Най-общо казано - ако не пада три зими поред под -15 градуса вероятно ще ти цъфне нара и може да видиш плодове. После ако падне под -15 ще измръзне до земята, но ако е силен може да израства за един сезон и да плододава пак на другия. Ако редовно пада под -15 през зимата по-добре не хаби място и не мъчи нарчето.

От сортовете, които може да си купиш в България най-често описани като студоиздържливи(до минус 15) съм срещал Парфианка(от Казахстан, като този е с най-много суперлативи за вкус), Прованс(от Франция), Сорт 1(от България) и Dente di Cavallo(от Испания).

От това което съм чел за наровете най-силните сортове издържат максимум до около -15, като понякога и тези сортове сдават багажа на -12. Студоустойчивостта зависи освен от сорта и от това дали на дръвчето му харесва изложението и хранителния му режим - колко рано/късно заспива (четох мнение, че ако не се торят дръвчетата спират малко по-рано растежа си и после заспиват седмица-две преди тези които се торят и така са по-издържливи на студ - но за това още нямам наблюдения дали е вярно). Аз съм засял горните сортове, но още не е падало под -15 и не мога да потвърдя колко са устойчиви.

От това което съм чел и за кратко (две години) съм наблюдавал, нара е силно слънцелюбив - най-малко 8 часа огряване на ден, това го иска определено повече отколкото поливане. За да го опазиш през зимата, трябва да е на завет и близо до стена (отопляема по възможност т.е. да се живее в къщата). По тоя начин чета из форумите, че хората са отглеждали нарове и като е падало и до -18 за през нощта. Увиването с царевична шума, зариване под купчина слама или някаква друга изолация определено помага (но не и с найлон за да не се получава парников ефект).
Най-студоустойчивите, за които са писали по форумите и в брошури (от институти не от търговци) не съм виждал да ги продават, възможно е защото не стават вкусни при нашия климат или защото ни е малък пазара за да опитват търговците сложен внос на сортове. Salavatski, Kazaki, Afganski, Russian 18, Sal, Surh-Anor, Naderi, Yusef Khani, Malas Saveh, Entekhabi Saveh, Sumbar тези сортове съм си записал да излизат като студойстойчиви (до -18, някъде и до -20 ги пишат, но това само от търговци и не го вярвам), като това съвсем не е сигурно и не е ясно дали климата и почвите ни ще им харесат. От тях може ако имаш късмет да си намериш семки по нета, но по книгите пишат, че има голяма вероятност сорта да се разпадне ако пробваш да го размножаваш със семки. Също е напълно възможно да го чакаш едни 7-8 години преди да роди, така че не е особено удачно със семките, освен ако имаш достатъчно място и много ти харесват наровете.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от mimivd »

Vik, благодаря ти много за изчерпателната информация.
Така или иначе, нарчето вече пристигна. Сорта е Ако 128.
Ще го засадя на много слънчево място, на завет. В градината си имам още повече от 40 годишна плододаваща смокиня, плододаваща райска ябълка, киви, банан... надявам се с подходящо зазимяване първите години, да оцелее и нара. Пък.... каквото сабя покаже.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”