Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5124
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 1529 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Lilly »

Home_sweet_home написа: Юни 27, '19, 09:31 Добро утро :)

Дотук май ще засадим туи, смърч и дотам, само те са с изцяло положителен вот :)
О,неее :D Има много невероятни възможности, просто ми се струва , че в такава тема съветите няма да са достатъчни.
Днес получих от Пинтерест поредния имейл - изумителни решение за огради и терасиране ! Затова ти казах , че това решение ще е по-ефективно - с всеки имейл получаваш по няколко хиляди идеи .
Албицията е страхотна , хеле пък 'Summer Chocolate' - просто си направи сметка къде е мястото. В южна България и по морето става, но не и на по-студените места / 5-та зона от опит зная , че не е подходяща/
Редици от спиреи / толкова много видове има/ могат да са много впечатляващи - евтини, непретенциозни
Много видове физокарпуси и бербериси в различни цветове - миии..много са красиви
Има невероятно красиви ацери.

аз лично веднага бих сложила
peach crimson bonfire - но без рози около него
Изображение

Виждала съм на живо комбинация от хвойна и рустифина - много красива. Да, рустифината пуска много рустифинчета, но аз ги кося , не съм забелязала това да се отразява на тревата
Декоративните треви ще са подходящи за целодневно слънце

Съществен аргумент е има ли кой да се грижи за градината постоянно- за да се подберат растения, които евентуално ще се самотглеждат - салвии, сантолини, лавандула . Това ще определи и присъствието на цветя - те искат повече грижи, докато градина с храсти, дървета, треви - няма да има такива изисквания за поддръжка.
Задължително иглолистни - за разкош, ама там някой друг да даде идеи
и аз лично бих насадила малко неща- групи и солитери , артистично разпиляни по тая прекрасна полянка - така че да има много трева и на тоя фон да изпъкват красиви акценти, бих прикрила геометричните форми с някакви стелещи се растения / пълзящи хвойни примерно/
Успех в създаването на градината :dovolen:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4499
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 183 пъти
Получил благодарност: 473 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от jozefin »

Човекът е написал три ЧЕРВЕНИ люляка ДИНАМИТ, което предполага, че не става въпрос за сиринга вулгарис, а за лагерстремия. Ако е така- чудесен избор, поздравления.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2568
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1229 пъти
Получил благодарност: 1769 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от gevkati »

около мястото имаш все пътеки. Аз не бих сложила боцкащи растения . Вместо смърч , бих избрала ела, например конколорка.
Предлагм ти да разгледаш и следните структурни растения:
- acer platanoides Crimson Sentry
- liquidambar
- pinus nigra Zimmer/ Green Tower
- taxus baccata
- cedrus Deodara Golden Horizon
хвърли едно око на кълбовидните туи- сред тях има и жълти. Ефектни са.
Моето предложение за дъгите:
- задната да е от структурните растения, смърч/ела в ъгъла- това да е най-високото и после да намаляват на височина
- на преден план по-ниски и цяфтящи

Изображение
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Home_sweet_home »

Да, става въпрос за лагерстремия, с оглед на цената, която струваше единичната бройка и големината в саксията - имам немалки очаквания да хубавее, без да създава проблеми.

Тази праскова как се води на български? Излиза ми...джужде, че е. Става ли сравнително голяма?
Самата градина се коси от косачка и се почиства, но специална поддръжка по цветята - едва ли. Затова си мисля за тези туи и смърч, отстрани бербериси и пираканта, още няколко люляка и две дръвчета. Като приключим с този проект и видим как се развиват нещата, мисля има площ, следейки и вашите теми - можем да надградим наесен, даже напролет :)
Градинката се намира в Пловдив. Мисля, че споменах във връзка с климата и условията.

Благодаря и за схемата - да кажа, че мястото не е населено от хора - само в единия край минават хора (тротоара), останалото по-скоро ще е като лека преграда и с усещане за "затвореност", лично място. Който иска - да се боде :) Няма работа около храстите. Може във вътрешността да се сложат тук-там вайгела, спирея за красота и цвят.
Притеснява ме фактът, че в главата ни е идея за цветно, приятно, свежо, а има толкова избор и накрая да не стане Франкенщайн, или манджа с грозде, шарении и кич :)
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5124
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 1529 пъти

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Lilly »

Home_sweet_home написа: Юни 27, '19, 12:39
Притеснява ме фактът, че в главата ни е идея за цветно, приятно, свежо, а има толкова избор и накрая да не стане Франкенщайн, или манджа с грозде, шарении и кич :)
и с пълно право се притесняваш, защото много от нас точно до там сме го докарали :lol:
искам и това, и това , и това ...и като си погледна т.н. градина - лошо ми става
гледай темите с градините и цветята и на доста места ще видиш илюстрация на това, от което трябва да се пазиш.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от calico »

Поливната система опръсква ли цялата площ?
питам, защото знам какво ще стане ако засадиш групи растения и ежедневно отгоре се дъждуват.
Трябва да се съобразят местата които остават неопръсквани, ако има такива. Знам от лични наблюдения как една добра поливна система, правена за тревна площ, съсипа всички други растения.

За границите не пренебрегвай и махония. махонията я знаеш, поне си я виждал на много места- напролет цъфти хубаво в жълто, после прави плодчета, те дори се ядат май. Евтина и бодлива

Изображение

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Home_sweet_home
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Юни 26, '19, 13:18

Re: Преди и сега...за нахъсване на новаците

Мнение от Home_sweet_home »

Привет,

да, поливнат система покрива голяма част от тревната площ, не я полива чак толкова обилно и продължително. Мисля си, че това може да бъде коригирано. Проблемът е, че ако определен участък не се полива може да поизсъхне и тревата. Тоест ръчно би следвало.

Махонията не е ли леко сенколюбиво? При нас сянка през деня има само ако се спре някой човек в тревата :)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 976 пъти
Получил благодарност: 1910 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от Гео, граф »

Поразгледай малко някои теми из форума, в тях има доста информация за стиловете, а тук-там са запазени и снимки. Примерно в райските градини или във формалните може да се прочете какво не бива да се допуска, което е немаловажно. Има основни неща, които трябва да се премислят преди да започнеш да садиш и момичетата нагоре са ги нахвърляли. Минали сме по този път (някои даже сме се загубили из него :sgiggle: ), затова гледаме да предпазим идващите след нас от нашите грешки. Което означава, че ти ще си направиш твоите грешки, но все пак би могъл да си спестиш някои. Освен това винаги можеш да питаш за различни растения в темата Какво е това цвете/растение? :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7410
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1660 пъти

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от ljuboznatelna »

Не отговори на един преден въпрос тук - кой ще го поддържа? От това много зависи какви растения ще има. Някои изискват минимална поддръжка, други неколкократна сезонна.
Поливната система може да е съобразена с тревата, но не е съобразена с това да насадиш някакви иглолистни, които правят широка корона долу и спират водата. Или трябва да се съобразиш с поливната, или да я съобразиш с насаденото. Зависи какви са ти разпръсквачите, но подозирам че са с голям обхват и малко на брой. Което значи, че храсти и дървета, ако са много , ще пречат на водата да стигне тревата на някои места. Трудно ми е да обясня тук как да прецениш къде ще е най-удачно да насадиш голямо растение.

Не ги сади така шахматно тия лагерстремии. Много хора садят така - Яяяя, тук едон празно място. Я да сметнем средно аритметично къде се пада средата. И хоп, насадено растение. Следващия път пак същото.
Последно промяна от ljuboznatelna на Юни 27, '19, 18:28, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Няколко ентусиаста искаме да "раздвижим" една тревна площ

Мнение от calico »

Всъщност да, така е - махонията е за сенчести места.

Защо не направите бордюр с лавандули? Ако успеете да настроите пръскачките така, че да не ги обливат, след 2-3 години ще стане хубав бордюр.
Разсад лавандула можете да купите късна есен- началото на ноември, от Института по розата в Казанлък, или от частни стопани дето гледат и продават разсад от тоя край. Преди ги продаваха по 15-20 ст. корена, но ако се вземат повече може и на по-ниска цена. Аз преди години си купих от Института по розата 200 корена по 12 ст. за брой.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”